PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak co se horní části nosu týká, tak je víceméně dobojováno a dotvarováno. Ufffff...

Řekl bych, že o moc složitější tvarování už nebude, ještě teda bude zajímavej ten kus za tímhle, kde se z oblouku dělá bez varování oblouk s hrbem za krytem kabiny. Ale tim se budu trápit zase za chvíli.

Jinak teda zprava je to lepší než zleva, nalevo se mi to na tom žebru malinko zlomilo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Jinak opruzy
- Ta věžička je osazená na takovém "kyblíku", což je samozřejmě nonsens, protože do ní se dalo normálně prolézt mezi pilotama. Z konstrukčních důvodů jsem ho tam nechal, protože nevím, jak bych si jinak chytil ten tvar toho uzavření předku. Vidět do toho nebude. Jinak dolepovat se bude někdy v závěru, až vymyslím, jak tam chytit ten kulomet a až nebude hrozit, že to urvu :)
- Poloha těch vnitřních žeber a tím pádem celý tvarování je jedna velká neznámá. Já jsem na to šel nakonec tak, že jsem nalepil vnitřek podle tvaru toho obvodu kokpitu, tam to nešlo dát jinak. Žebro č. 4, který je takový nejasný, jsem nalepil k hraně toho vnitřku, což mi tak nějak hodilo ty zlomy mezi kokpitem a věžičkou. Vnitřek žebra 5, na kterém je palubní deska, jsem nakonec vykuchal. Strkalo se to se spodkem kokpitu a žádný takový sloupky jsem na žádný fotce nenašel. Tyhle dvě žebra vyšly relativně blízko k sobě a ta změna tvaru je docela výrazná. Tam někde vzniknula ta drobná chybka na levý straně.
- Lepení toho úplnýho předku bez chlopní byla už jenom taková lahůdka na závěr. Ale zase nebyl problém zesílit tu hranu ještě jedním páskem papíru a pak už se to k tomu dalo nalepit docela slušně (kromě toho, že to taky trochu líp drží tvar :)

Tak se jdu rozmýšlet, kudy dál :)
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od vojta78 »

Máš můj obdiv. Vypadá to moc dobře.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Jako tohle natvarovat, to musel být při kvalitě papíru GPM doslova očistec. Vojto máš můj velký respekt. Je to parádní, jsem zvědavý na další pokračování.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Raven »

No chlape máš můj obdif teda... ;) jak už bylo řečeno, při kvalitě papíru GPM je tohle opravdu výkon. Jen mě napadlo, přemýšlel jsi o znázornění nýtování? Vím že na modelu je znázorněno celkem dobře, sám jsem chvíli uvažoval jestli to není již tvá práce, ale při bližším pohledu je jasné že je to tisk...
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Opruzen předkem, zkusil jsem se odoprudit zadkem. Nezadařilo se :/

Z tohohle se složí směrovka. Originální řešení.

Obrázek

Dvojitě podlepenej se ten papír samozřejmě tvaruje dvakrát hůř.

Obrázek

Pohyblivá část směrovky. Zkusíme ještě potunit ten trim, jestli to teda dřív nerozšlapu...

Obrázek

Potud dobrý, než si všimnete, že buďto v dolní části chybí nebo ve střední části přebejvá, každopádně to skončí tím, že tu pevnou část budu muset překuchat. Tam je vzadu výztuha, která tomu dává tvar a ta dost překáží... Že je průřez na podélník výškovky poloviční než by měl být, že je tam nakreslená jenom půlka obrysu, kde má doléhat výškovka, že ta bílá plocha na přilepení výškovky dole vyleze ven (v té části, která jde za to kormidlo), tím už se ani nerozčiluju... A koukám, a to mě trklo až teď z fotky, že maj kopanec ve stínování plátů na kormidle (o ten si koledovali, když to takhle geniálně rozložili), ale kdo by řešil grafiku... Jsem zvědavý, jak moc se bude mlátit to, že je to vytištěné dvěma dost nepodobnými odstíny té šedomodré...

Obrázek

Nevadí, hlavně že to bude velký jak dvě krávy, to se počítá :lol: :twisted: Jak budu dotvarovávat ten ocas, na to jsem taky upřímně zvědav...

Obrázek

Inu, jak se říká u mariňáků, SNAFU, jedeme dál.
(a jo, vim, že tohle je Navy ;))
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Tomys »

Mno,nic moc ... Uz vím co nekupovat ani do archívu...jeden hlida to tady snad docela a to.stačí :-) Vojto, mas ještě skoro 2 roky čas...
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Obdivuju tvojí trpělivost Vojto. Já bych to asi rozšlapal. Myslim, že z toho nakonec vysocháš parádní ajroplán.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak zatím je stav SNAFU, až to bude FUBAR, tak se to dozvíte ;)

Tomys: Ba naopak, tohle je typickej model do archívu - hezky nakreslenej (o tom žádná), veliká plachta, přesně na to, si ho prohlížet a říkat si jak já bych ho udělal, kdyby se mi chtělo a kdyby se mi někam vešel :D
Minor
Příspěvky: 71
Registrován: stř 25.1.2012 3:48
Bydliště: Kyjov

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Minor »

Zkus pozvat nějakého sebevražedného japonce se Zerem aby "opravil" nedostatky na kormidle ;)
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2395
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Jsem si říkal jestli jsi nějakou záhadou neprohodil křidýlka SOP a VOP :twisted: No držím palce, bude to chtít hodně poladit.

Jinak u těch zdvojených podlepených dílků. Já tohle řeším tak, že je vytvaruju zvlášť a teprv pak je slepím dohromady, nehrozí zlomení obšívky a podobný problémy. :)
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Raven »

jses proste borec...me uz by se ta catalina zalitavala po pokoji...a pristavaci plocha by byla v prostoru odpadkoveho kose....
nicmene i tak verim, ze z toho vysochas pekne vypadajici model, pri jehoz velikosti si drobnych nedostatku nikdo nevsimne...
...takze...DRZIM PALCE...
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od chuan »

Já bych to na odpadkovej koš ještě neviděl. Vždyť ten předek je perfektní. Vojto držím ti palce, já ti věřím, že to dokážeš a ty to dokážeš. Hlavně se u toho nesmíš vztekat aby ti nerupla cévka :P .
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Přechody částí trupu mě ničí, návod je na nic, takže to furt rozebírám (nic nedrží tak dobře jako blbě přilepenej díl) a dávám dohromady a zase řežu a zase dávám dohromady... Fotka jenom mobilní, ocas tam budu přidělávat až v závěru, jinak bych se v tom utlouk... Ale už si to sedá.
Ten model vypadá čím dál, tím líp. Nejlíp asi tak ze dvou metrů. Čím blíž, tím hůř, samozřejmě...

Fotka hluboko pod standartem fóra, tak se na ní ani nedívejte ;)
http://t.co/5KirVHKPoK" onclick="window.open(this.href);return false;

Grrr...
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Tomys »

Takovej tuňák hluboko pod porážkovou velikostí :-)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: PBY-5A Catalina / GPM / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak jsem si zkusil zase sundat ze skříně krabici s Catalinou, že si něco přistavím...
Ehm. No. Díl 33 a spol, neboli lodičky na koncích křídel.
Obrázek Obrázek Obrázek
Hezký, ne? To člověka tak ukolíbá, že přehlídne zlou ošklivou past - bacha, díly 33f jsou přehozené P a L!!! A přišel jsem na to kdy? Až když už tam byly zalepený, samozřejmě. No nic, převrtáme.
Sedí to hezky, jenom teda zase trochu falíruje grafika - díly 33d a 33e (spodní část) jsou zase výrazně jiný než ty horní pásky 33d1, a to jak barevně, tak stínováním (koukněte na to citlivé provedení nýtů - na dolní části decentně naznačené, vystínované, a na horní...). Jo, vzhledem k tomu, že ty pásečky jsou strčený každý někde jinde, se mi povedlo jeden asi vyhodit někdy v procesu, tak ani nevadilo, že jsem jeden oskenoval a ozrcadlil v PC...
Obrázek

A ještě šachty do konců křídel - tady taky bacha na levopravo, díly 33a a 33b (ty lichoběžníkové vložky) nejsou stranově zaměnitelné a (což mi přijde jako solidní autorova škodolibost) jsou na listu vždycky u té opačné šachty!
Jinak jednoduchý...
Obrázek

Takže závěr - nevěřit tomuhle modelu vůbec nic, zkoušet, zkoušet, zkoušet, ono to půjde nějak zbouchat. Nebude to teda na prohlížení zblízka, to fakt ne.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“