Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Ahoj přátelé,

Když nepočítám vánoční stavební maraton Vroutek, tak se jedná o mnou první prezentovaný model.
Úvodem bych se Vám chtěl ve zkratce "papírácky" představit. K papírovým modelům jsem se dostal cca v roce 1996, bylo mi 7 a v ABC vycházela reedice MPR-ky. Jako první model jsem si skromně zvolil městkou radnici. Následně jsem lepil téměř vše, co v ABC vycházelo. Zpočátku jsem stavěl rychle na úkor kvality, hodně dílů jsem považoval za zbytečné a vůbec nepoužíval. Postupem času jsem ale vyspíval a zlepšoval se, začalo mi na výsledku víc záležet. Valná většina mnou postavených modelů z tohoto období však již zůstala v propadlišti dějin (f1 a auto crash testy, požáry, zemětřesení a jiné živelné katastrofy) nebo zůstaly u rodičů ve Vracově. S příchodem střední školy (2004) se má vášeň odsunula na vedlejší kolej, do popředí šly jiné zájmy...
Návrat k "modeladřině" se datuje do roku 2009, kdy jsem se přestěhoval do Prahy a navštívil Neratovický papír. Tato akce ve mě opět probudila touhu budovat. Začal jsem dávat dohromady novou sbírku, sledovat fórum a obdivoval jsem některá veledíla. Začal jsem znovu lepit, ale hned jsem se neodvažoval zde prezentovat. Měl jsem ještě půlroční pauzu (prosinec 2010 - leden 2011), kdy jsem byl na stáži v Melbourne - co bych se nepochlubil :)
Na podzim 2012 jsem se s manželkou přestěhoval do města patlu zaslíbeného (Neratovic) a nesměle jsem vloni a předloni přinesl pár modelů do výstavy :oops:
Po loňské nadílce (nejdříve se mi v únoru narodil syn a pak jsem na Vánoce dostal balík modelů) jsem se poprvé odhodlal zde prezentovat. Nedokázal jsem odolat dílu Mistrovu a na Nový rok do něj poprvé stříhnul.

Královský hrad Točník

Obrázek Obrázek
obr.1: Žebrák a Točník; obr. 2: kolorovaná rekonstrukce

Úvodem

Hrad se poprvé připomíná roku 1398. A již od počátku byl projektován jako reprezentativní, architektonicky velmi vyspělá stavba. Po renesančních úpravách, provedených pány z Vartemberka a pány z Lobkovic, byl užíván až do období třicetileté války, v jejímž průběhu zpustnul. Nadále byl dobře udržován pouze bývalý královský palác, jehož reprezentační sál byl v 18. století barokně upraven na poutní kapli sv. Bartoloměje. 
Poslední šlechtický majitel Josef Colloredo-Mannsfeld vlastnil hrad do roku 1923. Jméno Točník získal pravděpodobně podle jména kopce, na kterém byl postaven (dle A. Sedláčka). Podle lidové etymologie zde však existuje i možnost, že své jméno dostal podle toho, že se každý musel třikrát otočit kolem hory, než se dostal do hradu (zachytil Schaller). Točník, jehož vývoj byl násilně přerušen husitskou revolucí, dodnes představuje jeden z vrcholů vývoje českých hradů na konci 14. století.

Obrázek Obrázek
obr. 3: stav zříceniny v. r. 1923 obr. 4: stav nyní

Více http://www.hrady.cz" onclick="window.open(this.href);return false; ; http://www.castles.cz" onclick="window.open(this.href);return false; ; http://www.tocnik.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Tak nejdříve doložení originálu:

Obrázek Obrázek

Originál modelu jsem zakoupil na Aukro - pouze samotný Točník
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Zde dvě fotografie z postupu po týdnu k 8.1.:

Obrázek Obrázek

Dokončen půdorys královského paláce a okenářské práce. Trochu jsem podcenil plochu dvorní fasády a její zeslabení v místech oken, měla tendenci se samozřejmě kroutit (měl jsem si dát tu práci a podlepit slabším kartonem). Kroucení jsem se snažil eliminovat schnutím pod zátěží. Uvidíme zda nenastane problém se sílou papíru při osazování pavlače a arkýřů.
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Nyní aktuální stav k 14.1.:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

U střech jsem nic neponechal náhodě a vytvořil jsem si šablony z kartonu. Vše sedlo téměř na milimetr. Nárožní arkýř, ze kterého mám obavu, by snad měl na střechu správně navazovat.
Nyní mám týden dovolené, pokusím se na hradě zapracovat.

Ke konci týdne se přihlásím s dalším reportem.
Naposledy upravil(a) Dalibor Zálešák dne pon 20.1.2014 1:19, celkem upraveno 1 x.
marťas858-Týřovman
Příspěvky: 133
Registrován: stř 1.2.2012 20:36

Re: Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od marťas858-Týřovman »

Skvělé, ba naprosto parádní. Budu se zájmem sledovat a moc držet všechny palce (i u nohou). ;) Jednou mě to také čeká, zatím je to v šuplíku, tak mám alespoň inspiraci. :D
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od chuan »

Koukám, daří se ti nejen v modelařině a to je dobře. Tento tvůj počin vypadá luxusně, tak jsem zvědavý jak to všechno dopadne, ikdyž podle začátku si myslím, že to dopadne dobře.
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Tak hlásím další postup ve stavbě:

Jako první jsem se pral s nárožním arkýřem. Po sestavení a osazení nasucho se ukázalo, že obavy byly na místě. Skutečně byl problém v návaznosti na střechu. Pokusil jsem se zaretušovat a prodloužit kresbu krytiny, bohužel vzhled ruší čárkovaná čára.

Obrázek Obrázek

Opačná strana seděla jak měla. Dále půdorysně kruhový arkýř - ač jsem měl rovněž obavy, sedl celkem slušně.

Obrázek Obrázek

Dále osazen arkýř v průčelí.

Obrázek Obrázek

Vnější schodiště a pavlač. Tady jsem měl problém s podbitím stříšky, musel jsem si vyrobit nový díl, obvod střechy byl asi o 0,5 mm širší.

Obrázek Obrázek

A zde pár obrázků zachycující aktuální stav stavby. Zítra mě čekají komíny, můstky a konzoly pavlače.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Než ukážu další progres, měl bych tu pro Marťase a všechny co mají v plánu někdy v budoucnu Točník stavět, návrh na řešení problému s nárožním arkýřem.

Nejdříve jsem totiž myslel, že problém vznikl čistě z mé nepřesnosti (špatná geometrie nebo osazení střechy). Vrtalo mi to hlavou, nezdálo se mi to. Tak jsem prošel na starém fóru vlákna s Točníkem a usoudil jsem, že nejsem sám komu nelícuje. A při pohledu zespoda na arkýř jsem zjistil, že zeď arkýře přiléhá pod jiným úhlem k obvodovým zdem objektu ve spodní a jinak horní části. Zjednodušeně řečeno tvoří vrtuli. Podbití střechy mi přesně lícuje se stěnami, všechny ostatní arkýře na střechy správně sedí. Chyba tedy musí být ve vlastní konstrukci dílu arkýře. A když jsem se podíval shora od hřebene střechy praštilo mě to do očí.

Ať se na to dívám jakkoliv, přijde mi, že díl v části, kde přiléhá ke střeše, by měl být nakreslen zrcadlově obráceně. Naznačil jsem to zjednodušeně na obrázku. Černé čáry značí původní kresbu, červené opravnou.

Obrázek Obrázek

Původní černé čáry chlopní bych opatrně seříznul žiletkou (pro jistotu můžete díl podlepit, ale myslím si, že papír je dostatečně tlustý, záleží, jak se na to cítíte) a díl zaretušoval barvou.
Bohužel mě to praštilo do očí pozdě, díl už byl napevno. Navíc nemám k dispozici kopii nebo záložní sken. Pokud někdo moji radu vezme v úvahu, určitě to nejdříve vyzkoušejte z kopie dílu.
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

A nyní slibovaný dnešní postup:

Vnější schodiště, konzoly nesoucí pavlač a můstek:

Obrázek Obrázek

Hotové a osazené komíny:

Obrázek Obrázek

Hotové zbylé můstky:

Obrázek Obrázek

A TÍM JE ČÁST A DOKONČENA!!!
Několik fotek dokončeného paláce:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahoj.
Jak se daří stavitelům na Točníku?
Dlouho nic a jsem zvědavec. Pochlub se, páč ti to jde moc pěkně ;)
Martin
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Ahoj,

musím přiznat, že na Točníku již delší dobu probíhá "technologická přestávka". Pracoval a pracuji na něčem vlastním, ale zatím to ještě není k pochlubení (tvořím bílý zkušební model v Autocadu a taky se peru se základy Zoneru Callisto)... Na Točníku mám rozdělanou část B, hradby, mám již připravené. Jen najít čas a chuť na ně sednout. Slibuji, že během měsíce se tady objeví jak pokračování Točníku, tak i ta moje "další věcička".

Tak Patlu zdar a díky za povzbuzení

Dalibor
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrad Točník /Richard Vyškovský/ 1:200

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Ahoj přátelé,

jak jsem sliboval, jsem tady s malým pokračováním Točníku, byť pouze malý krůček.

Takže:

ČÁST B:

Začal jsem prací na hradbách, příliš jsem vymýšlel různé výztuhy a nakonec to bylo málem ke škodě... Pral jsem se s tím ale statečně. Ale určitě tady platí, že méně je někdy více... Takže méně vymýšlet a více lepit.

Tady pár fotek krátkého postupu:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Tak to je zatím vše...
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“