Daf XF95 Mammoet / Skrlub (minimodel.cz) / 1:100

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mythal
Příspěvky: 6
Registrován: sob 18.1.2014 8:27
Bydliště: Praha

Daf XF95 Mammoet / Skrlub (minimodel.cz) / 1:100

Příspěvek od Mythal »

Ahoj,
po letech se vracím k modelaření. Jako malý klučina jsem měl hrozně rád Miniboxy z ABC a proto mě hrozně potěšilo, když jsem oběvil web http://minimodel.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; kde spousta autorů vytváří modely v měřítku 1:100 a dává je ke stažení a domácímu tisku pro ostatní modeláře zcela zdarma (patří jim za to moje obrovské díky).

Jako první model jsem si vybral Daf XF95 v barvách firmy Mammoet, kterou znám z jednoho dokumentárního filmu o megatransportech.
Model je ke stažení zde: http://www.minimodel.cz/daf-105-8x4-spa ... mmoet.html" onclick="window.open(this.href);return false; jen je třeba dát pozor na pár drobností, které autor přehlédl. Prvně - nejedná se od DAF XF105, ale XF95 (to se pozná především podle vzhledu kabiny - tvaru přední masky) a za druhé jsou menší nepřesnosti ve zbarvení modelu (počet červených čar na boku je 6, nikoliv 5, bílo-červeného pruhování na nárazníku je na modelu dvakrát víc než ve skutečnosti a logo je v provedení - bílá nápis a mamut šedivou). Proto jsem zasáhl do šmikajdy a kabinu lehce upravil - přebarvil.

Předlohou je pro mě tento konkrétní vůz Nizozemského stroje s SPZ BR-TP-06, kterou jsem si také domaloval na kabinu.

Foto předlohy:
Obrázek

Jako první jsem se pustil do (pro mě) největší výzvy - kol.
Podle fotek ze stavy autora se mi nezdálo jak na předních kolech vystupuje disk hodně nad úroveň penumatiky, tak jsem si defacto kola znovu překreslel a upravil jejich slepení tak, že vnitřní proužek vytváří dojem ráfku a prolis disku je zároveň s pneumatikou, tak jak je to vidět na fotkách DAFů.

Foto ze stavby kol:
Obrázek

Rám byl poměrně triviální, já jsem tedy zápasil s různým pokroucením poté co jsem díly rámu podlepil, ale to se snad časem naučím, nebo přijdu na lepší způsob podlepování.
Obrázek

Zde je foto hotových a vyretučovaných kol, společně s rámem, který má v sobě pokusně zasunuté osy:
Obrázek

Dále jsem se vrhnul na kabinu. První chyba byla, že jsem na vnějším plášti zalepil záda, ty jsem pak musel odříznout, abych tam dostal vnitřek.
Obrázek

A tohle jsou komponenty, z kterých se skládá interiér kabiny.
Obrázek

Kompletace kabiny znamenala trochu řezání a pasování, nad čelním sklem mi vznikla menší boule, ale naštěstí tam bude přes celou šíři stínítko, díky kterému se mi to podaří vyrovnat.
Obrázek

A to je zatím vše, čeká mě teď makačka na detailech kabiny (světlomety, zrcátka) a pak kompletace podvozku. Docela mě překvapilo, kolik času mi práce zatím zabrala... na to jaký je to prcek, asi budu muset hodně trénovat abych nabral správnou rychlost :D
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Daf XF95 Mammoet / Skrlub (minimodel.cz) / 1:100

Příspěvek od Tomys »

To je móc uchylný .... :-) tak prťavý.... Hezký
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Daf XF95 Mammoet / Skrlub (minimodel.cz) / 1:100

Příspěvek od Waclaf »

Další pacient doktora Chocholouška... :shock:
Máš můj obdiv.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Daf XF95 Mammoet / Skrlub (minimodel.cz) / 1:100

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

no tak to známe s tou korunou :lol: :lol: viewtopic.php?f=24&t=2050" onclick="window.open(this.href);return false;
jinak smekám před timto titěrným modelem ;)
Ať se daří v pokračování Jakub.
Uživatelský avatar
Mythal
Příspěvky: 6
Registrován: sob 18.1.2014 8:27
Bydliště: Praha

Re: Daf XF95 Mammoet / Skrlub (minimodel.cz) / 1:100

Příspěvek od Mythal »

Tak hlásím hotovo :) Koukám že jsem si s tím dal pěkně na čas :D Neměl jsem pár měsíců kde lepit, teď už mám svůj koutek, tak to snad bude veselejší.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Daf XF95 Mammoet / Skrlub (minimodel.cz) / 1:100

Příspěvek od rybak »

Jááj, to je nádhera.
A návěs nebude? Že nemáš ani díru v točně.
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“