kulatá hrana

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

kulatá hrana

Příspěvek od JoskaM »

Nejen pro lukascrx pár fotek na kulaté hrany, hojně používané u formulkářů, teda alespoň já to od nich mám.
Obrázek Obrázek Obrázek
Vezmi jakýkoli vhodný nástroj, já střídám tyto mé tři, hrana tupého sklapelu určeného na rýhování, nebo hřbet ostré pinzety, nebo prostě násadka štětce.
Musí se vyzkoušet jakou silou, vždy bude záležet na papíru, podlepení atd. prostě přejeď třeba i více krát po hraně, kde je vidět spoj, pokud možno, když je spoj ještě trochu vlhký, popř si pomož nasliněním..
Kdyby měli formulkáři někdě něco lepšího, tak klidně sem s tím.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: kulatá hrana

Příspěvek od bernie »

Spravne, formulkari to maji lepsi :) Proste hladit, hladit....a pak fouknout lakem nebo fixativem podle pozadovaneho vzhledu.
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: kulatá hrana

Příspěvek od velda »

bernie píše:Spravne, formulkari to maji lepsi :) Proste hladit, hladit....a pak fouknout lakem nebo fixativem podle pozadovaneho vzhledu.

No já nedám dopustit již mnoho let na tuto pomůcku - uhádnete co to je??
Obrázek
...
...
...
...
...

Neuhádli?? No je to obyčejná hovězí kost (kus žebra apod musí být plochá ne dutá - tloušťka nástroje je max 3-4mm :)), samozřejmě patřičně vytvarovaná pilkou na železo a rašplí. Tvar je vyhlazen několika různě hrubými smirkovými papíry - poslední hlazení vodní smirek - Kost musí být opravdu vyhlazena do lesku - snad je to na fotech vidět.

Obrázek

Obrázek

Touto pomůckou zlehka v podstatě přejíždím všechny hrany bez rozdílu jestli mají být zaobleny nebo ne. No a v případě zaoblení -- není co řešit. Tuto pomůcku jsem před lety odkoukal při návštěvě knihařství, kde to měla snad každá knihařka na stole, stačilo se zeptat k čemu je to dobré a už jsem sháněl kus “vola“ :lol:
Tak to posílám dál, mimochodem na mých www už to taky pár let visí v Kurzu lepení. Ps. podmínka je samozřejmě čistota nářadí....
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“