Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:350

Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od KarelM »

Ahoj Makr ... ( ;) ) Jendovi jsem navrhl i variantu " osmiboký jehlovky " ... jenže tam jsem si nebyl jistej datací ... použitelnost " Vyškovského " střechy mě nenapadla ( to se přiznam ) ... Švihovská vstupní věž mi přijde vcelku čtvercová, proto jsem tipoval jehlovku ... :D ... hoj
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj lidi :-)
Problém se střechou vyřešen. Nakonec jsem tedy použil čtverhraný jehlan pootočený na námětku o 90 stupňů. Možná že "kostelní" osmiboká střecha by byla vhodnější, ale nevím jestli v té době znali a stavěli takovéhle konstrukce.
Ohledně Makrovy střechy typu "dlátko" - nahoře rovný kousek. Nemyslím si že tam taková střecha mohla být, protože na fresce z kaple je věž nakreslena z jiného úhlu, než je na Willenbergově rytině, a tam by bylo určitě tohle "dlátko" patrné. Jakmile nabiju baterie do foťáku, přihodím sem pár fotek. Jinak Západní palác a Červenou baštu mám už taky pod střechou.
A další dilema na obzoru. Dostal se mi do rukou článek od Milana Novobilského z Dějin staveb 2007, který se zabývá vývojem švihovského hradního jádra. A je tam docela zajímavá část ohledně možné podoby ochozu a zastřešení Zlaté bašty. Takže mám o čem přemýšlet. Kdyžtak to sem také oskenuji.
Jinak ještě k tomu možnému vydání. Jak už jsem psal, zálohuji si pouze částečně, takže na vydání by to nebylo. Ale když bude mít někdo zájem, rád mu tento polotovar pošlu, ale bez záruky :-). Stává se mi, že něco nepasuje. Tak to pak dovyrobím znova, ale už nezálohuji. Ale pokud by se našel ochotný a šikovný autor, který by si tento model troufl dotvořit do vydatelného stavu, mile rád mu poskytnu všechny podklady a budu nápomocen. Dovolím si tvrdit, že za tu dobu toho vím o Švihově poměrně dost a díky modelařině se znám i z kastelánem, p. Bojčukem.
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím panstvo :-)
Tak tady jsou ty slíbené fotky, to jest skoro dokončený západní palác a vstupní věž.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

A tady malý námět k přemýšlení. Bude to tak a nebo tak? A bylo to vůbec takhle? Dost možná bude muset zapracovat fantazie. Tahle část hradu bohužel podlehla nařízení o boření hradů Ferdinanda III. A na fresce v kapli také není dost dobře patrná.

Obrázek Obrázek
Tak zatím kolegové :-)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj vespolek :-)
Opět jsem o malinko pokročil a hrad začíná dostávat finální podobu. Ale dodělávek na něm bude ještě dost a dost, hlavně detaily jako ochozy, krakorce, trámky, věžičky....... jo chtěl bych mít Bakuldovu trpělivost, nervy a ruce. On by mi totiž na ten krakorec pod arkýř o rozměrech cca 0,5 x 1 mm byl schopen ještě vyřezat figurální motiv Půty švihovského :-)
Na Zlaté baště je nasazena alterntivní verze ochozu podle M. Novobilského. A zamlouvá se mi o něco víc než klasické hrázděné podsebití. Tak nějak to totiž ten hrad ozvláštní. Ale ještě uvidím jakou formu využiji.
Toť zatím vše, mějte se a smějte se, Jenda.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj kolegové, hlásím další malý posun kupředu. Dodělal jsem krakorce pod podsebitím a terén kolem paláců.Ten je ale zatím nahrubo, jen nabarvený. Na něj ještě přijde travní posyp. Ještě ale tak trochu spekuluju jaký, aby v tomhle měřítku vypadal alespoň trochu realisticky. Zato voda v hradním příkopu je jesná, Herkules, nařasený panapr (toaleťák), tempera a bezbarvý lak :-) A nebo máte někdo jiný fígl, jak zmáknout vodní hladinu? Kdyžtak napište, rád se nechám inspirovat.
Tak zatím zdárek.
Tady je pár fotek.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Aki »

přesátý piliny by taky nemusely vypadat špatně... krásně ti to roste :)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj pane, tak ten travní posyp a vyšlapané cestičky jsou opravdu jasný, Dělal jsem to tak i na prvním švihovském modelu http://www.papirove-modely.cz/galerie/f ... oto=167361" onclick="window.open(this.href);return false;
Jen jsem někde četl, takový postřeh, jak vyrobit travní posyp pomocí barevného papíru a jemného šmirglu. Tak jsem si myslel.... :-) No nic.
Jinak sídlem pána, tedy spíš pánů byly oba paláce. Za Černínů z Chudenic, na přelomu 16. a 17. stol. byl totiž hrad rozdělen mezi dva majitele, bratry. A každý z nich byl jinak finančně zdatný. Proto ta částečná renesanční přestavba jen půlky hradu. Společná zůstala pouze kaple a vstupní věž. A k tomu komínu? Ten tam skutečně byl,zůstaly z něj zbytky nosných záklenků v rozích místnosti. Podobný se dochoval v původní podobě na hradě Roupově. A i tam byl vedle obytné budovy. A logiku kvůli kouření do oken bych tu nehledal, je to stejné jako prevét nade dveřmi (taky zachováno na Švihově) :-)
No na hygienu se tenkrát zas tolik nedbalo.
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Tomáš 10 »

Na šmirg zapomeň a navštiv nějakou prodejnu s vláčky,za pár desetikorun dostaneš co potřebuješ i s výkladem a pohledem na hotové kolejiště.
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím panstvo :-)
Minulý týden na mě zákeřně zaútočila angína a vyřadila mě z pracovního procesu. Tudíž se válím doma a pokud mi to dětičky a drahá polovička dovolí, pracuji na Švihově.
Jako posyp-zatravnění v parkánu jsem nakonec využil statickou trávu z vlastních zásob (fa. NOCH) a na cestičky přesátou hlínu. Dokončil jsem zastřešení Bílé bašty a přilehlé kurtiny směrem k věži plus ještě přibyl ke kuchyni malý přístavek vinopalny. Zítra se chystám na vodní hladinu v hradním příkopu výše popsaným způsobem (PaNaPr, Herkules, tempery a lak). A pak se vrhnu na další hradební úsek. Tak snad se zadaří a do konce roku budu finišovat........
Zatím se mějte fajn a přeji všem klidný předvánoční čas :-)
Tady pár foteček.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím, hlásím další malý postup. Připravil jsem si na podložku "vodní" plochu a dokončil jsem vstupní část s věží, Západním palácem a Červenou a Bílou baštou. Tenhle komplet jsem pak už konečně přilepil k podložce. Pak jsem se vrhl na hrázděné ochozy na hradbách. Tady je pár fotek.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Jenda B. »

To ještě není finální verze, chybí 1 vrstva "vody" a bezbarvý lesklý lak.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Makr »

Obdivuju hlavně chuť stále hledat nové podklady, bádat a bádat...
Tohle je totiž přesně ta činnost, kterou u modelařiny nehledám a pokud do ní musím, tak s odporem. Možná proto nedovedu vytvořit takový krásný dílko...
Jendo, kdybys místo modrý použil spíš hnědozelenočernošedo hnusnou barvu čerstvě rozšláplý louže v blátě, bylo by to myslím si úplně autentický. Modrá voda sice krásně kontrastuje, ale model je jak živej a voda jak z omalovánek. Ale jako bych nic neřek, jen očumuju a kochám se...
Ahoj Martin
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj loupežnícíííí (ach ta krásná plzeňština :-) )
Tak hlásím dokončení " hrubé " stavby. Voda už má taky finální barvu, jen chybí ten lesklý lak. Ani nevíte, a nebo možná víte, jak je těžký chytit ten správný odstín vodní hladiny. Když ho udělám do hněda, jako ta voda skutečně je, tak to bude na modýlku vypadat spíš jako oraniště. A když do modra, tak to bude jak omalovánka. Takže tahle barva je takový kompromis.
A na modelu samotném už mi chybí taková ta drobotina jako můstek, komíny, chrliče, korouhvičky, věžičky.... a ostatní serepetičky :-)
Plus samozřejmě ještě proužek okolního terénu. Takže do konce roku bych snad mohl mít hotovo.
No a to už se mi teď v hlavě rodí závěr téhle "švihovské" trilogie, t.j. současný stav. Sice existuje model od Betexy, ale mám k němu své výhrady.
No dost bylo tlachání a tady je pár foteček. Tak zatím čus a mějte se, loupežnícíííí :-)
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Jenda B. »

Jóó slavný povodně l.p.2002. To ve mě vždycky vyvolá vzpomínky na základní vojenskou službu. Jak jsme tenkrát v srpnu zachraňovali Prahu (vozili pytle s pískem ze Staromáku k nemocnici Na Františku) a jak nás na vejtřaskách protáhli Strahovským tunelema mi po výjezdu z něj byli jak kominíci. No a Strahovský koleje...........
No nic, to sem nepatří. Ale jinak zajímavá fotka, smím se zeptat odkud jí máš?
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Variace na renesanční téma-Švihov/vlastní tvorba/ cca 1:

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím panstvo, tak si začínám hrát s detaily a nějak tomu nemůžu přijít na chuť. Možná je to tím, že jsem opět v pracovním procesu a toho času a chuti není tolik. Takže tady je pár fotek.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“