Mochovský mlýn / Richard Vyškovský / 1:250 / HOTOVO

Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Mochovský mlýn / Richard Vyškovský / 1:250 / HOTOVO

Příspěvek od Michal Traj »

O co jde?

Jde o to, že poslední dobou se tu myslím řeší opravdu hlouposti. Lidé se tu dohadují jak má a nemá vypadat ideální terén.
Samozřejmě postupů existuje spoustu a každý si muže udělat terén podle svých představ. Hlavní ale je, abych neodbočoval
od tématu, že zde padla slova o tomto: Jednoduchý model=jednoduchý terén/krajina k modelu. Podle mě to úplně tak pravda není.
Modely od pana Vyškovského mají krásné textury a ke krajince od firmy např. NOCH zapadnou perfektně. Teď už ke stavbě.

:arrow: Mochovský mlýn

Model je v měřítku 1:250, takže je celkem malinký. Model má dohromady se stodolou cca 45 dílků. Moje stavba má pár úprav,
jako je třeba vyřezané zábradlí nebo plastičtější mlýnské kolo. Model se staví krásně, nezabere tolik času. Přestože není náročný,
vypadá moc pěkně. Vystřihovačka nevyšla jako model, podle mě se jedná o vystřihovánku jako reklamní, pro Českou televizi a její
pohádku (Tři životy) a nejspíše není nikde vydána samostatně.

:arrow: Stodola

Stodola je vylepšena o otevřená vrata, dvířka. Nutností je zatemnit vnitřní část, aby neprosvítaly zdi. Vyřešil jsem to páskem papíru
obarveného na černo a vlepeného před dveře. Stodola mi zabrala cca neděli práce. Potom kolem ní přibudou ještě nějaké doplňky
jako např dříví, prkna a to, co všichni máte u chalup kolem zdí poházené.



Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Stavení

Stavení je doplněno o některá vyřezaná okna, zábradlí a otevřené dveře. Nejtěžší bylo asi zpracování střechy, hlavně podbití.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Mlýnské kolo

V kole je vyřezán "vyduch" a je doplněno o klapky, po kterých stéká voda. U této části jsem musel začít s posypem, protože po
přilepení kola ke stavení už bych se na toto místo nedostal. Postup byl následující: Na podložku jsem nanesl lepidlo a na něj následně
prosátý prach, po zhutnění prstem a zaschnutí, byla přebytečná vrstva odmetena a přídána tráva, který je jako posyp od zmiňované
firmy NOCH. Umělá voda je vytvořena z dvousložkového čirého epoxidu.
(lesklá místa na kole nejsou špatná retuš, ale voda, která po kole stéká)

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Podstavec a krajina NOCH

Stavba modelu pokračuje tvorbou podstavce. Podstavec je tvořen rámem o rozměrech 20x15 cm. Na rámeček jsem nalepil pevnou desku z
kartonu, není zde nutno podlepovat nějaká žebra kvůli pevnosti, aby se deska neprohýbala pod tíhou skal. Deska je totiž nalepena na rám
zvrchu a zabírá jeho část od okrajů. Dalším postupem bylo vytvoření "prostoru". To opět z kartonu který je použit jako základ. Lepidlem jsem
zde nalepil žebra a promyslel jak, co a kde bude vypadat.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Další prací je přilepení stavení s mlýnem na desku. Byla to celkem obtížná práce, aby mi stavení sedlo přesně ve spoji se stodolou. Nakonec to sedlo celkem přesně. Nelekejte se neretušované a ostříhané "krajiny" je to jen základ, který bude předělán pomocí modelářské sádry a celkem netradičních skal.

Obrázek

Obrázek Obrázek

A teď už ke krajině. Dočasně jsem předělal pracovní stůl a přispůsobil ho k tvorbě. Materiály tvoří převážně NOCH a různé posypy, které jsem sehnal kolem 30-40,- K4/ks
Ve velké krabici je speciální materiál na tvorbu skal, já ho ale použiju pouze jako spojovací hmotu. Složení v této krabici je vlastně prach/sádra ve které jsou hrudky.
Tvoří tak již hotové skály s hrubým povrchem.

Obrázek Obrázek

:arrow: Skály

O něco výš jsem psal netradiční. Čím? Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak vytvořit něco nového a originálního, co tu tuším ještě nikdo neprezentoval. Co takhle kámen?
Přebarvovat se nebude, barva zůstane taková, jako na fotkách. Každopádně by jednotlivé kameny měly mít přibližně stejnou barvu. Abych řekl pravdu, najít odpovídající
počet podobných kamínků zabralo dobrou půl hodinku. Ale snad se to vyplatilo.

Obrázek

Obrázek

Postupně jsem všechny kamínky naskládal a popřilepoval na své místo. Trochu jsem využil toho že mám parádní rýmu a měl jsem tedy čím vyplnit prázdná místa :D
Následující prací bude zalití větší plochy klasickou hladkou sádrou. Tu hrubou s hrudkami si nechám na spojování skal.

Obrázek

No nakonec jsem se na nocháckou hmotu vyprdl a použil obyč. sádru.

Obrázek Obrázek

:arrow: Řeka

Řek jsem začal tak, že jsem natřel sádru tmavě modrou barvou. Po zaschnutí jsem nanesl vrstvu prachu a kamení. Nějak jsem přitom ale zapomněl na to, že epoxid je krapet vzlínavej.
Ráno jsem odklidil povodně, všechno seškrábal a očistil směr koš, protože řak byla jaksi před mlýnem, za mlýnem, na dvoře, na stole a začal jsem znovu :twisted: Nyní budu postupovat po částech
a detailně na různé etapy.

Obrázek

:arrow: Část s vodním mlýnem

První jsem si ze čtvrtky vyřezal skalpelem kamínky, nalepil na podložku a nabarvil vodovkou.

Obrázek

Kamení jsem přetřel ještě jednou světlejší barvou. Dále jsem celou plochu nabarvil vodovkou. Je třeba si trochu pohrát s odstíny. Koneckonců když si o to utřete zadek,
vyjde to téměř nastejno. Je to kvůli tomu, že sádra je bílá a když pak nanesete někde méně posypu, nebo žádný, tak to svítí.

Obrázek

Takže teď už k nanášení posypů. Mašinka na aplikaci trávy stojí přibližně 3000,- Kč takže kdo nevíte co s penězi. Dobrá investice. Pro ty chudší. Vemte babče plastovou
cukřenku na nanášení cukru na buchty, nasypte do toho trávu, otřete o oblečení a funguje to při nanášení uplně stejně. Já doma babču nevedu a cukřenku ideální na
použití taky ne, takže si musim pomoct se štětcem, tím se to dá rozcuchat taky. Na nanášení tohohle bordelu bych doporučil pinzetu. Usnadníte si tim práci jak při aplikaci,
tak i při odklízení přebytku. Teď už k jednotlivým materiálům:

:arrow: Suchý rákos/tráva

(Noch Nr. 07086, 30,- Kč)

Tento materiál je slisovaný do hrudek, nejlepší je si část vyndat a rozdrolit, roztrhat.

Obrázek Obrázek

:arrow: Letní kvetoucí tráva

(Noch: Nr. 08330, 43,- Kč/20g)

Tato tráva nevyžaduje nijak speciální zacházení jako ta následující, používám ji jako základ a je nejvíce zastoupena.

Obrázek
(neotřepáno, s přebytkem)

:arrow: Divoká tráva

(Noch: Nr. 07116, 140,- Kč/40g)

Tento druh posypu je náročný na umačkávání, respektive je třeba si dávat pozor, protože vlákna jsou dosti nasákavá. Na následujících
fotkách je nanešeno stejné množství lepidla, na něj následně stejné množství materiálu. Na levé straně je vidět při mírném přimáčknutí
jak se materál rozpouští s lepidlem. Pravá strana je mírně upevněna prstem.

Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Vodní lilie/divizna

(Noch Nr. 14140, 110 Kč/18ks)

Vodní lilie v mém podání divizna, jelikož je příliš vysoká na měřítko 1:250. Rostlinka je vypalovaná laserem a je nutno si jí vymáčknout z
kartičky. Pozor, rostlinka drží krajíčkama, kde je nutno propíchnout skalpelem, jinak si je přetrhnete. Já jsem si rostlinku jako vždy ještě
rozřezal na malé kousky a rozmístil zatím jeden kus.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Prach

Další prací je nanešení prachu. Prach není třeba kupovat. Já jsem byl kdysi s tátou v práci a když jsme vrtali do zdi díry na radiátory prach
jsem zametl, doma prosil a mám ideální posyp. Je dobré nanášet ve větší vrstvě protože nasává a mohl by nadělat neplechu. Nutno umačkat
a nechat dobře proschnout.

Obrázek Obrázek

Po nanesení a smetení prachu se bohužel zapráší i model a papírové doplňky. Je dobré navlhčit štětec s čistou vodou a opucovat.

Obrázek

Opět je na řadě posyp (Noch: Nr. 08330, 43,- Kč/20g). Ten doporučuji ve větší vrstvě důkladně umačkat, nechat chvilku proschnout a než
zaschne úplně, je dobré oméct přebytek. Tráva se tím dotvaruje a drží tvar po zaschnutí.

Obrázek Obrázek

Po ometení zůstanou vždy někde místa, na která se posyp dostatečně nepřilepí. Na fotce je to vidět. Poté je dobré na tato místa nanést
jiný druh posypu. Např. (Noch: Nr. 07116, 140,- Kč/40g).

Obrázek

Obrázek

(poslední foto před ometením)

Dále jsem vyřezal kolečko od trakaře, ale jaksi jsem netrefil měřítko. Takže nutností byla lehká úprava vzhledu aneb kolečko se polámalo.
Hned to vypadá líp :D

Obrázek Obrázek

Obrázek

Cesta si zaslouží ještě mírnou patinu, chce to ale opravdu cit a šetrnost, jelikož pigment opravdu hodně špiní.

:arrow: Pigment

(Suchý pigment, PURmodel, tm. zem, č. 32, cca 50,- Kč/30ml)

Obrázek Obrázek


Tuto část/roh považuji za dokončenou. Nyní se posuneme směrem nahoru, tedy ke korytu.

Obrázek

Fotka pro porovnání velikosti/mrňavosti:

Obrázek

:arrow: Část s korytem/ přítok vody do mlejna

Postup je téměř stejný jako u předchozí části. Rostliny jsou ze zbytků z kartičky od laserových rostlinek. Doplňkem je most přes potok. Který pantáta stejně nepoužívá.

Obrázek Obrázek

Obrázek

:arrow: Část s řekou, skála, strom

Práci jsem začal zpevněním místa, kde byla vyvrtána do sádry díra pro připevnění stromku.

Obrázek Obrázek Obrázek

Následující je nanešení prachu jako základní posyp jak na skalách, tak i v okolí řeky.

Obrázek Obrázek

Následující je barvení sádry okolo skal vodovkou.

Obrázek

Opět nanesení prachu.

Obrázek Obrázek

:arrow: Nanesení základního posypu (Noch: Nr. 08330, 43,- Kč/20g)

Důležité je nanést posyp skutčně všude tam, kde je lepidlo. Po zaschnutí by se totiž kamení lesklo.

Obrázek

Nanášením všech možných posypů a prachu se řeka zašpinila. Opět jsem si navlhčil štětec čistou vodou, opatrně špínu setřel. I tak to ale nebylo ono.
Vzal jsem tedy lak. Revell č.1. Po nanesení jsem byl mile překvapen. Voda je krásně lesklá a čírá. Lak udělá zároveň poměrně tlustou vrstvu. Dále
Jsem chtěl napodobit rákosí. Využil jsem nezaschlého laku jako lepidla a štětečkem staický posyp opět nanesl.

:arrow: Rákosí - zelené, béžové a hnědé

(Noch: Nr. 07060, 186,- Kč/velké balení)

Jedná se o statický posyp. Nanášení není opravdu snadné, jelikož tráva je poměrně dlouhá. Pokud tedy nemáte zkušenosti nebo trávu nanášíte poprvé,
doporučuji vyzkoušet někde mimo, abyste si nic nepokazili. Všechny tyto posypy jsou určeny na nanášení pomocí přístroje. já tento posyp nanáším také
pinzetou a to tak, že si v ruce rákosí srovnám, aby bylo jedním směrem a potom ho uchopím do pinzety a zapíchnu na místo.

Obrázek Obrázek

:arrow: Lak jako vodní povrch (na epoxidu)

Obrázek Obrázek

Obrázek

:arrow: Strom jakožto nejdražší prvek modelu

Jedná se o břízu. Výrobce neznámý. Stromek jsem zakoupil v Brně a prodával se v jednom obchůdku s vláčkama po kusech. Cena je asi 50,- Kč.

Obrázek

Obrázek

:arrow: Dokončená část s řekou

Obrázek Obrázek

Obrázek

:arrow: Přední část, vchod do stavení

Klasicky jsem navezl pět tater prachu. Otřepal a zjistil jsem, že se mi neznámým způsobem zvedly schody. Prostě zima byla krutá a ve mlýně je spoustu práce no :D
Mezeru jsem podložil kartonem a znovu nanesl prach. Tentokrát už úspěšně. Akorát budou mít teď ve mlýně trošku bordel, zapomněli zavřít dveře :twisted:

Obrázek

Obrázek Obrázek

:arrow: Listí/popínavka

(Noch: Nr. 07140, 75,- Kč/50g)

Rozpustil jsem si pigment a zahrál si na malíře. Jemně jsem si naznačil větve na zdi, poté na ně nanesl lepidlo, listí a po zaschnutí opět otřepal a ometl štětcem.

Obrázek

Obrázek Obrázek

Aplikace posypu:

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Truhlíky s kytkami

Opět jsem nabarvil tvrdší čtvrtku/karton. Je třeba něčím napustit, rádo se to mrcha třepí. Květníky jsem plácnul na zábradlí. Posyp ideální pro tento účel jsem zatim
nikde neobjevil samostatně. Ten který jsem použil je doplňkem k domečkům pro modelovou železnici a je součástí stavebnice.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Přemýšlel jsem, že vyřežu lavičku. Nakonec jsem si řekl že takový blázen nejsem a vykašlal jsem se na to. No nakonec jsem jí stejně vyřezal :D
(pantáta má často špinavý záda)

Obrázek

Takže další část je za mnou.

Obrázek

V následujícím progressu už nebylo co popisovat, protože se všechno znovu opakuje. Ve mlýně po letošní zimě čekají dobu ledovou, takže
si ke stavení navezli rovnou klády, aby bylo čím topit.

:arrow: Fotky hotového modelu:

Model zabral přesně 7 dní včetně terénu. Cena všeho materiálu se pohybuje dohromady maximálně do 200,- Kč. Modýlek je roztomilý, přesný
a staví se dobře, takže doporučuji. Jedinou nevýhodou je, že modýlek je hodně prťavý. Ale na to tu máme experty že :D Doufám že jsem vše
popsal dostatečně detailně a že se model bude líbit. Případně se na cokoliv dalšího ptejte a já vám rád poradím, odpovím. Zítra už jen nafotím
model venku a dokončím komín a vikýřek na půdu.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

;)
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Model vyšel na lesklém a tenkém papíře v časopise CT+, pokud si matně vzpomínám.

Poté byl distribuován jako reklamní předmět tištěn tak, jak jsi ho prezentoval Ty. Ještě si vzpomínám, že mi ho tenkrát dával osobně Pepa JoK Kropáček mno a rok na to, se vyhlásila v rámci papírového jara na Chodově speciální kategorie tuším rok 2008...
Je to již řada let co jsem svůj mlýnek také dopatlal 8-)
Obrázek
P.S.: Kdysi to byla "Brzdova noční můra", že Brzdo... :D

K samotné stavbě Michala, bych ani neměl co říci, úpravy jsou pěkně provedené dle tuningu výše přiložené fotky a terének si dělá každý dle svého a hlavně jak se mu líbí.
Takže za mě palec nahoře, pěkně provedeno ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Aki »

Už ti to bylo řečeno, myslím, několikrát - nespěchej tolik. v přesnosti lepení jsou pořád ještě nějaký rezervy. co se terénu týče - myslím, že tady jsi to krapet přepísk, méně je někdy opravdu více. statická tráva je pro měřítko 1:250 nepoužitelná, vsadím se, že po pás se v ní mlynář nebrodil. "kamínkovej" posyp přede dveřma by byl asi taky na zlomení nohy... tráva uchycená u zdi hned pod mlýnským kolem je asi taky trochu mmo mísu, tam k tomu moc šanci nemá...
a jakým celkovým dojmem model působí, těžko říct, z těch "sépiovách" fotek toho moc vykoukal bohužel nelze...
to jsem ti to krásně zdrbnul, co? :)
ale třeba přidám časem i nějakou chválu, když budou nějaký lepší fotky :)
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Michal Traj »

Samozřejmě s kritikou počítám. Model nafotim až zítra. :) Je mi jasný že měřítko nesedí šlo mi hlavně o ten návod a popsání všech posypu. Model je slepen bídně to vím.
Kluci v akci
Příspěvky: 60
Registrován: ned 6.1.2013 13:59

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Kluci v akci »

:lol: Mě to nedá a musím si rýpnout.
Michale, dělal jsi model, nebo těžítko ? :lol: :lol: :lol:
S tou trávou? Proč ne? Když se dá použít i na hrad v taky ve stejném měřítku, tak proč ne na mlýn? 8-)
Naposledy upravil(a) Kluci v akci dne pon 22.4.2013 19:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Michal Traj »

Tyjo vidíš to mě nenapadlo :D
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od bedatruhlar »

Nechtěl jsem se vyjadřovat ale ... při pohledu pod mlýnské kolo se mě zdá že s ním asi otáčí elektromotor ,protože bych řekl že to koryto potoka bude asi více vymleto.Jenže držme se tématu a souhlasme s tím že terén si každý tvoří jak se mu líbí.
podotýkám že nejsem úplně teréno tvorce,třeba jako Zdeněk Krčmář a radši čistostavby než nesmysly.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 400
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Medium »

Michal Traj píše:Model je slepen bídně to vím.
I zde zkreslují fotky. Např. zřícenina hradu na fotkách taky navypadala uplně nejideálněji. Naživo na Chodově to naopak bylo dost na pohodu ;)
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od bernie »

Stále marně čekám, až někdo přijde s přiměřeným terénem pro architektovu líbivou hračku. Na takový povrch by ty dvě krabičky od sirek musely mít hooodně hoodně jinak řešené stavební prvky, barevnost a vůbec. Přitom Mistrova kresba vrstevnic a barevných polí naprosto jasně říká, že i bez posypů a pudrů to musí jít.

Kdo bude konečně první :o

Toto je sice řemeslně místy /voda se mi nelíbí/dobře udělané, ale ty nůžky sladění Vyškovánky a terénu to otevírá proklatě široko.

Jinak mochovák mám jeden volný - čistý a druhý podepsal věnováním Sofii samotný RV, takže o minimálně jeden kus si pište do SZ.
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 485
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Kovář »

Mě se to líbí, jednoduché domečky zasazené do takto vytvořené krajiny.... Jo je to fajn.
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Michal Traj »

Přidávám fotky hotového modelu.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Pavel Pejša »

idilická krajina a pěkný model.
Uživatelský avatar
Michal Dostál
Příspěvky: 439
Registrován: sob 21.1.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Michal Dostál »

Mě se prostě tvoje modely líbí.
Gratulace.
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Michal Traj »

Děkuji :)
Kluci v akci
Příspěvky: 60
Registrován: ned 6.1.2013 13:59

Re: Mochovský mlýn/ Richard Vyškovský/ 1:250/ HOTOVO

Příspěvek od Kluci v akci »

Michale... příšte to prosím nekaž tím zrychlením z nuly za dva dny hotovo :)
Je to škoda a i ten malej model by si zasloužil kvalitnější zpracování. Umíš to.
Ale jinak terén na mě působí opravdu mile a lidsky. Dokonce mi to připadá, jako bych se octnul na procházce někde v pískovcových skalách. Jen si dej pozor na to měřítko. ten list vedle kaďákboudy je fakt velkej....
Ale jako ukázka tvorby terenu je to výtečné a řekl bych, že se to k RV hodí. Aspon podle těchto HD fotek 8-)
Moc hezká krajina... :!:

PS: Pouze můj názor
Naposledy upravil(a) Kluci v akci dne úte 23.4.2013 20:34, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“