Zasklívání/uzavírání kabiny

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
zvukar
Moderátor
Příspěvky: 39
Registrován: stř 28.12.2011 20:19
Bydliště: Lysice

Zasklívání/uzavírání kabiny

Příspěvek od zvukar »

Byl jsem několika lidmi požádán o ukázku mého postupu při zaslívání kabiny, kdy lepím sklo jako poslední díl při uzavírání kabin nákladních automobilů. Prozatím jsem tento postup použil téměř u všech svých modelů v 1:32 ať už od Spidi nebo PMHT. Vyjímkou byl úplně první model s interiérem - TATRA puma 2000 a pak zkušební stavba LIAZ 1985 u které tento postup aplikovat nejde.
A nyní již k vlastnímu postupu.
Zde je zkompletovaná kabina, vytvarované čelní sklo a nástroje se kterými budu pracovat.
Obrázek
Nejdříve ještě kontrola velikosti a návaznosti skla na kabinu. Přiložím nasucho a vyzkouším
Obrázek
Na přilepení dolní hrany skla používám chemopren. Nanesu na celou spodní hranu skla
Obrázek Obrázek
a přiložím na místo, kde má být. Držím a čekám na částečné zaschnutí. Můžu ještě špejlí zevnitř upravit umístění skla.
Obrázek Obrázek
Po zaschnutí dolních rovných hran dolepím zalomené okraje čelního skla.
Obrázek
Následuje přilepení svislých hran na bocích kabiny.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Chemopren nanesu špičatou špejlí a opět přidržím do zaschnutí.
Případné vytečené lepidlo se dá opatrně stáhnout z hrany šipčkou špejle.
Obrázek
Pro ukázku je použita kabina, na kterou následně přijde nalepit stínící kšilt, takže horní hrana nebude vůbec vidět. Zde jsem použil gelový vteřiňák. Pokud by byla hrana kabiny viditelná - viz. policejní TATRA PMHT, sypač PMHT, ... - tak doporučuji použít znovu chemopren. Dá se déle korigovat a hrana jde očistit od "přetečeného" lepidla.
Vteřiňák nanáším špičatým párátkem. Při lehkém zmáčknutí kabiny zboku se lepené hrany oddálí od sebe a pro nanesení lepidla je více prostoru. Nejprve slepím krátké šikmé hranky
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zde je fotka zmáčnutí kabiny z boku. Nejprve lepím jednu polovinu
Obrázek Obrázek
Opět mírným tlakem oddálím hrany, nanesu lepidlo a dokončím zasklení
Obrázek Obrázek Obrázek

A zde již zaslená kabina připravená k dolepení vnějších doplňků
Obrázek Obrázek

Tento postu u některých vystřihovánek vyžaduje trochu přemýšlení a někdy i rozřezání některých dílů vystřihovánky.
Já tento postup využívám i při lepení malých modelu v 1:53. Pro mne je výhodou to, že daleko lépe dotvaruji a slícuji před tím lepenou střechu kabiny a uvniř kabiny pak není nikde vidět žádné chlopně pod střechou jak právě u mé první zasklené kabiny
Obrázek

To je prozatím vše. Snad toto někomu pomůže při lepení modelů. Pokud budete mít nějaký dotaz, tak se budu snažit odpovědět.
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 485
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Zasklívání/uzavírání kabiny

Příspěvek od Kovář »

Jak jednoduché! 8-) (Na první pohled)
Ovšem uzavřít kabinu s interiérem, tak aby to pěkně sedlo, je jedna z nejtěžších věcí které jsem v modelařině zatím dělal...
Hezky zpracovaný postup.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Zasklívání/uzavírání kabiny

Příspěvek od kaktusak »

Mě to Laďa ( zvukař ) , popisoval už několikrát . Na fotkách to vypadá opravdu jednoduše , ale jsem přesvědčený , že to chce hodně tréningu .

Nicméně výborně nafocený a popsaný postup .
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Zasklívání/uzavírání kabiny

Příspěvek od muf10 »

Krásně zpracovaný obrázkový návod!
Jen kde se k tomu dají sehnat ty "zlaté ručičky"?
Postup jsem aplikoval na tři modely a třikrát tu katastrofu na horní hraně kryje kšilt. :oops:
Alikuba
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31.12.2014 14:03

Re: Zasklívání/uzavírání kabiny

Příspěvek od Alikuba »

jakou folii používate k zasklení? já narazil na dvě gramáže folie Durofol a to 140g a 280g tak nevím kterou si mám objednat. Děkuji za radu
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Zasklívání/uzavírání kabiny

Příspěvek od IceZero »

NO já souhlasím s Kovářem i Kaktusákem.... viděl sem to dělat naživo a je fakt, že to vypadá strašně jednoduše, jenže je to o hodně velikým cviku a praxi.
děkujeme za návod a popis jedné z možnosti jak kabinu uzavřít.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“