lepení na tupo

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: lepení na tupo

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Zkus hranu jemně navlhčit před nanášením lepidla, nebo lepidlo nanes dvakrát.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: lepení na tupo

Příspěvek od JoskaM »

nebo ještě lépe na obě strany, popřípadě si u hrany pomož a vyztuž aby jsi mě širší plochu - pakliže to jde.
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: lepení na tupo

Příspěvek od Mimapnd »

ja lepim na tupo iba sekundakom...iba treba chytit do ruky ten grif, lebo ked prilepis, uz neodlepis ;).
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: lepení na tupo

Příspěvek od Vojta Č. »

Stečou, no. Když přelezou na nějakou stranu, kde by to vadilo, tak je seškrábnu špejlí. Stejně je to ve finále průhledný :)
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: lepení na tupo

Příspěvek od Mimapnd »

este ma napadlo...ked ti to steka po hranach, tak nechaj najprv Herkules kustik odvetrat, nech nie je az taky tekuty, vytvori sa ti taka riedko-husta herkuleskasa, ktora nesteka a natupo diel chyti ako so sekundakom a mozes s nim chvilku hybat...
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: lepení na tupo

Příspěvek od JoskaM »

krizniq píše:průhledný sice jo, ale lesklý :)

namočit jsem to nezkoušel, tam kde je potřeba nebo to dává smysl si kdyžtak pomůžu zesílením nebo chlopní.
Chápu sice, že některé tvary s chlopněmi nejdou vytvarovat a tam to dává smysl, ale modely kde chlopně nejsou i tam kde by normálně být mohly mi nějak uniká nějaký smysl ? (krom absence rýhování)

nu nic, jen tak jsem chtěl potlachat, jestli třeba něco nedělám blbě, třeba jestli se to nenanáší líp štetcem nebo tak? Řeším to "po staru" špičatou špejlí a tou nanáším.
Někoilkrát jsem to tu řešil a dvojčata Pejšovi to potvrdí - v Liberci jsem měl injekční stříkačku - 2ccm a ubroušenou jehlu na odběry - krásně dávkuješ lepidlo, malá dírka atd...

(aby nezasychalo, je to jehla na odběry - růžová) a vejde se do ní špendlík - když ji štípnete a zabrousíte pilníčkem, tak je to i bezpečné - taky jsem to předváděl(nepíchnutím do ruky).
Seženete v lékárně - jehla i stříkačka jsou otázkou korun...dvacka vám bude stačit 100% - kdyby byl zájem pošlu fotku mého řešení.

Dávkování pak probíhá tak, že mačkám boky stříkačky, (po čase vyženu bublinu pístem jehly) v případě dlouhé přestávky stačí jehlu se špendlíkem strčit do horké vody, - herkules to rozpustí.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: lepení na tupo

Příspěvek od Pavel Pejša »

Potvrzuji. Joskovo řešení je geniální. a na vlastní oči jsem v Liberci viděl jak krásně se s tím dělá.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: lepení na tupo

Příspěvek od JoskaM »

Ještě dodávám, že mám skleničku od majolky s lepidlem (polemiku herkulese a dispegolu nechám bokem), který ředím 1/4-1/3 vody, chce to vyzkoušet co vám bude vyhovovat.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: lepení na tupo

Příspěvek od muf10 »

Ten trik s mačkáním boků injekční stříkačky je dobrý.
Je tu ještě možnost jak to doladit co sem používal na "kity" otvor ve stříkače zhruba tak na "prst"přetáhnutý kouskem hadičky daly se s tím lépe dávkovat řídké lepidla.
Je to z modeláře není to můj nápad.
kopek
Příspěvky: 48
Registrován: sob 21.1.2012 21:00
Kontaktovat uživatele:

Re: lepení na tupo

Příspěvek od kopek »

Ahoj,
zajímavé tipy. Mohli byste nahodit i nějaký foto? Jak psal JoskaM? Popř. ještě jak psal muf10?
Díky!
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: lepení na tupo

Příspěvek od JoskaM »

Večer dodám, foto, prosil mě i jeden v SZ,
Jinak mufe to není špatný nad s tou hadičkou, jen se asi bude blbě shánět a znefunkční se tím funkce pístu....
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: lepení na tupo

Příspěvek od muf10 »

Místo hadičky by stačila možná jen lepicí páska.Píst byl funkční tak do poloviny zdvihu úchop podobný jako u psacího pera ukazováčkem sem mačkal a dávkoval lepidlo. Hodně sem to měl na vteřinák sice jednorázové ale pro velké množství spojů dobré.V přestávkách jehlu ucpat špendlikem není ani moc velký problém se zasycháním.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: lepení na tupo

Příspěvek od JoskaM »

To ti šel ten špendlík vytahovat? já o tom uvažoval...myslím, že o bude hooodně jednorázové,

Já třeba používám malou stříkačku - 2ccm, takže ta jde mačkat jednoduše, ta 10 kubíková už byla moc velká, ale tohle záleží na každém.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: lepení na tupo

Příspěvek od muf10 »

Většinou rukou nezapírám že sem nepoužil i kleštičky.Za den vyteklo i 15g balení tak to nevadilo.
Za dodržení požárních opatření lze zatvrdlý vteřinák v jehle vypálit zapalovačem.
Další řešení je trochu potáhnout za pístek ať není lepidlo v jehle a dát do stojánku jehlou vzhůru.
Kousek desky s nalepenyma papírovýma trubkama kde odkládám párátka špilky štětce drátky.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: lepení na tupo

Příspěvek od JoskaM »

no mě stačí 15g. lahvinka i přes půl roku, i přes zkoušení hodně firem žádné nevydržela hubička tak dloho, asi přejdu zpět na šmejdy za pár kaček(ty 2 g) - dodělávám teď první a hubička je na konci života, ale zatím slouží.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“