Gotha G.IV / GPM, úprava / 1:120 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Gotha G.IV / GPM, úprava / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

To Standa – moc děkuji na tip, jak tenhle problém vyřešit. Přiznám se, že tohle by mě nenapadlo.
To Dolly – děkuji za objasnění a ulehčení mým nervům, že to nemusím předělávat… A máš pravdu, chybu udělal jenom soudruh modelář ve svém úsudku... :roll:

Pat a Mat by měli radost – konečně mohu říct „a je to…“ V podstatě celý minulý týden od pondělí do pátku jsem si po večerech „hrál“ s retuší zejména odtokové hrany křídla. Vždy, když jsem si myslel, že mám hotovo, se objevil další kousek nezatřené hrany lozenge. Z odstupu vypadá retuš obstojně. Z blízka už tak moc ne, protože se ukázalo, že ne všechny odstíny jsem chytil správně… Na druhou stranu úplně rušivé to také není.
Obrázek

Na modelu v podstatě zbývala dodělat nějaká ta drobotina. Nejvíce jsem se bál konstrukcí pod břichem letounu. Se vteřinovým lepidlem totiž nejsem zrovna velký kamarád, tak jsem zvažoval, jak se tomuto postupu vyhnout. Již před časem jsem subtilní konstrukce dělal z tenkých papírových ruliček zhotovených z kapesníčků. Tento materiál má ale jednu nevýhodu – při ohnutí nedrží předepsaný tvar. Tak jsem se rozhodl zkombinovat oba postupy – papírový kapesníček a měděný drátek. Tenké měděné drátky jsem zabalil do asi 3mm silného proužku z kapesníčku. Výsledek byl lepší, než jsem očekával. V konstrukci se spojila tvarovací výhoda měděného drátku s výhodou papíru v možnosti lepit jej Herkulesem, v neposlední řadě pak na prvku lépe drží i barva. Pro mne to je zase něco trochu nového, proto se tu o tom rozepisuji. Ale nedělám si iluze, že bych objevil Ameriku…
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pak už zbývaly jenom dvě drobnosti, teda vlastně čtyři. Dva kulomety a dvě vrtule. Jak jsem psal již dříve, vrtule jsem oproti původní konstrukci zjednodušil. Ve výsledku mi nepřipadá, že by vypadaly špatně. Kulomety byly i pro mne neskutečná drobotina… V některých okamžicích jsem ani nevěřil tomu, že se mi je podaří dát dohromady.
Obrázek Obrázek

Nicméně se zdařilo a dneska ráno se Gotha G.IV mohla při malém walkaroundu předvést v plné kráse.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Co říci závěrem k modelu? Stavěl se opravdu dobře. I v této hodně zmenšené podobě jsem neměl problém s tím, že by něco nenavazovalo. Veškeré nepřesnosti jdou na vrub mým rukám. V průběhu stavby jsem u některých částí letadla musel ustoupit od původního záměru čistostavby. A to zejména u třech věcí – vzpěry, podvozek s koly a prostor předního střelce. Na těchto místech jsem původní model kompletně přebarvil. Při velikosti dílků totiž z původní barvy nezbylo takřka nic. Na konci práce na modelu si člověk vždycky říká, co všechno by šlo udělat jinak a lépe. Osobně ale musím říct, že u tohoto modelu mě napadá jediná věc – tisk. Model jsem si nechal vytisknout na inkoustové tiskárně a, jak se postupem času ukázalo, inkoust se místy rozpíjel. Bez obalu ale říkám – z dokončení Gothy mám obrovskou radost. Párkrát během stavby ani nechybělo mnoho, aby se nedokončený model prolétl po pokoji (zejména když jsem objevil na trupu rozpitá místa…). Ale to už je teď zapomenuto. A je hotovo…

Co bude další model, jste už sami uhádli – půjde o Bleriot XI, ale o tom jinde.

Tak a na úplný závěr ještě jedna poznámka k historii stroje. Jak jsme si již řekli, letoun s imatrikulací 0811 létal v Itálii na Piavské frontě. Úplnou náhodou se mi podařilo objevit fotografii, kterou pořídil ze svého průzkumného letadla Srb Analog Fotič. Na fotografii je zachycen náš letoun spolu s vozem Tatra Tl-2. Kde se tam tento vůz vzal, se nepodařilo dohledat. Je možné, že jej tam s sebou měl některý z 15 českých pluků, které se na straně mocnářství na Piavské frontě objevili… ;)
Obrázek

Jirka Z.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Gotha G.IV / GPM, úprava / 1:120 HOTOVO

Příspěvek od chuan »

Krásná práce Jirko, gratuluju k dokončení tohoto drobečka :-)
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“