Modelové kolejiště

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Modelové kolejiště

Příspěvek od JaS »

Potřeboval bych poradit. Mám rád stavby od R. Vyškovského a chci si udělat kolejiště s krajinou, kde bude nádraží, nějaký ten statek apod. Rozhoduju se mezi měřítkem TT (1:120) a N (1:160)
Problém je, že drtivá většina těch staveb je v měřítku 1:150 což je mnohem blíž k N než k TT, ale v TT mi přijde větší výběr vlaků, doplňků krajiny i možnosti např. úprav lokomotiv (zvuk apod.).
Asi půjdu do TT, ale nevím, jestli ty vlaky oproti stavbám nebudou až moc velké?
Máte s tím někdo zkušenost?
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od JaS »

Možná to píšu moc komplikovaně.
Jde mi o to, že jsem nikde v reálu neviděl vlaky TT ani N vedle staveb 1:150 (většina drobné architektury - domky, statky i nádraží od R. Vyškovského) a nevím jak to při různých měřítkách vyjde, hlavně jestli TT vlaky nebudou vedle těch Vyškovánek moc velké.
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od Mimapnd »

ved ak mas vyskovanku v 150tke, aTT je v 120tke, tak si zvacsi ten model do 120tky...
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od JoskaM »

Tak rozdíl měřítek vidíš sám, a bude záležet co od toho čekáváš,
I betlémy se stavěly tak, že ti neodpovídala výška postav a domy...(samo jsou vyjímky podle kraje typu atd.

Určitě bych radši dal menší domečky k TT, než přerostlé stavby k Nku, Pohlídal bych si když pak aby nádraží bylo měřítkové, ale zbytek ať je klidně menší. Ono to dodá i prostorovosti, čím dále od diváka, tím by mělo být vše menší.

Nebo to opravdu pozvětšuj, pozmenšuj, podle potřeby.
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od JaS »

Právě že do toho zvětšování se mi moc nechce. Přepočítat měřítko není problém, ale vyleze potom víc tiskový rastr, ztlustí se hrany, každá nepřesnost se zvětší.

JoskaM:
Díky za názor, taky jsem si říkal, že u vzdálenějších staveb by mohla pomoct perspektiva. Bohužel jsem to s papírákama neviděl moc ani na fotkách, skoro všechna kolejiště nafocená na webu jsou s koupenýma plastovýma stavbama a ze zkušenosti vím, že realita bývá trochu jinde než co si člověk představí jen podle měřítka. Máš pravdu, že měřítkové musejí být hlavně stavby přímo u trati, jako je nádraží, tam mě nic jiného nezbyde, zkusím asi jak vyjde Albatroska (Stavby do kolejiště v 1:140)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od JoskaM »

Nebo se podívej na stavby od Ondry Hejla, to je do TTčka, si myslím.
nechci protěžovat, ale např:
http://www.kartonmodels.cz/cs/architekt ... jiste.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od AmatER »

pár domečků z ábíčkových vystřihovánek jsem ve svých kolejištích měl, oproti TT jsou fakt malé, takže jsem je v průběhu doby nahradil vlastními modely přesně dle měřítka. Do posledních dnů zbyl na kolejišti jen jeden - vodárna od Skokeše, ale po drobném tuningu.

Obrázek

Navíc RV určitě rozměry u některých staveb upravoval, aby se kompletní vystřihovačky vešly na tiskovou stránku. Někde jsem se dostal k rozměrům předlohy tohoto modelu a prostým výpočtem jsme s kolegou THo došli k závěru, že zatímco výškové rozměry na 1:150 sedí, délka a šířka jsou redukovány v měřítku tuším 1:180. Nicméně i přesto je to velmi koukatelný domeček a pokud nemá dotyčný objekt dokonale nakoukaný, není poznat nic...
Obrázek


Na obálce albatrosovského vydání Staveb do modelových kolejišť jsou nafocené modýlky starého dederonského PIKO v eNku (konkrétně BR65.10 a rychlíkové vozy OSŽD typ Y).
Obrázek

A třeba by v rozhodnutí mohlo pomoct tohle: Papírové stavby na kolejišti Borkovice - Kněževes na webu Petra Litomyše.
Víťa
Příspěvky: 70
Registrován: pát 20.1.2012 22:39

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od Víťa »

Koukni na tohle.Dával to Hank na staré forum.
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od JaS »

AmatER, Víťa: díky za odkazy.

Jak tak procházím různé železniční weby, většinou se koukají na papírové baráčky jako na něco podřadného...
Že by ty plasťáky byly o tolik lepší, než mírně vylepšený papír?
förlustavord
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 26.1.2012 13:39
Bydliště: Brno

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od förlustavord »

Tíživá otázka. :-) Táta kdysi postavil na chalupě panel přes celou jednu místnost (cca 5*6m panel). Rozhodli jsme se pro TTčko. V eNku si nakroutíš sice hafo tratí, ale právě proto to svádí k tomu panel přeplácat množstvím kolejí vedoucích odnikud nikam. H0 je na tom zase tak, že jsou to krásné vláčky, ale když k nim dáš papírové modely domů, působí to zvláštně (k H0 se prostě hodí plastové domy). Můj názor, který nikomu nenutím. TTčko je od Vyškovánek trochu přerostlé, ale toho se neboj. I přes drobný nepoměr tě to nenapadne, že ty domy mají být větší. Navíc ty menší domky celý panel opticky zvětší. Šel bych do toho a nebál bych se toho. Nádražíčka dávej vždy tak, aby byl peron trochu vyšší, než by měl být. Tím opticky snížíš nepoměr. No a městské stavby nestav těsně ke koleji. A pokud už budeš mět malý panel a bude nutné udělat město kolem obou stran trati, dej trať do lehkého zářezu - tak polovina výšky vagonků. Tím dosáhneš toho, že oko pozorovatele kolejiště ztratí běžná vodítka, podle kterých hodnotí perspektivu.
Pokud máš ve svém okolí nějakého malíře (klasický malíř obrazů) dej s ním řeč, jak to udělat, aby vedle sebe fungovala dvě měřítka a nebyl mezi nimi poznatelný nepoměr. Dá se to!
förlustavord
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 26.1.2012 13:39
Bydliště: Brno

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od förlustavord »

JaS píše:AmatER, Víťa: díky za odkazy.

Jak tak procházím různé železniční weby, většinou se koukají na papírové baráčky jako na něco podřadného...
Že by ty plasťáky byly o tolik lepší, než mírně vylepšený papír?
V H0 rozhodně plast! Textury německých modelářských firem jsou na úžasné úrovni. Vagonky a mašinky jsou taky do posledního nýtu na plášti věrnou kopií originálu. A aj mezi sebelepšími domky ty vagonky působí zvláštně. Od TT dolů je to "podle chuti každého soudruha", jak říkali v Černých Baronech. :-)
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od pahejl69 »

Pár věcí v TT jsem namaloval některé ani nepublikoval napiš co konkrétně potřebuješ třeba ti pomůžu ;)
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od JaS »

förlustavord píše: TTčko je od Vyškovánek trochu přerostlé, ale toho se neboj. I přes drobný nepoměr tě to nenapadne, že ty domy mají být větší. Navíc ty menší domky celý panel opticky zvětší.
Máš pravdu, do krajiny dál od kolejí jsou stavby v měřítku opravdu příliš velké. Když jsem teď hledal na webu, na fotkách menších TTčkových kolejišť mi přišly stavby v krajině při zachování TT velké a kolejiště zaplácané.

Trať v zářezu - to je dobrý nápad.

Asi půjdu ve vlacích do toho TT, u staveb dál od kolejí nechám 1:150 a železniční stavby - to bude chtít vyzkoušet.
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od JaS »

pahejl69 píše:Pár věcí v TT jsem namaloval některé ani nepublikoval napiš co konkrétně potřebuješ třeba ti pomůžu ;)
Různé menší stavby kolem kolejí - rampy, hradla, výtopna, sklady, kryté nástupiště, depo, lávka, vodárna, atd.
förlustavord
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 26.1.2012 13:39
Bydliště: Brno

Re: Modelové kolejiště

Příspěvek od förlustavord »

Myslím, že tě potěším, chlope.. :-) Právě pracuji intenzivně na vlastním modelu jednoho skutečného nádraží v měřítku 1:130. Nyní su ve fázi "těsně před dokončením geometrie", což znamená už jen poskládat díly na A4, vybarvit v Corelu texturami a pak se to pokusit slepit. :-) Budeš-li mět zájem, pošlu ti to. Dokončím to ... řádově si stanovuji jako deadline 10.10. Uvidíme.;-)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“