Plošné lepení kartonu

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
modelarh0
Příspěvky: 2
Registrován: pát 2.5.2014 10:54

Plošné lepení kartonu

Příspěvek od modelarh0 »

Zdravím

Nemáte někdo zkušenosti jak slepit plošně dva kartony? Mám 300g barevné kartony a potřebuji silnější tloušťku. Budu z toho nechávat řezat na laseru nějaké díly. Zkoušel jsem duvilaxem (disperzní) slepit plošně dva kartony na sebe a zatížit. Po týdnu jsem to vytáh ale během chvilky se karton zkroutil a při řezu na laseru šel vidět hodně spoj.

Nemáte nějaký tip jak to vyřešit nebo jestli se to dá někde nechat vyrobit?

Díky
Uživatelský avatar
RAZGY
Příspěvky: 61
Registrován: sob 21.1.2012 12:20
Bydliště: sokolov

Re: Plošné lepení kartonu

Příspěvek od RAZGY »

když jsem před léty dělal ve výrobě obrazových rámů a obrazů , tak jsme lepily offsetový tisky na karton takovou speciální mašinkou

https://normanhaynes.co.uk/shop/swift-2 ... hine-copy/" onclick="window.open(this.href);return false;

možná ji má nějaká kartonářská firma v okolí. za šichtu se jelo několik stovek listů.
ronyx
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 28.6.2012 21:53
Bydliště: Náchod

Re: Plošné lepení kartonu

Příspěvek od ronyx »

Svého času jsem měl (než mi byl odcizen) k dispozici starý knihařský lis (vypadal podobně jako tento http://img.fler.cz/g/d1/1/4/141070/5/52 ... d0b2e8.jpg) a s ním sem dosahoval vynikající výsledky při podlepování. S klasickým podlepováním pod zátěží se to nedalo srovnat. Stačilo oba papíry (kartony) natřít lepidlem (používal jsme normální Herkules) natřít lepidlem pomocí štětce a potom pořádně stáhnout do lisu na 2-3 dny (tak, aby to stačilo na vyschnutí lepidla). Po vyjmutí byl slepenec perfektně rovný, pevný a beze spáry.
modelarh0
Příspěvky: 2
Registrován: pát 2.5.2014 10:54

Re: Plošné lepení kartonu

Příspěvek od modelarh0 »

Díky za rady. Zkusím se poptat na to kašírování. Ale díval jsem se u firem, že podkladový karton musí být minimálně 0,6mm. 300g karton má jen 0,4mm. Bavil jsem se s jedním stolařem a ten říkal, že disperze bude vždy ty kartony kroutit. Ještě mi někdo poradil lepidlo na tapety. Zkoušel jsem kousek kartonu a kroutí se to méně. Nechám to ještě proschnout a vyzkouším.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“