Lakovani

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lakovani

Příspěvek od velda »

Laďuša a ostatní..... osobně já lakování spíše nedoporučuji, pokud je model čistě a kvalitně slepený, není třeba ho lakovat. Ale každý preferuje něco jiného. Když ale už lakovat, tak je opravdu nutné to umět, případně dodržet základní poučku při lakování tj. !!NESPĚCHAT!!
Lihový lak jsem nezkoušel, ale předpokládám, že problémy s mapami a s prostoupenými chlopněmi jsou opět jen a jen nedodržením této poučky. Za další, líh rychleji vysychá (vyprchává) a tímto nestejná vrstva udělaná štětcem .. no troufám si říct zde je problém. A pokud nedodržíš vhodné naředění a jemné nanášení a časové rozestupy mezi vrstvami je to na nic nejen u štětce ale i u stříkání.

Dále, jakýkoliv lak, je nejlépe nanášet ze spreje, nebo pistolí. Štětec ke kvalitnímu nalakování papírového modelu opravdu nestačí.

Takže za mě, pokud lakovat tak sprejem či pistolí - důležité je první čtyři-5 vrstev ZLEHKA ZAPRÁŠIT (tzn. lehounká vrstva která vsákne) pak DODRŽOVAT INTERVALY MEZI VRSTVAMI TAK, ABY VŽDY PŘEDCHOZÍ VRSTVA VSÁKLA A VYSCHLA, pokud se papír promáčí i tím, že předchozí vrstva nevyschla a nastříkáš další, jsi ztracen a nic už nespravíš. Musí to vždy před každým dalším nástřikem řádně vyschnout, aby se po několika lehkých vrstvách vytvořila nepropustná vrstvička, která již nedovolí aby lak papír promočil a také nezdeformoval (deformace je i případ vystouplých chlopní - hodně laku v jedné vrstvě který pak s papírem při vysychání pracuje).
Další vrstvy podle uvážení a požadavku lesku - podle odborníků i deset vrstev je málo na kvalitní lesk (u papírových modelů). Osobně jsem kdysi zkusil cca 7 vrstev na model stažený z internetu, vytisklý inkoustem a žádný problém a to ani s pokroucením, jen to chtělo více vrstev pro vyšší lesk, to už mě ale tak nějak nebavilo, pro vyzkoušení mi to stačilo - stříkáno bylo lesklým Motipem ve spreji.
Co se týká laku na vlasy, nedávno (cca leden 014) jsem ho poprvé vyzkoušel na papíru starém 40let! jde o model OT 64 od ŠOK. zde recenze: http://www.papermanie.cz/recenze/ot-64-sok-r-1972 a můžeš se přesvědčit, že nikde nic neprostoupilo, nic se nepokroutilo, na fotech je opravdu model stříkaný lakem na vlasy (jeden z nejlevnějších menší balení cca 30Kč) a osobně jsem spokojený - Ovšem i zde platí více lehkých vrstev, prvních několik musí vsáknout do papíru, proto musí být opět zásadně jen lehounce zaprášeno, ne promočeno! a počkat na vyschnutí. U vojenské techniky není třeba lesk proto tato metoda lakování plně dostačuje. Nejsem si ale jist jestli by vytvořil větší lesk, to asi opravdu ne. Nicméně pro základní ochranu a zvýraznění barev plně doporučuji.
U laku na vlasy se ještě zmíním o jedné věci, kterou myslím málokdo využívá - lze ho velice dobře využít jako FIXATIV tzn. k fixaci inkoustem vytisklých modelů - stačí dva lehké, ale pravidelné nástřiky (víc opravdu není třeba! nechat řádně vyschnout i mezi vrstvami samozřejmě) barvy se zafixují a práce s takto upravenými stránkami modelu je mnohem kvalitnější (např. není třeba se obávat rozpíjení apod.) K fixaci barev tímto není třeba kupovat drahý originální Fixativ, který navíc má velmi nepříjemnou vlastnost, že Vám zamoří “smradem“ celý byt :D - lak na vlasy voní ;)
Toť za mě vše, ať se daří.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“