IS-2 / Modelik / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Zdravím všechny příznivce pásové techniky, dneska jsem se sem rozhodl zavítat taky. Tank to bude můj třetí. Kdysi, když mi bylo tak 12 a ještě jsem mydlil všechno co šlo z ABC mně naši koupili Pz.Kpfw III Ausf. G od GPM. Tehdy jsem to prosim pěkně dal dohromady bez podlepování :D Bohužel nepřežil přestavbu domu, takže nemůžu pobavit :(
Stavět budu bez laserů a bez barvení (doufám, že se mi podaří bez barvy i pásy).
Ale teď už k samotné IS 2ce.

Předloha:
Obrázek

Tady se o ní můžete něco dočíst:
http://cs.wikipedia.org/wiki/IS-2

V polském návodu je toho o modelu popsaná asi strana. Zajímavé informace, ale v polštině..

Model je na 25 stranách A4 ( z toho 3 s kostrou) + 3 strany složitějších pásů nebo 2 strany jednodušších. Návodu jsou 3 strany, 1 strana šablon 1:1 a 4 strany rysunků. Vypadá, že je toho na nich hodně, ale to si řekneme až během stavby.

Důkaz, že je můj :) :
Obrázek

A pár obrázků ze zahájení stavby:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pásy nebudu dělat najednou, ale po chvilkách během stavby, když se mi nebude chtít nic jiného. Pár článků už jsem bez retuše vyzkoušel, lepitelné to je a fungují, tak snad jich nebude málo. Mělo by to být 188 článků po 6, takže 1128 dílků. Po 11 dírách v každém je 2068 děr. To jenom abych věděl, co mě čeká :)

Zatím přeju všem hodně zdaru s jejich prací a já se co nevidět ozvu ;-)
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od vojta78 »

Tuto stavbu budu sledovat. IS-2 mě docela zajímá. Moc hezký kousek od Modeliku.
jarek
Příspěvky: 327
Registrován: sob 21.1.2012 0:11

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od jarek »

Tvůj ,ode mně :)
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

to Jarek: nejdřív jsem chtěl napsat, že ten od Tebe jsem už dávno prodal za 1200 :D Ale ne, je to fakt ON :) aspoň uvidíš, že nepřišel na zmar ;-)

PS: byl jsem teď skoro týden pryč, ale zítra zas konečně něco slepím :)
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

A jsem tady se slíbeným progresem :)

O pět hodin a 10 čepelek později...

Obrázek

A tady už slepená kostra s nasucho přiloženým horním dílem:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tady je asi na místě sdělit Markulinovi, že Modelik chybu neudělal a horní díl sedí všude .. Jinak se celá kostra skládala krásně, až jsem se divil, jak to všechno sedlo.

Motor:

Obrázek Obrázek

Asi třikrát jsem musel prolistovat celý sešit, jestli někde nechybí dílky, protože pár motorů od Rippera a potom se taková krabička zdá prostě málo :D, ale moc vidět ho nebude. Předpokládám, že ta černá čmáranice nahoře mělo být vstřikování, tak to jsem tam aspoň nacpal pár drátků :)

Obrázek

Tady už osazený motor a interiérová "obšívka". Díly jsem ani nezkoušel osadit najednou a zrovna jsem je rozřízl na jednotlivé stěny.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Mě kostra taky sedí perfektně. Jenom mě zarazila ta mezera mezi čelním a vrchním dílem. Ale asi to bude tím že vršek nemám taky ještě přilepený. Tak ať se dílo daří dopadneš líp jak já ;)
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Tak teď už můžu říct, že kostra podvozku s obšívkou sedí. Až jsem se divil, jak krásně.
Předem prosím abyste moc nenadávali za retuš, dělá to blesk, protože k lepení se dostanu vždycky až večer.. (ve skutečnosti to opravdu není až tak špatné :D )

interiér:

Obrázek Obrázek Obrázek

obšívka:

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

zadní část:

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

a pro srovnání s bleskem a bez blesku:

Obrázek Obrázek Obrázek

Zatím se to staví pěkně, model je hodně přesný.

Co mi ale trochu vadí, tak to, že se mi rozvrstvuje papír (u dílků které se stáčejí tak všechny a při tvarování těch menších taky) - nevím ale, jestli je to problém jenom v mém výtisku nebo co, vlhkem to nebude, protože je ve skříni s ostatními a těm se to neděje..

Další věc jsou návodové kresby. Je tam asi všechno, ale nejjednodušší věci zabírají asi nejvíc místa, u těch složitějších zase sem tam něco chybí a celé je to hrozně nepřehledné, ale šlo si zvyknout.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Času nemám ani zdaleka tolik, jak jsem si myslel, že budu mít. Ale jsem tady konečně s menším postupem, tak aspoň něco. Vyřezal jsem si díly na podvozek :

Obrázek

... a celý sešit je rázem o polovinu chudší

Tady dorazy a hnací kola:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Trochu mě zajímalo, kolik dílků bude mít z tanku podvozek s pásy (vím, že je to blbost, stejně to musím slepit, ale mám rád čísla :oops: , tak tady jsou dosavadní počty:) ...
-pásy - 6x188 (vše vyřezáno a pomalu půjdu kompletovat)
-dorazy - 96
-hnací kola 40
-napínací 140
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 639
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Pěkné to máš jen škoda že jsi podlepoval ty žaluzie nad chladičem ty měly být slabší.Spočítej díly na pojezdová kola těch žeber je tam hafo :)
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

to Vojta S : Díky :) Dílky na pojezdy spočítám až je budu lepit, at se nepřipravím o překvapení :D.

Žaluzií je škoda, to už vím. Problém je tady v tomto:

Obrázek

U takto označených dílů jsem nikdy nevěděl, jestli ho tou tloušťkou podlepit celý, nebo jenom jednu část a dolepit opačnou stranu. Protože podle plošek na přilepení mně to někdy vycházelo že oboje a někdy zase jenom jednu část. Zrovna u těch žaluzií jsem to odhadl špatně.

Takže ještě než začnu dělat věž, rád bych se zeptal zdejších zkušených borců co s tím? Nebo jsem blb jenom já? Díky za rady :)
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 639
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj,jestli je to tenhle díl,tak ho musíš podlepit tak aby i s tím dílem co příjde z druhé strany měly oba sílu jako má šířku ten pásek co příde vlepit dovnitř toho průlezu.

Obrázek
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Pomalu pokračuju:

Napínací kola (140)

Obrázek Obrázek Obrázek

Vodící kola (kladky) o 156 dílcích:

Obrázek Obrázek

Úchyty pojezdových kol (72 dílů):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A jedno foto pro porovnání velikosti:

Obrázek
není to žádný drobek, zatím váží lehce pod kilo...

No a tady už začínají trošku brutálnější počty - 828 dílů na pojezdová kola (jedno 69):

Obrázek
pojezďáky ještě nejsou celé hotové, takže příští fotky budou už i s pásy (takže nevím kdy :D) a věž by pak už měla být relativně oddech :)

Taky jsem se už dopočítal dílků podvozku (příště to udělám s celým modelem, načisto mě to zajímá :D)
-celkem tedy 2470 dílů a z toho 1128 pásy
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Ahoj modeláři :)
Po kolech jsem sice chtěl dodělat pásy, ale nedalo mi to a byl jsem zvědavý na věž. Takže pásy si počkají až začne nový semestr, ať je co dělat po škole :)
Tady jsou kola a zavěšení:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Hnací a napínací ještě nejsou napevno, to až s pásy.

Dál jsem pokračoval s prací na věži :

Obrázek Obrázek
- u věže je potřeba dát si pozor na orientaci žeber W1-3. Vypadá, že je to jedno, ale W3 je jiný nalevo a napravo. Na fotce je naopak :( To pak vede k upravování dalších dvou žeber, ale naštěstí se jedná jenom o zvětšení drážek.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
- myslím, že obšívka sedla dobře, až jsem se divil. Trochu problematická je zadní spodní část, je tam oblina, která se mi moc nevyvedla :(
- přední část ale asi ujde, vynechal jsem žebro 75, aby se mi líp tvarovala přední část věže. (patří na díl W4P, ten šedý s červenou ryskou - potisk tohoto žebra je z opačné strany)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

No a konečně hlaveň, tu jsem motal až umotal a myslím, že celkem rovně :

Obrázek Obrázek Obrázek
-v přední části hlavně je třeba si dát pozor na to, že ty dva děrované díly jsou krátké po obvodu o asi 5mm. Musel jsem to nastavit a skovat dolů.

A nakonec interiér věže a pár drobností zvenku:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Zatím se vše staví dobře
- co se přesnosti týká nejde vytknout téměř nic (až na již zmiňované díly hlavně)

-omluvte nebílé pozadí, fotím to hlavně aby to dalším lidem pomohlo tam, kde mi přijdou trochu nedodělané návodovky a na bílé dám až nějaký větší celek

To je prozatím vše, dokončení věže plánuju v následujících pár dnech.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Dal jsem dohromady poslední zbytky tanku, teď už chybí jenom ty pásy. Ty si ale nechám (ano, jsem nerozhodný :D ) až na zimní semestr do školy, na to nebudu potřebovat převážet moc věcí. Takže IS bude prozatím čekat.. :)

Průlezy věže:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Tady doporučuji pohlídat si podlepování, aby dobře sedly lemovací pásky.

Kulomet:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Lana:
Obrázek

A pár fotek toho, co zatím mám:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Chybí ještě 11 madel na věži, ale to až nakonec.
Zatím mi to zabralo 140 hodin. Vím, že to mohlo být lepší, hlavně čistota, ale zatím jsem spokojený.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: IS-2 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Pereš se s tím obstojně..
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“