Tatra 148 NTt 6x6 / FDS+DC (bonus model Vánoce 2013) / 1:100

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Tatra 148 NTt 6x6 / FDS+DC (bonus model Vánoce 2013) / 1:100

Příspěvek od AmatER »

Tatrám 148 se na přelomu let 2013 a 2014 vyhnout vážně nedá. Ani u pididílkařů, kde se po několika letech testů objevily první dostupné kusy, vzniklé bezprecedentní spoluprací pánů Frenkyho Kováčika (FDS model) a Jirky Štěpána (DC model). Jako letošní vánoční bonus pro členy minimodel.cz teamu (tzn. není a nebude to free, snad jen kdybyste poslali nějakého toho sponzorského Palackého Tomášovi darebáčkovi.cz ;) ) stvořili dvojici armádních souprav s tahači Tatra 148 TNt. Mě se podařilo úspěšně vytisknout jen třínápravovou verzi tahače, na ten zbytek už v mém obstarožním tiskovém zařízení nevyzbyl inkoust (jako první došel žlutý, takže zbylé tisky jsou úspěšně fialové a koukat se na to vážně nedá).

Stovosmaštyrycítka je snad notoricky známé auto, takže představovat netřeba, technickotaktická data k tahači naleznete snadno na valka.cz.
ObrázekObrázek

Vytisknutý model je ovšem vážně sexy, obzvlášť některé dílky ve formě necelý milimetr širokých pásků...
Obrázek

Jako test, jestli mě to půjde, nebo to půjde do koše (dle vzoru všechno jde, akorát malý děti se musí nosit), jsem si cvičně slepil haubnu...
Obrázek

...a střechu kabiny...
Obrázek

a jelikož to zase tak strašně nevypadá - jen ta prapodivná zelená se fakt blbě retušuje, i originál khaki vypadá trochu jinak - tak JEDNOTKO NAZDAR - ZDAR u dalšího postupu.
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 614
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Tatra 148 NTt 6x6 / FDS+DC (bonus model Vánoce 2013) / 1

Příspěvek od Zrzek »

Ještě aby jsi ty "kulatiny" nedal. Co jsem viděl u šéfa v kanclu, tak obliny lepit umíš.

P.S. Jsem zvědavej, jestli M. tu vitrínu na modely za sebe na zeď umístí.
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 148 NTt 6x6 / FDS+DC (bonus model Vánoce 2013) / 1

Příspěvek od AmatER »

Kulatiny se zdají ok, ale jsou tam vypečenější věci, třeba příčníky pomocného rámu pod točnou o rozměrech 0,4 x 0,4 mm, na papíře jsou vpravo dole, mezi rourou a štítkem :? :shock: :o A i tu rouru asi budu dělat nakonec trochu jinak...

Vitrínka u M. v kanclu musí být, doma mu to jeho budoucí bývalá přítelkyně prý nechce povolit :lol:
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 148 NTt 6x6 / FDS+DC (bonus model Vánoce 2013) / 1

Příspěvek od AmatER »

Kabina z větší části hotová, retuš je ale fakt strašná.
Obrázek

Furt je prostor, kam se zlepšovat... a taky to mohlo dopadnout mnohem hůř.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Tatra 148 NTt 6x6 / FDS+DC (bonus model Vánoce 2013) / 1

Příspěvek od rybak »

Moc pěkný.
Jen když koukám na vojenskou kabinu, tak bych doporučil zvětšit a posunout doprostřed náš znak.
Jinak fakt pecka.
P.S. interiér nebude? :lol:
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 148 NTt 6x6 / FDS+DC (bonus model Vánoce 2013) / 1

Příspěvek od AmatER »

Když už se v tom tedy hrabu, tak jsem ten znáček posunul. A tmavá khaki se bude retušovat líp, než khaki výprodejová :)
Obrázek

Sekundární efekt ovšem je, že na modelu nebudou skoro vidět některé grafické detaily :( Taky mnohem víc by tomu slušel interiér, ale na to fakt nemám pracky ani nervy (nicméně někteří šílenci z minimodel.cz teamu už interiér do 148 dali).

Taky jsem použil trochu jiný stavební postup, než doporučuje Franta na pididílkařském fóru:
  1. Na rubovou stranu přenést středovou rysku u všech hlavních dílů - protáhnout tu krátkou rysku u dílů haubny, díly jsou vystředěné správně, netřeba se obávat.
  2. Sestavit střechu, tak jak je, žádné vyfikundace. Poklop na střechu je lepší lepit až nakonec.
  3. Zadní stěně přidat chlopeň pro nalepení střechy (já si ji tam rovnou už dokreslil, abych na ni nezapomněl) a zezadu nalepit pomocné díly.
  4. K zadní stěně podle horní hrany nalepit přibližně předvytvarovaný díl s okny.
  5. Pak na celek nalepit střechu, trochu táhne, ale celkově sedne mnohem přesněji.
    Obrázek Obrázek
  6. K celku připojit díl se střední částí dveří.
  7. Pod hranu okna nainstalovat výztuhu, která bude držet tvar haubny.
  8. Na střechu nalepit velitelský poklop - pak nebude možné se dostat zevnitř do kabiny k jeho domáčknutí na místo.
  9. Následně sestavit haubnu a přidat ji k celku.
    Obrázek Obrázek
  10. Sestavit obliny blatníků (viz Frantův návod) a nalepit je k dílu se světly - na něm jsou odřezané malé trojúhelníkovité chlopně v zadním zaoblení, naopak je přidána výztužná chlopeň u zadní stěny.
  11. Pak to připojit k horní části kabiny, tu přidanou chlopeň není nutné lepit.
  12. A nakonec vlepit podlahu a přidat přední nárazník.
    Obrázek Obrázek
Přední nárazník jsem nakonec dal bezchlopňovitě s kartonovou výplní, tak, jak je navržen, se lepí dost blbě, nehledě na to, že to je nárazník civilního provedení.

Neodpustím si srovnání předchozí a této verze kabiny, ten kvalitativní skok je víc než dost vidět.
Obrázek

Další skok bude, až dostanu chuť na ty správné pididílky, hrubé čističe vzduchu zabírají na papíře sotva centimetr čtvereční...
Uživatelský avatar
František
Příspěvky: 39
Registrován: stř 25.1.2012 20:28

Re: Tatra 148 NTt 6x6 / FDS+DC (bonus model Vánoce 2013) / 1

Příspěvek od František »

Tak je pravda že do naší verze T148 umí naši jedinci dát i interier,
Obrázek

Jinak můj postup je dán tím že vývoj T148 znám od základu, a našel jsem postup jak jí sestavit, ale samozřejmě postupů je mnoho jak docílit kabinky

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Tatra 148 NTt 6x6 / FDS+DC (bonus model Vánoce 2013) / 1

Příspěvek od komar »

Velice povedená kabina i doprovodný foto-report.
Osobně mi nevadí absence interiéru u stovkového měřítka (byť s interiérem je to pecka). Cítím z toho jakési Weinerovské fluidum, které de facto stálo u mé modelářské kolébky.
A mít nějakou 148 jako "minibox" mě hnala až k pokusu o návrh vlastního modelu...Zůstalo to ale pouze u neuměle ručně kresleného pláště kabiny s kapotou. :roll:
Mnoho zdaru v dalším postupu.
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“