Stavovské divadlo / Albatros 1991,R.Vyškovský/1:150/HOTOVO

Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991,R.Vyškovský/1:150/HOTOVO

Příspěvek od Majo71 »

6.6.2011 som začal stavbu tohoto krásneho modelu a aby som ju mohol prezentovať na novom fóre, tak som ju sem teraz skopíroval z fóra "starého" :-), samozrejme chýbajú komentáre členov fóra, ale tie sú k dispozícii na starom fóre
Naposledy upravil(a) Majo71 dne pon 30.1.2012 21:07, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Tak mám zase chuť sa vrhnúť na trochu väčší projekt - na Stavovské divadlo sa už nejakú dobu chystám, ale chcem ešte dokončiť veci, čo mám rozrobené (robota Mecha pre syna a Sbor českých bratří od O.Hejla), ale v krátkej dobe sa na to dám. Mám dojem, že tu na fóre, túto stavbu ešte nikto neprezentoval. Viem o jednom Švédovi, ktorý toto divadlo postavil opačne, t.j. dovnútra dal balkóny, apod., ale ja sa budem radšej držať pôvodnej predlohy :D Trochu sa bojím toho tvrdého papiera, ale snáď to pôjde tvarovať. I keď sa jedná len o jednu budovu, model je pomerne rozsiahly, má 12 strán formátu B4 a obsahuje 653 jednotlivých dielov, takže to bude pekný "macek". Modely som si zadovážil 2, takže v prípade nepozornosti si môžem potrebný diel okopírovať a použiť. Len pre zaujímavosť - tento model bol posledný model architektúry, ktorý R.Vyškovský vydal v Albatrose (v r.1991), následne vydavateľstvo produkciu (bohužiaľ) papierových modelov zastavilo a žezlo prebrala firma R.Vyškovského ml. ERKOtyp, ktorý ale poslednou dobou stagnuje tiež....ale to je do iného vlákna.
Takže tu sú na začiatok aspoň nejaké fotky, ako obálka a model vyzerá:

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Tak som dnes strihol (resp. zarezal) do modelu.
Stavba začína naryhovaním a vyrezaním hlavných nosných stien budovy, do ktorých sa potom prilepia okná a dvere, a že ich bude požehnane...
Dnes som teda stihol akurát naryhovať všetky steny (len naryhovanie chlopní pre okná zaberie kopec času, nehovoriac o tom, že ma už z toho bolí ruka - naryhovať hrubý "Albatrosácký" papier nie je žiadna sranda!) a vyrezať iba niektoré diely. A tu je výsledok mojej dnešnej práce:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Dnes som konečne dokončil Sbor českých bratří od O.Hejla, tak sa už budem môcť naplno venovať divadlu. Pri stavbe Sboru som občas čas vypĺňal tým, že som ohýbal a lepil chlopne, na ktoré sa budú lepiť okná, a že ich je požehnane (76!). A to ich ešte nemám ani všetky hotové. Tu je aspoň náhľad, ako to zatiaľ vyzerá:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Zdravím všetkých. Ono to vypadá, že sa flákam, ale úvod stavby je zatiaľ pekne zdĺhavý a monotónny. Po vyrezaní všetkých okenných a dverových chlopní na jednotlivých stenách, ich ohnutí a zlepení nasledovalo vystrihnutie 91 okien, ktoré sa na príslušné chlopne prilepili z rubu.

Po zaschnutí nasledovalo vyrezanie, retuš a prilepenie 63 kusov doplnkov = rámov okien, ríms a pilastrov (stĺpov), v tomto prípade na lícovú stranu stien. Doplnky vyzerajú asi takto:
Obrázek Obrázek Obrázek

Potom 24 hod. schnutie pod záťažou (na dop. autora) a výsledok je asi takýto:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Nasledovať bude ďalšia monotónna práca - naryhovanie, vyrezanie, spracovanie a prilepenie 30 dvojokien Obrázek , ktoré sa po spracovaní vlepia sem Obrázek

Tu je detail jedného z 10 dielov, do ktorých sa okná budú vlepovať:
Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Uf, takže 30 dvojokien, resp. 60 okien, je hotových i s retušou. Dali zabrať, čo sa týka nielen počtu, ale ako som už predosielal hlavne pri ohýbaní toho "kartónu".

Takto vyzeralo ich spracovanie:

Obrázek Obrázek

A toto už je 60 okien (resp. 30 dvojokien-ako chcete :-)) pripravených k vlepeniu do fasády:
Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Vyrezanie otvorov pre okná vo fasádach:

Obrázek

A kompletných 10 fasád po vlepení všetkých okien. Na prvej zľava som už vyhol chlopne k prilepeniu na samotnú stenu (to je tiež fuška, celé sa to točí a ohýba do vĺn, takže to bude "zábava" vlepiť to do steny, aby to bolo aspoň trochu rovné...):

Obrázek

Tu je detail, aby bolo vidieť, čo mám na mysli:

Obrázek

A nakoniec pohľad na steny, do ktorých sa budú fasády aj s oknami nakoniec vlepovať:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Takže, jedna stena je už hotová a nakoniec to nešlo až tak zle, ako to spočiatku vyzeralo - pri prilepovaní sa dali chlopne fasád dopasovať a tým sa podarilo celé "okno" zarovnať. Tu je výsledok:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Hotová druhá stena:

Obrázek Obrázek

Nasledovať bude vyrezanie podobných dvoch fasád (alebo ústupkov? neviem ako to nazvať), do ktorých sa vlepia dve okná z rubu a dva rámy okien z líca:

Obrázek

Potom sa to celé vlepí do ďalšej steny, a to obdobným spôsobom, ako pri predošlých dvoch stenách:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Okná a ich rámy sú spracované a vlepené do fasády. Tú červenú "nitku" v okne si nevšímajte - to je tlačová chyba, asi majstrovi ušlo trochu farby určenej na označenie výrezu (X) do okna:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Fasády - spracované, predretušované a pripravené na prilepenie k stene:

Obrázek

Prilepené k stene:

Obrázek Obrázek

Nasleduje spracovanie 4 štvorcových a 4 oblúkových okien (v ktorých budú ešte 4 zábradlia), celky sa prilepia do steny:

Obrázek

Okná a zábradlia - Vytvarované, predretušované a pripravené na prilepenie:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Okná a zábradlia vlepené do steny:

Obrázek Obrázek

Spodná časť so vstupnými dverami prilepená k stene:

Obrázek Obrázek

Nasledovať bude spracovanie stĺpov a ich prilepenie na stenu (viď biele miesto pre diel 121 na hornom obrázku):

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Stavba zadného priečelia budovy Stav. divadla pokračovala v spracovaní 2 okrajových hranatých stĺpov, ktoré som po spracovaní vlepil do zadnej steny priečelia:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Nasleduje spracovanie 2 okrúhlych polstĺpov.
Najprv sa do steny vlepili 2 patky:

Obrázek

Potom som sa snažil vytvarovať guľaté polstĺpy, ale pretože je papier na takéto manévre fakt dosť hrubý, nepodarilo sa mi docieliť ideálne guľatý tvar i napriek tomu, že som papier opatrne a opakovane váľal na valčekoch 3 priemerov - výsledkom sú stĺpy s mierne nepravidelnou štruktúrou. No, nič sa nedá robiť - budem to brať, akože tieto románske stĺpy boli staviteľom odfláknuté :D A takto to vyzerá:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“