BC Scharnhorst / Halinski / 1:200 - UKONČENO-DAROVÁNO

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Radowan
Příspěvky: 15
Registrován: sob 25.2.2012 7:00
Bydliště: Plzeň

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od Radowan »

Takové čistoty práce se svýma rukama nedosáhnu. Paráda.
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od štefíno »

Marťas: Kuju :D
Radowan: Všechno jde když se chce :)

48 vzpěr na místě.

Obrázek Obrázek

Přibylo dílů:48
Celkem dílů:1 398
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od štefíno »

Potopení Scharnhorsta část 6. píše:Londýn poslal v rámci evakuačního opatření do přístavu Narvik letadlovou loď Glorious; měla vzít na palubu dvaadvacet letadel typu Gladiator, Hurricane a Swordfish, které v této oblasti operovaly. Letadlovou loď doprovázely torpédoborce Ardent a Acasta. Němci se díky leteckému průzkumu o pritských lodích dozvěděli poměrně brzy a svaz v čele se Scharnhorstem obrátil vstříc letadlové lodi. Britský letecký průzkum naopak vůbec neuspěl, protože Britové o seskupení nepřátelských lodí dosud nevěděli. Ztratili tak jedinečnou možnost vypořádat se s celou německou eskadrou naráz, neboť nemohlo být problémem shromáždit daleko silnější seskupení velkých lodí operujících v severních vodách a na německé bitevní křižníky zaútočit. Než došlo ke střetnutí, stačila německá eskadra cestou ještě potopit několik nechráněných spojeneckých plavidel. Posléze se přiblížila k doposud nic netušícím třem britským plavidlům. Němci neztráceli čas identifikací, neboť německo žádnou letadlovou loď nemělo (Graf Zeppelin sice rozestavěn, nicméně do konce války nebyl dokončen). Proto každé plavidlo tohoto typu mohlo být jedině nepřátelské. Britové měli v prvních okamžicích, když konečně zjistili ve své blízkosti neznámá plavidla, horší situaci. Drahocené minuty míjeli zjišťováním, jde-li o vlastní lodi nebo o nepřátelské. Orientaci komplikovalo nepříznivé počasí. Jakmile zjistili, že jedna z neznámých lodí je Scharnhorst, obrátili na ústup. Bylo však již pozdě. Dva britské torpédoborce se pokusily zachránit letadlovou lod položením kouřové clony a vydaly se tak napospas přesné palbě německých bitevních křižníků. K dovršení smůly kouřovou clony odnášel prudký vítr a v průhledech které takto vznikaly, měli němečtí dělostřelci cíl jako na dlani. Masakr netrval dlouho. První salva byla vypálena 16.30 a v 18 hodin se letadlová loď se všemi letouny ponořila do zpěněných vln. Ani jednomu stroji se nepovedlo odstartovat. Pro muže v dělových věžích Scharnhorsta a Gneisenau to byla záležitost připomínající cvičnou střelbu. Letadlová loď nedokázala obratně manévroat a její lehká děla nemohla bitevní křižníky nijak ohrozit. Jen urputně bojující torpédoborce ztěžovali němcům situaci. Podařilo se jim vypálit několik torpéd z nichž jedno našlo svůj cíl. Výbuch zabil na Scharnhorstu dva důstojníky a 46 námořníků, vyřadil z provozu zadní dělovou věž a do nitra začala proudit voda. Kromě toho že velitelská loď eskadry byla poškozena, dostali Němci navíc zprávu, že Britům přijíždí na pomoc silná skupina lodí. Proto jakmile poslali ke dnu zbylé dva torpédoborce, rychle se stáhli do norského obsazeného přístavu Trondheim. Znamenalo to o katastrofu méně, jelikož 200mil odtud proplouval nechránění spojenecký konvoj a lze s určitostí předpokládat, že kdyby německý svaz v oblasti zůstal, brzy by konvoj zpozoroval. Jak by vše dopadlo se dá snadno uhodnout. S letadlovou lodí Glorious se potopilo přes 1200 námořníků. Norská loď, která zde zakrátko proplouvala vyzvedla 36 trosečníků a dopravila je do Anglie. Potopení Acasty přežil jeden muž, Ardentu dva. Příští den dostal admirál Marschall příkaz znovu vyplout z Trondheimu, tentokrát ale bez poškozeného Scharnhosta, jen s Gneisenau a Admiralem Hipperem. Velká příležitost však již byla ztracena. Většina lodí podílejících se na evakuaci už byla daleko a tak se nájezdníci vrátili s nepořízenou. Britové, rozlícení ztrátou letadlové lodi, provedli po několika dnech odvetné opatření a zaútočili ze vzduchu na poškozeného Scharnhorsta ukrývajícího se v Trondheimu. Při útoku ztratili 8 letounů a zaznamenali jen jeden zásah. A aby toho nebylo málo, puma nevybuchla. Scharnhorstu se potom podařilo doplout do mateřského přístavu, kde si několik měsíců hojil šrámy z norského tažení.
A co nového na modelu? Pokračují práce na detailech obšívky nástaveb. Zkoušel jsem udělat panty a rúzná uchycení okenic (53 dílků). Nicméně jde to celkem rychle :) A pak jsem v rámci něčeho makroskopického udělal kostry hangáru a druhého patra zadní nástavby, abych si udělal představu o velikosti a hlavně o tom jak to na sebe sedne. Mám totiž pocit, že to na délce nabude a pak budu řešit napojení této nástavby na nástavbu přední.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek


Přibylo dílů:66
Celkem dílů:1 464
pan-zani
Příspěvky: 20
Registrován: ned 25.3.2012 19:45
Bydliště: Jihlava

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od pan-zani »

Zdravím, moc pěkná práce, vždy když sem kouknu, upadnu do deprese :)
Jak prosím Tě můžeš přilepit ty okapničky nebo výztuhy aniž by někde byla stopa lepidla a přitom to drželo ?
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od štefíno »

Díky :)

Jednak je to o lepidle. Dostal jsem tip na toto lepidlo
http://www.kartonmodels.cz/cs/lepidla/1 ... -safe.html" onclick="window.open(this.href);return false;
a fakt paráda. Zanechává matný povrch což je to proč nevidíš skvrny po lepidle. No a taky je to o množství. Kapička lepidla musí být tak 2 až 3 desetiny mm a co přeteče musí hned pryč :)
Uživatelský avatar
aro0
Příspěvky: 39
Registrován: sob 14.4.2012 21:25
Bydliště: Glasgow

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od aro0 »

fakt nadhera"
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od štefíno »

Jak někteří víte, už dlouho jsem se poohlížel po nějaké té dokumentaci jelikož jsem zatím vařil tak nějak z vody. Respektive podkladů bylo a žalostně málo. Nicméně to se teď změnilo díky knize, kterou jsem si pořídil. Na ukázku přikládám 4 screeny této knihy abyste věděli co mě (vás) čeká :lol:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od Váša »

S tim to bude cajk Míro :D ;)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

jojo, to by člověk měl mít na každý model!
Uživatelský avatar
MARTANEK41
Příspěvky: 369
Registrován: úte 24.1.2012 15:19

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od MARTANEK41 »

Už se těším na konce hlavní těch AA čtyřčátek ... :-)
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 849
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od numi »

V tom obchodě kde objednávám modely je těchto publikací hromady.
Uživatelský avatar
MARTANEK41
Příspěvky: 369
Registrován: úte 24.1.2012 15:19

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od MARTANEK41 »

U štefína bude problém rozlišit 3D a 3D real. :-)
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od štefíno »

Numi: Jo, je to možné. Nicméně já strávil dva měsíce hledáním, rozhodil jsem sítě u nás, v Polsku, Německu a nikde ji neměli, takže jsem rád že jsem ji získal aspon v USA. Pro představu, cena této krásy + cesta = cena Scharna i s laserama :D
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od bernie »

No pokud chceš nosit tričko s nápisem:

Víme, co stavíme.

tak to je přesně ten případ, že to něco stojí ;)
Taky mám doma pár neformulových kousků v archivu, ke kterým literaturní omáčka několikanásobně převyšuje cenu šmikny. Co už... 8-)
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 849
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: BC Scharnhorst / Halinski / 1:200

Příspěvek od numi »

No máš se zeptat prvně mě. :twisted:
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“