Jaké barvy pro stříkání modelů airbrush pistolí?

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Jaké barvy pro stříkání modelů airbrush pistolí?

Příspěvek od vojta78 »

Zdravím přítomné modeláře a jiné osobnosti.
potřeboval bych poradit jaké barvy jsou dobré na přestřik částí modelů. Mám na mysli spíše kola a pásy, možná později něco více. Koupil jsem si Fengdu BD - 130. Momentálně řeším kompresor, ale zároveň i barvy, které by byly nejvhodnější. Pro retuš štětcem používám akrylátové Agamy se 100% spokojeností, ty se podle jiného fóra dají též použít, ale zas hodně znečišťují jehlu. Mojí známí plasťáci jedou v revelkách, ale jak tak koukám např.:na Brzdiče, ten užívá Tamiya barvy.
Pomohl by mi i seznam základních barev včetně základovky.
Díval jsem se i na staré fórum (jen tak zběžně) a nic určitého.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Jaké barvy pro stříkání modelů airbrush pistolí?

Příspěvek od JoskaM »

Za mě, cokoli, slyšel jsem, že jeden odborník stříká i vodovkama, Za mě lihovky od Agamy, Valejo, Rewell, akrylát (normální z plechovky)...i lak...
Dokonce jsem díky malé pistolce dělal i auto o moři v muzeu ani nemluvě - barvy normálně na auto.
spookii
Příspěvky: 28
Registrován: sob 3.3.2012 11:59
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké barvy pro stříkání modelů airbrush pistolí?

Příspěvek od spookii »

hele ale když to vezmu barvou na vodní bázi...nezvlní se mi náhodou papír?
Uživatelský avatar
serpens
Příspěvky: 60
Registrován: pát 20.1.2012 21:43
Bydliště: Zilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké barvy pro stříkání modelů airbrush pistolí?

Příspěvek od serpens »

Farby na vodnej baze sa riedia alkoholom. Striekat vodou nie je dobre, koli vysokemu povrchovemu pnutiu ti bude robim prilis velke kvapky.
spookii
Příspěvky: 28
Registrován: sob 3.3.2012 11:59
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké barvy pro stříkání modelů airbrush pistolí?

Příspěvek od spookii »

takže třeba tempery ředit pro stříkání tech. lihem?
Uživatelský avatar
serpens
Příspěvky: 60
Registrován: pát 20.1.2012 21:43
Bydliště: Zilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké barvy pro stříkání modelů airbrush pistolí?

Příspěvek od serpens »

Mozes skusit aj vodou, ale myslim, ze nebudes mat moc dovre vysledky. Ja som to myslel vseobecne na modelarske farby, tempery ani vodovky by som nestriekal, lebo su to nestale farby (otieraju sa).
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Jaké barvy pro stříkání modelů airbrush pistolí?

Příspěvek od Makr »

Podle mě je úplně jedno, jakého výrobce barev pro aibrush zvolíš.
Každý má svý výhody a nevýhody.
Na Fengdu jsou podle mě ale nejlepší Valejo. Jsou velmi jemné.
Revell, Humbroll a podobní mi připadají spíš na bojovou techniku, takové hrubé. Já kdysi koupil Sovětskou (a teď si nevzpomenu na název) a cikal jsem s ní všechno, co šlo. Nejlépe se mi ale pracovalo s Testorkama (Model Master)
A někdy je lepší, pokud potřebuješ model stříknout barvou, použít třeba lak jako základ. S lakem odstraníš savost papíru= menší spotřeba drahých barev. Můžeš ho přebrousit a když je základ ještě bílej, ukáže Ti, kde je třeba co zatmelit, nebo znova brousit, abys měl povrch nej. U plasťáků tomu tuším nadávají Surface Primer, nebo Surfacer. Měl jsem kdysi Surfacer 1000 a dělat s nim byla radost. I když jsem stříknul několik i dost silných vrstev, po vytvrzení zbyl na povrchu jen slabý, dobře a všude slitý film, který se dobře brousil a vždycky "vytáh" nedokonalosti. Přesto věrně kopíroval povrch.
Důležité je pistoli nejlépe po každé barvě umýt. Je to opruz, ale je to to nejlepší.
Martin
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Jaké barvy pro stříkání modelů airbrush pistolí?

Příspěvek od vojta78 »

Jo, to s tím lakem vím, momentálně mám odzkoušeny Humbrolky s dobrým výsledkem, teď mám v plánu zkusit akrylátové Agamy (s těmi řeším retuš štětcem se 100% spokojeností), tam jsem musel pořizovat orig. ředidlo a zpomalovač, aby to nezasíralo trysku. Na zpomalovač jsem čekal 2 týdny. Pak ještě čekám, až spíchnu kola na KNA od RW, kde to zkusím a nakonec mám v plánu zkusit barvy Tamiya. Pak porovnám s kterými se mi pracovalo nejlépe.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“