Burg Rheinstein / Schreiber-Bogen / 1:160 - HOTOVO

Odpovědět
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

Burg Rheinstein / Schreiber-Bogen / 1:160 - HOTOVO

Příspěvek od Fingon »

Tak jsem se v pondeli (26.8.) pustil do stavby sveho prvniho velkeho nemeckeho modelu (pokud pominu pohlednicovy model Stephansdomu z BerlinerLuft ci dvou modelu z Regenbogen/ceske verze jmenem Casopis Duha od Olivera Beihammera, na ktere jsem byl upozornen a ziskal je diky CPM blahe pameti, kterezto dva jsou vsak modely rakouske).

Obrázek

Jmenuje se Burg (hrad) Rheinstein a jeho predloha se nachazi na jihozapade Nemecka, ve spolkove zemi Poryni-Falc. Trocha historie opsana z anglicke a nemecke Wiki: postaven na zacatku ctrnacteho stoleti, do jeho poloviny vsak ztratil vyznam a byl opusten, dokud o nej neprojevil zajem prusky princ Frederick a ten jej ve dvacatych letech 19. stol. prebudoval na sve sidlo. Hrad od roku 1975 je v soukromem vlastnictvi.

Obrázek

K modelu samotnemu: jak je nejspis u Nemcu (krome Rakusaka Beihammera, ale ten to popisoval pro deti a doplnil fotografiemi) a Polaku zvykem, absentuje jakykoli psany navod a i jineho textu je v sesitu poskrovnu- ani to neni sesit, je to nekolik napul poskladanych a na hromadku slozenych listu s vycpavkou v podobe kusu lepenky.

Na obalu fotografie hradu a modelu samotneho, z druhe strany navodne kresby, konkretne tri pohledy na celek plus graficke zobrazeni pouziteho znaceni. popis slozeni jednotlivych dilu je v minikresbach z rubove strany konkretnich dilu - tak se to dela i jinde? Kresba modelu se mi celkem libi, lepsi nez Beihammerovy nalakovane pastelky. Nedokazu urcit, jestli je to kreslene rukou, nebo na PC. Veskere sirky zdi jako treba cimburi a hradni zdi jsou pouze vystinovany, jinak se jen lepi rub na rub.

Zatim mam ze stavby dojem, ze je to v nekterych pohledech trochu lepsi Betexa, alespon barveni nejde mimo ohraniceni dilu. Nejvetsi vytku mam k neustalemu lepeni na tupo u dilu, ktere k sobe prilis nepasuji - prestoze se snazim lepit presne, tubusy vezi jsou vzdy o fous sirsi, nez jejich ploche konce, takze nejdou poradne vlepit pres, ani do valce. Vetsinou si vypomaham malymi pasky, aby to aspon trochu drzelo.

Cislovani je pro mne ponekud nezvykle, sice jede od jednicky vys, ale nektere z dilu maji jeste doplnovaci dily a,b,c... d jsem snad zatim nemel. Momentalne zpracovano 23 cislovanych dilu z cca sedesati. Fotky ze stavby mam, ale nahraju je snad zitra.

Edit: tak fotky uz mam v pc, ale v pozadi je neuveritelny (a vetsinou ne muj) bordel na druhe strane stolu, takze bud se to pokusim nejak digitalne vymazat, nebo ted budu fotit fotky proti cistemu pozadi - cimz se ovsem jeste vic snizi intenzita foceni. Tak nevim...

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

Re: Burg Rheinstein / Schreiber-Bogen / 1:160 - HOTOVO

Příspěvek od Fingon »

No, mohlo to byt lepsi... castectne diky mym prackam, castecne diky nezvyklemu zpracovani (lepeni natupo je ma smrt), castecne diky misty nedokresleni casti dilu (u nekterych chybi posledni milimetr pred obrysem)... no, snad dalsi Nemci uz budou lepsi. A ted neco mensiho, ceskeho...
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Burg Rheinstein / Schreiber-Bogen / 1:160 - HOTOVO

Příspěvek od Makr »

Ahoj Vídeňáku :-)
Jen se chci zeptat: Co je ta "divná" klikatá hnědá čára na hlavní hradbě?
Martin
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

Re: Burg Rheinstein / Schreiber-Bogen / 1:160 - HOTOVO

Příspěvek od Fingon »

To je vzorna ukazka toho, co se stane, kdyz dva dily na sebe nepasuji, castecne kvuli me levosti a castecne kvuli chybejicimu dokresu na poslednich dvou milimetrech dilu. V zoufalstvi jsem hnusnou bilou sparu prekreslil ne moc hezci hnedou caru fixkou, najdu si sken a vytisknu si ten zadni dil znovu a zkusim to prelepit, aby to nepusobilo tak blbe. Nejsi prvni, kdo si toho vsiml...
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Burg Rheinstein / Schreiber-Bogen / 1:160 - HOTOVO

Příspěvek od Makr »

Ono hlavně záleží na tom, kdo je autorem modelu. Jak jsem psal dříve, mám skoro všechny hrady od nich a co kus, to jiný styl kresby, nebo malby.
Martin

Jo a s tou čarou od fixu opravdu zkus "něco" udělat. Ta dokáže zkazit pohled hned napoprvé.. Sken si myslím, že Ti nepomůže, protože ten bude mít zcela jistě jiný odstín. Zkus namíchat temperu, ale nejdřív to zamaluj bílou akrylovkou, ta to spolehlivě překryje a pak si už jen můžeš pohrávat s odstíny zdiva... Lepší bude (možná dle mých zkušeností) namíchat spíš světlejší odstín a dát ho raději ve více vsrtvách, než se to snažit spláchnout napoprvé jednou silnou.
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

Re: Burg Rheinstein / Schreiber-Bogen / 1:160 - HOTOVO

Příspěvek od Fingon »

Sken jsem nasel, akorat je silene vyseptaly, musim si pohrat s nastavenim tisku. Porad tomu verim vic, nez nejakym hratkam s barvami, na to jsem uplne levy. Zatim hrad truni vysoko na policce a dozadu nikdo nevidi:-P
mumodeanel
Příspěvky: 213
Registrován: sob 21.1.2012 15:25
Bydliště: Slezsko

Re: Burg Rheinstein / Schreiber-Bogen / 1:160 - HOTOVO

Příspěvek od mumodeanel »

Ono, tohle je halt ještě stará ruční kresba.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 400
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Burg Rheinstein / Schreiber-Bogen / 1:160 - HOTOVO

Příspěvek od Medium »

No, dovolil bych si vnést trochu konkrétnějších informací, pokud jde o autora. V prvé řadě je nutné se oprostit od toho, jestli se někomu líbí či nelíbí ruční kresba. A poté si uvědomit, že případné nedotahy vybarvení může být i díky tiskárně, přeci jen modely mohou být již desítky let staré, ale docházelo k několika reedicím.

Autorem je Hubert Siegmund, jak Fingon uvádí v údajích v galerii. A tento pán je pro německé papírové modelářství možná jednou z nejvýznamějších osobností, asi jako u nás R. Vyškovský. Pokud jste od 2. pol. 50. let narazili na vystřihovánku od vydavatelství Schreiber-Bogen, měli jste velkou šanci, že jejím autorem je právě Hubert Siegmund. A bylo jedno, jestli šlo o stavbu, letadlo, auto, figurky, prostě cokoliv. Tedy jeho tvorba, rovná se jedna z typických podob stylu německých vystřihovánek. Krom jiného vytvořil i jedno městečko - tedy obdobu naší MPR. Dnes autoři tvořící pro Schreiber-Bogen již samozřejmě kreslí na PC, jsou to často polští autoři, ale dodnes překreslují i do PC podoby modely původně ručně kreslené p. Siegmundem.

Nějaké informace o Hubertu Siegmundovi ZDE
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“