Brabham BT26 Monaco / Forum Team / 1:43

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Brabham BT26 Monaco / Forum Team / 1:43

Příspěvek od Listy »

Když se pod mým posledním příspěvkem objevila reakce jedné z našich patlalských veličin v tom smyslu, že moderní mini formulky jsou sice fajn, ale „doutníček“ neboli klasika z šedesátých let, by tímto způsobem asi postavit nešel, nezbylo mi, než říct si společně s Barniem Stinsonem (ano, ten ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku): Výzva přijata :!: Naštěstí se v mé sbírce jeden monopost tohoto typu nachází. Jedná se o Brabham BT26 Monaco, s nímž se, jak název napovídá, jeho pilot a šéf stáje Jack Brabham zúčastnil GP „okolo kasína“ v roce 1968. Model pak vyšel v časopise ABC tuším v roce 2009.
Obrázek
Bez mučení přiznám, že první pohled na stavební díly zmenšené na 55% původní velikosti mi způsobil mírnou srdeční slabost! Bylo totiž evidentní, že zatímco některé se ocitli na samé hranici slepitelnosti, jiné jsou už za hranicí viditelnosti pouhým okem :o !
Nuž ale vzhůru do boje. Začal jsem klasicky od vany kokpitu, kde jsem si dokonce dovolil mírný tunning ve formě záměny původního věnce volantu za nový, stočený z olověného drátu. Jo, a ještě maličkost – patřičný magnetický úchop tentokrát zajišťuje matička ze stavebnice MERKUR zalepená pod sedačku
Obrázek
Jedním z důvodů proč jsem se až doposud stavbě formulí vyhýbal, byla moje hrůza z oblých a zakulacených útvarů (stále se bavíme o papírových modelech ;) ). V tomto případě, kdy i dvě desetiny tloušťky papíru jsou opravdu znát, to platí dvojnásob. No, napoprvé to snad nedopadlo až tak hrozně…
ObrázekObrázek
Záležitostí, která mě od začátku strašila nejvíc, je dvoudílný větrný štítek. Když byl konečně na místě – vyříznut z 0,3 mm acetátové fólie a nabodován miniaturními kapkami vteřinového lepidla – věděl jsem, že to nejhorší mám v podstatě za sebou.
ObrázekObrázek
A to i přesto, že mě čekaly věci, díky nimž jsem byl nucen poněkud poupravit své zaběhnuté názory spojené s termíny jako nemožné, neproveditelné, neslepitelné a tak podobně. Například závěsy kol – v případě špinlerovánek tří či čtyřdílná záležitost, jejíž „sletování“ a umístění nezabere víc než hodinku (míněno pro všechna čtyři kola). V tomto případě jsem jen s předními závěsy strávil dva dlouhé večery :? . Že jsem rezignoval na jejich funkčnost tj. otáčení kol a natáčení polonáprav mi bude doufám odpuštěno.Ovšem ta pravá recese začala u motoru a přilehlých partií – foto mluví myslím za vše:
Obrázek
Pak už to šlo docela rychle. Snažil jsem se maximálně ctít díly vystřihovánky a pokud možno nic nevynechávat. Přesto jsem musel tu a tam improvizovat např. za pomocí vícenásobného podlepování a retuše (kryty ventilů na bloku motoru, matice na diferenciálu). Samozřejmě jsem vše lepil na hranu, dílem vteřinovkou, dílem řidším HERKULESEM.
ObrázekObrázek
A toto je výsledek. Celá ta sranda zabrala deset večerů (plus nějaké to sobotní odpoledne)
ObrázekObrázekObrázek
Naposledy upravil(a) Listy dne pát 22.11.2013 17:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od Lukáš »

Nic není nemožného :shock: :shock:

Snad jen škoda, že je tak zřetelné rozhraní jednotlivých segmentů trupu, ale to je jen taková piha na kráse. Gratuluju a počítám, že další doutníky budou následovat ;)
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od Listy »

No jo no, sviňa digiťák si tyhle věci umí vytáhnout :roll: . Na živo je to myslím lepší ...
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od bernie »

Kapituluji a gratuluji
mulda
Příspěvky: 203
Registrován: úte 13.11.2012 3:01
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od mulda »

Fakt paráda co ohromí a navíc ušetří místo.....
yessimus
Příspěvky: 40
Registrován: stř 13.11.2013 8:42

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od yessimus »

Vy ste fakt magori (v dobrom). :shock:
Kam som sa to dostal a naco som sem liezol. Len mi robite depku. :-)
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od Lucas80 »

Já si na "doutník" zatím netroufnul a ty rovnou v 1/43....to je odvaha, smekám a gratuluji :!: ;)

Jinak se bohužel do Neratovic nedostavím, abych to mohl zhlédnout a poklábosit. Tento víkend bohužel koliduje se závody F1 v Brazílii a to musím vidět jako vždy komplet od pátka až do neděle "live", to bych jinak umřel :D
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od Listy »

To Lucas: a já, že jsem blázen :!: :lol: Mě bude muset stačit video a RELIVE...
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od Raven »

wau...paradni stavba a uznale se klanim...
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od Lucas80 »

Listy píše:To Lucas: a já, že jsem blázen :!: :lol: Mě bude muset stačit video a RELIVE...
Když jsem kdysi dávno spoléhal na nahranou kvalifikaci nebo závod, vždycky se ke mně nějakým nechtěným způsobem dostala informace o výsledku a to už pak není ono to sledovat RELIVE, když víš jak to dopadlo....od té doby už jedině "live", už i v práci si kvůli tomu vysekávám dovolenou, abych o něco nepřišel ;)

Snad se příští rok více poštěstí, i když má být zase 19 závodů, bude to nabitý....kdo má pak stíhat kamarády a příbuzný :roll:
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od Aki »

dneska jsem to viděl naživo a dá se na to říct jen jedno - ty perverzní úchylááááku jeden!!! :D
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ano na živo je to parádička. Příští doutník už bude i s dezénky....to je dohoda.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,
před takovými výkony v oboru modelářství, nemohu než smeknout klobouk a pogratulovat ke krásnému modelu ;) nedokážu pochopit jak takovým pidi dílečkům dokáží mistři tohoto oboru dát pěkný tvar a tak čistě to slípnout :shock: no jsou prostě věci mezi nebem a zemí, které běžný lepič nechápe :lol:
Jirka
Příspěvky: 153
Registrován: sob 21.1.2012 20:29
Bydliště: Pacov

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od Jirka »

Viděl jsem (tedy až po té, co jsem si vzal dvoje brýle :D) tento model na živo v Neratovicích a klobouk dolů. Jako autor vím, jak je co velké, a už při konstrukci jsem si říkal, jestli to bude v měřítku 1:24 slepitelné. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že se najde někdo kdo model slepí v měřítku 1:43, tak bych to pokládal za něco z oboru sci-fi :)
Uživatelský avatar
snekousek
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20.12.2012 13:54
Bydliště: Planeta Země

Re: Brabham BT26 Monaco/ Forum Team/ 1:43

Příspěvek od snekousek »

Á další mikrochirurg.Chlapci já bych chtěl mít alespoň chvilku vaše ruce a trpělivost.
Model je ale moc krásný !!
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“