Williams FW30, N. Rosberg / FT / 1:24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Williams FW30, N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Lucas80 »

Po VC Itálie 2008 (navážu tak na své předchozí dva modely FW30 a F2008) se o dva týdny později konala premiéra prvního "nočního" závodu pod umělým osvětlením, a to VC Singapuru 2008.
Na Williams FW30 se vrátily aeroprvky v podobě křidélek na kapotáži, přemostění přes špici vozu a větší zadní křídlo kvůli generování většího přítlaku na městském okruhu Marina Bay (na utrarychlé Monze v Itálii byly vozy "očesány" o tyto prvky).
Nico Rosberg, který startoval z osmé pozice, nakonec závod dokončil i přes smolnou penalizaci 10 sekund STOP & GO kvůli tankování pod Safety Carem na pěkném druhém místě necelé 3 sekundy za vítězem závodu Fernandem Alonsem na Renaultu.

Obrázek Obrázek

Technické údaje:
Podvozek: uhlíkové vlákno
Zavěšení: uhlíkové vlákna, hliník, torzní pružiny, systém táhel (přední a zadní zavěšení)
Motor: Toyota RVX-08, 2.4 l, 90° V8, atmosférické sání, max. 19.000 ot/min
Převodovka: Williams F1, sedm rychlostí vpřed a zpátečka, polo-automatické řazení, sekvenční
Hmotnost: 605 kg včetně pilota a náplní
Palivo: Petrobras
Pneumatiky: Bridgestone

Začal jsem koly a disky, které jsem chtěl prořezat. Dlouho jsem přemýšlel, jak znázornit brzdy a namísto nějaké namalované imitace jsem použil fotku skutečných brzd z FW30, kterou jsem zmenšil a použil jako znázornění, které bude skrz disky vidět.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

A kola jsou na světě...
Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Difusor jsem zase upravil podle reálu. Všiml jsem si, že měl tři kanály (na první fotce vyznačeno žlutě), takže italskou FW30 mám z pohledu difusoru špatně. Tentokrát by už mělo být vše tak, jak má:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek


Přední zavěšení jsem vylepšil tak, že jsem u nich vytvořil kanálky brzd a na horních ramenech udělal ty modré aeroprvky ve tvaru kapky.
Obrázek Obrázek

Deflektory:
Obrázek Obrázek

Postup lepení zadního křídla jsem malinko pozměnil, prostřední žebro (díl 126) jsem vyříznul o pár setinek milimetru větší a jednotlivé pláty (127 a 128) jsem rozpůlil a zkrátil o tu bílou linku, na kterou mělo být žebro původně nalepeno natupo. Takto rozdělené pláty jsem pak natupo přilepil k žebru 126. Žebro je nyní i na vnějšku - zezadu - jako tomu bylo ve skutečnosti (na první fotce vyznačeno žlutou šipkou).

Obrázek

Obrázek Obrázek

Ještě jsem si pohrál s prolisy u bočních ploch 122 a 123, ve skutečnosti jsou prohnuté dovnitř křídla a odvádějí část vzduchu na vnějšek. Proto jsem jednu vnější plochu prořezal a tu vnitřní prohnul, viz. první fotka.

Obrázek

A celé křídlo je pohromadě:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Trochu jsem si pohrál i s předním křídlem, jeho vnější bočnice jsem vytvaroval do obloučku, vnitřní ponechal rovné, takže tam vznikla mezírka, na kterou jsem následně natupo ze shora přilepil profilový dílek z černého karbonu. Bočnice teď mají ten správný tvar, jsem spokojen 8).
Pak tam jsou další dílky, které už vznikly u mé předchozí verze.
Obrázek Obrázek

Vylepším i kokpit; sedačku jsem si navrhnul sám podle fotek:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Pásy udělám z tkaniny a šmrnc tomu dodají leptané přezky. Dále pak vylepším kokpit o postranní panely s přepínači, vše se snažím dělat podle první fotky:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Trochu jsem poupravil chlopně na dílech č. 4 (na první fotce jsou vlevo původní chlopně a napravo upravené), aby se lépe tento díl tvaroval při lepení na boční díly č. 1 a 3.
U dílu č. 1 na druhé fotce doporučuji udělat mezírku pro zpětné zrcátko.
Obrázek Obrázek

Hotová příď i s kokpitem:
Obrázek Obrázek

Obrázek

Drobný tuning jsem udělal v zadní části vozu, kde byly malé plošky na pouzdře převodovky (zakroužkováno červeně na horní fotce).
Obrázek Obrázek

Dále pak je patrný černý karbon na spodním aero-prvku (na fotce vyznačeno žlutě). Díly 74A a 75A jsem si tak udělal právě z z této černé karbonové struktury.
Obrázek Obrázek

Doporučuji změnit postup oproti návodu, nejdříve si tyto drobné dílky 74, 74A, 75, 75 přilepte ke spodním bočnicím a teprve poté tyto bočnice přilepte k trupu vozu.
Dost si tím ulehčíte práci při titěrném lepení těch drobných křidélek.
Obrázek Obrázek

Aerodynamických prvků na vozech bylo v roce 2008 opravdu požehnaně a tak s nimi svádím tuhý boj:

Při zkoušení co a jak natvarovat jsem narazil na menší problém s vnějšími dílky 68 a 69, které byly o něco delší (0,5 mm), a tak jsem je zkrátil tak, že jsem posunul celou spodní chlopeň výřezy o 0,5 mm výše, jak ukazují první dvě fotky.
Obrázek Obrázek

Pak už to byl tvarovací masakr, který mě provází celou stavbou:
Obrázek Obrázek

A výsledek, tak nějak by to mělo být natvarované:
Obrázek Obrázek


O tomto víkendu se pojede již šestá VC Singapuru; toto je taková malá vzpomínka na její první ročník v roce 2008:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Trocha detailů:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Dezény kol jsem nejdříve přetřel černou tuší a po zaschnutí ještě Agamou 36 M.
Černé části podlahy, difusoru a převodovky jsou retušovány černou fixou.
Tmavě modré části vozu jsem retušoval pomocí vodovek. Je potřeba namíchat černou s modrou:
Obrázek

Stavbu jsem se snažil co nejvíce přiblížit reálnému vozu pomocí fotek, odkazy níže:
:arrow: http://www.f1technical.net/forum/viewto ... 9&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: http://www.motorsport.com/filter/f1/pho ... 9405456051" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: http://finemodelcars.com/hi-res/gallery ... s_fw30.php" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: z časopisů FORMULE a F1 RACING z roku 2008

Do budoucna u další recenze "moderny" F1 se těší

Lukáš
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Williams FW30 / N. Rosberg / 1:24 / FT

Příspěvek od yvan »

Na tvoje reporty vždycky hledím s otevřenou hubou. Luxusní práce. Vydržel bych na to zírat hodiny a hodiny.
Stuler
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 26.1.2012 9:51

Re: Williams FW30, N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Stuler »

Parádička, formula ako skutočná!
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Williams FW30, N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Lukáš »

Luke, tohle je prostě nádhera. Gratuluju.
Uživatelský avatar
Chimenes
Příspěvky: 458
Registrován: sob 21.1.2012 12:56
Bydliště: Ovčáry
Kontaktovat uživatele:

Re: Williams FW30, N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Chimenes »

Parádní počtení a dost dobrá práce.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Williams FW30, N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od kaktusak »

Krásná předloha
parádní report
luxusně slepeno
výborně nafoceno

Gratuluji k dokončení
Pida11
Příspěvky: 68
Registrován: sob 21.1.2012 9:27

Re: Williams FW30, N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Pida11 »

Krásná práce,tleskač ;)
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Williams FW30, N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od bernie »

S poctivostí k uznání dojdeš 8-)

Konečně po delší době zase jeden, který "ví, co staví."

Gratulace
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Williams FW30, N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Lucas80 »

Děkuji všem za ohlasy a gratulace. Hodně to potěšilo, díky ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Williams FW30, N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Aki »

masakr po všech stránkách, jsem se trochu poslintal... :)
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

Re: Williams FW30, N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Váša »

fakt pěkný, líbí se mi to. Tohle se musí umět...pokaždý když jsem zkoušel nějaký vůz, tak jsem prosě neudržel geometrii, a celý model se mi kroutil...krásná formule ;)
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“