Podlepování trupu GPM stavednic ano či ne

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
pidrman
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 17.10.2013 9:29

Podlepování trupu GPM stavednic ano či ne

Příspěvek od pidrman »

Zdravím

Chci se zeptat. Má cenu podlepovat díly na oblepování trupu modely lodí od GPM (Conte di Cavour )? Obávám se, že se to bude bez podlepení kroutit prohýbat atd.

Když to podlepím třeba papírem 100 g/m2. Bude to problém ? Nevzniknou mezery mezi horní obšívkou a spodní .... Loď jsem nikdy nestavěl, tak se raději zeptám :-)

A dále se zeptám, spodní obšívku lepíte rovnou na žebra, nebo na každé žebro nalepíte proužek papíru tloušťky třeba 160 g/m2 ?

Mam z toho hrůzu a nerad bych to zmršil :-(

Díky za radu.
Minor
Příspěvky: 71
Registrován: stř 25.1.2012 3:48
Bydliště: Kyjov

Re: Podlepování trupu GPM stavednic ano či ne

Příspěvek od Minor »

Projdi si stavby jiných modelářů tady na foru.
jeden způsob stavby zde: viewtopic.php?f=19&t=1021
jiná variace: viewtopic.php?f=19&t=2484

ještě tu někteří staví za pomoci vyplnění prostoru mezi žebry jiným materiálem ( polystyren, aranžovací hmota na květiny, ... )

a pak potah hezky kopíruje plochu výplně mezi žebry
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Podlepování trupu GPM stavednic ano či ne

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Jde o to, jak je navržena konstrukce samotným autorem modelu.
U většiny poláků je zvykem na žebra lepit proužky a na ně následně obšívku. Lze to udělat i tak, že místo proužku nalepíš první obšívku (se stejně silného papíru) a pak tu finální (mohou vzniknout nepřesnosti, nenavazování dílů..).
Pokud by jsi chtěl obšívku silnější, nezbývá, než adekvátně zmenšit žebra.
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: Podlepování trupu GPM stavednic ano či ne

Příspěvek od kiwiisek »

Pokud se rozhodneš pro výplň třeba z polystyrenu , dej si pozor na to , abys neměl trup vybroušený pěkně do obloučku..Ono to k tomu přímo vybízí , mít ten trup krásně oblý , zvlášť , když to ještě přetáhneš tmelem na dřevo...
Pokud to tak uděláš , bude lepší trup nastříkat barvou a vykašlat se na papír..
Pokud se budeš snažit o papírový potah , budeš mít kvůli plynulému broušení střed pole "nad přímkou" mezi žebry a když spasuješ jednu stranu , druhá bude před střed pole otevřená a nad žebrem budeš mít mezery..
Takže vyplnit trup můžeš , ale brousit musíš do roviny mezi každým žebrem zvlášť..
pidrman
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 17.10.2013 9:29

Re: Podlepování trupu GPM stavednic ano či ne

Příspěvek od pidrman »

Moc díky za rady. Nakonec jsem to udělal tak, že mezery mezi žebry jsem vylepil kousky balzy. Balza je měkčí než karton a tak se dokonale vybrousí balza do přímky. Zároveň se udělal potřebný rádius na žebrech. zkoušel jsem žebra páskovat, ale zjistil jsem, že lepení přímo na žebra je lepší a přesnější.

Nevím jestli je to dovolené, ale stavebnici jsem si oskenoval, právě kvůli podšívce. Je to můj první model lodě, tak si to nechci hned zošklivit :-) ....... klika že jsem udělal sken, lepit na páskovaná žebra není zrovna pro mně in :-(
Uživatelský avatar
MDK
Příspěvky: 146
Registrován: sob 28.1.2012 12:08

Re: Podlepování trupu GPM stavednic ano či ne

Příspěvek od MDK »

Co jsi si koupil muzes skenovat do aleluja.
buko1
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24.2.2012 20:04

Re: Podlepování trupu GPM stavednic ano či ne

Příspěvek od buko1 »

Len ten sken nesmieš ďalej šíriť.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“