Lotus 79 / Vyškovský / 1:24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Lotus 79 / Vyškovský / 1:24

Příspěvek od Makr »

Ahoj.
Bylo mi doporučeno, abych sem dal stavbu modelu, který jsem nedávno rozestavěl, tak se Vám snad bude líbit.
Pustil jsem se do vystřihovánky velice známého modelu, který jsem stavěl před mockrát moc lety a protože se mi ten modýlek opravdu moc líbil, řekl jsem si, že si ho sestavím znovu. Znovu, asi po třiceti letech s mírně pokročilejšími zkušenostmi, tak uvidíme, jestli ho i po letech dokážu dát dohromady...

Stavbu si jen zlehka upravím k obrazu svému, jmenovitě, správně udělat vstupy chlazení, vystříhaný "vzduch", kde to jen půjde, nová zrcátka, takový ty rourky nad motorem, zřejmě sání :shock: a když se zadaří, tak i upravím kolečka a vstupy chlazení k brzdám. A ještě se budu snažit odstranit "tyč" spojující přední kola. To už by mohlo stačit ;) a hurá do stavby!

Stavbu jsem začal "masivním" podlepováním. Výhoda tohoto Lotusu je v jeho barvě, kdy podlepením neprosvítá rubový tisk. Mohl jsem si model nechat okopírovat, ale tak jsme se do něj zakousl, že na to nebyl čas :-)
Tyto díly jsou podlepeny 80g papírem
Obrázek
Jednotlivé podsestavy jdou poměrně slušně do sebe a já mám takový zvláštní pocit, když stříhám do toho "divného" papíru a z paměti se mi vynořují okamžiky z dob, kdy jsem ten model stavěl poprvé. No, zamáčknu slzu nostalgie :) a ukážu, že podsestavy jdou skutečně do sebe.
Stavba šla velice rychle, nestačil jsem fotit :-)
Obrázek Obrázek Tady vše seskládáno nasucho k sobě.
Kdo bude tento model stavět, tak karoserie se dá bez potíží vytvarovat i plynule, bez ostrých lomů, jako je na návodné kresbě.
Naposledy upravil(a) Makr dne ned 22.9.2013 21:50, celkem upraveno 1 x.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Lotus 79 Vyškovský 1:24

Příspěvek od Makr »

A pokračování stavby, která mě opravdu baví.
Protože stavba jde opravdu velice rychle, nestíhám fotit a doslova si stavbu užívám, takže lepím, až se mi práší za Herkulem :lol:
Kola pouze přiložena. Nemůžu se dočkat, až bude auťák pohromadě.
Obrázek ]Obrázek A s bleskem. Na nové bočnice kol jsem použil špatný papír a tvarování se mi opravdu nepodařilo. Proto nastoupil tmel. Hodně tmelu...
Výsledek je tady:
.Obrázek
Nové bočnice kol jsem kreslil rozměrově odhadem a světe div se, vyšlo mi to. Jen na to nepoužívejte papír z poznámkového "špalku", kde je asi 300 papírků o rozměru přibližně 10x10cm. Po navlhčení se mi papír doslova zdeformoval a snaha o bombírování byla naprosto zbytečná.
Tady už je auto v lakovně na "klackách" a zatím to vypadá hrozně. Sám z toho nemam moc dobrej pocit. Je to pouze základový lak, který ještě zlehka přebrousím a potom cáknu vrchnim lakem.
Obrázek Obrázek Zatim to vypadá dost hrozně a sem sám zvědav, co mi z toho vyleze.
A tady už si dovolím tvrdit, že mám hotovo. Posuďte sami, jestli má "smysl" hrábnout hluboko do archivu a postavit model starší, než většina těch, co jsou tady zaregistrovaní ,-)
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

A to je vše.
Myslím si, že "stařík" pod lakem vypadá opravdu hezky a přiznávám bez mučení, že mam z něho velkou radost.
Modýlek se mi stavěl opravdu velice dobře a jeho velkou výhodou je černá barva, kterou bylo snadné retušovat. Protože je model kreslen ručně, počítejte s tím, že retuš bude potřeba i na "zlatých" proužcích, které né vždy úplně přesně navazují, ale to prostě k ruční kresbě patří. Dále jsem "přebarvil" britskou vlajku, jejíž barvy se v tlustých obrysových čarách trošku ztrácely. To je asi vše. Snad jen doplnit na chybně v návodné kresbě vykreslené výstupy vzduchu na pontonech. Ty mají být uvnitř!
Z mého pohledu ty drobné úpravy modelu jen prospěly a teď je model již na čestném místě v mojí vitrínce.
Snad se dílko líbí i vám.
A já opět s úctou vzdávám "hold" panu Vyškovskému, který má tento model "na svědomí. Děkuji!
Martin
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lotus 79 / Vyškovský / 1:24

Příspěvek od Standa F. »

Upgradovat starou klasiku do měřítek nového tisíciletí není snadné (a mnohdy i marné) - ale Tobě se to, Martine, tady povedlo moc pěkně.

Uctivost - parádní!

Dodám jen, že tato vyčihovánka má rozsah 2,1 strany a vyšla v ABC dvakrát:
- ABC č. 20/23 (červen 1979)
- Reedice v č. 8/29 (prosinec 1984)
- Článek + foto v č. 20/23, str. 34
- Návod na dráhový model z papíru: č. 11/24
Uživatelský avatar
Chimenes
Příspěvky: 458
Registrován: sob 21.1.2012 12:56
Bydliště: Ovčáry
Kontaktovat uživatele:

Re: Lotus 79 / Vyškovský / 1:24

Příspěvek od Chimenes »

Pěkná nostalgie, někde v záplavě prachu doma také leží...

Podařilo se ti to a upgrade je povedený.

Btw. Já jsem mladší než první vydání.
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“