Santa Leocadia / Shipyard / 1:96

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mara
Příspěvky: 5
Registrován: sob 21.1.2012 11:25
Bydliště: Frenštát p. R.

Santa Leocadia / Shipyard / 1:96

Příspěvek od Mara »

Santa Leocadia

Historie:

Kýl této španělské fregaty 5. třídy byl položen roku 1777 v loděnici ve Ferrolu. 1. května roku 1781 padla tato fregata do rukou Angličanů. Soupeřem ji byla loď řady HMS Canada 3. třídy. Kapitán Santy Leocadii D. Francisco Javier de Winthuyssen byl zraněn a během bojů přišel o ruku.

Podle zpráv z roku 1785 byla Santa Leocadia hodnocena jako velmi obratná loď se kterou bylo možné manévrovat v „každých“ povětrnostních podmínkách a dosahovala rychlosti přes 12 uzlů (cca 22,2 km/hod).

Konec této lodě se datuje k 23. září 1794 kdy byla prodána...

Výzbroj:
26 ks. 12-ti liberních děl
8 ks. 6-ti liberních děl
Pozn.: výzbroj dle pramenů nesedí s tímto modelem :-), kde je 28 ks. 12-ti liberních děl a 16 ks. 6-ti liberních děl.

Tento model mám už nějaký ten rok rozlepený, počátek stavby jsem prezentoval na starém fóru zde.

Pár fotek dosavadního postupu:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Edit:
Uvítám jakoukoliv informaci o historii této lodi a cenné rady, které mi pomohou ve stavbě tohoto modelu...
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Santa Leocadia / Shipyard / 1:96

Příspěvek od old_Mr_Grim »

pls, jak děláš tak pěkný barevný přechody (čára ponoru)
já i když to zamaskuju papírovou páskou, tak se mi pod ní vždycky dostane barva a výsledkem je ten přechod takovej neostrej, rozmazanej...
Uživatelský avatar
Mara
Příspěvky: 5
Registrován: sob 21.1.2012 11:25
Bydliště: Frenštát p. R.

Re: Santa Leocadia / Shipyard / 1:96

Příspěvek od Mara »

Na maskování používám Tamiya pásku, do které se určitě vyplatí zainvestovat. Parádně drží a hlavně při opatrném odlepování nenaruší povrch modelu. Problémy s podtečením barvy pod pásku se mi zatím (klepu na dřevo :D ) nestaly. Vetšinou hranu pásky, která tvoří čáru ponoru, zahladím k podkladu trochu víc např. nehtem - v tomhle bude podle mě zakopaný pes...

Spíše než se zatečením barvy se vyskytly problémy s vytvořením "otřepu" na hraně po odlepení pásky. Tento problém jsem řešil tak, že po každém nástřiku šla maska dolů a "otřep" jsem zabrousil jemným smirkem. Po poslední vrstvě barvy jsem otřep opatrně strhl žiletkou. Je to pracný postup, ale vyplatil se, příště budu postupovat stejně.

Při konstrukci čáry ponoru jsem postupoval takto:
- vyrovnání a upnutí modelu do stabilního stojanu,
- obkreslení tužkou, jejiž poloha je zajištěna v konstantní výšce,
- oblepení čáry ponoru páskou šířky cca 1,5mm (podélně rozříznutá 3mm páska) a domaskování zbytku modelu...,
- nástřik barvy a okamžité opatrné sundání maskovací pásky,
- začíštění "otřepu" po zatuhnutí barvy...
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Santa Leocadia / Shipyard / 1:96

Příspěvek od Asiolo »

Ahoj
Zajím á mě jestli ten pruh hnědé bude později v barvě dřeva ? nebo to ve skutečnosti bylo takto natřené na hnědo ?
Uživatelský avatar
Mara
Příspěvky: 5
Registrován: sob 21.1.2012 11:25
Bydliště: Frenštát p. R.

Re: Santa Leocadia / Shipyard / 1:96

Příspěvek od Mara »

Ahoj Asiolo,
předpokládám, že tím pruhem hnědé myslíš barvu hned nad čárou ponoru. Ono to je spíše tmavě červená, která trochu táhne do hněda... Tak už by to mělo zůstat, viz. foto modelu z webu Shipyardu. Možná se pokusím o lehké rozbití povrchu různými odstíny, ale to příjde na řadu až bude hotová celá vnější obšívka.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Santa Leocadia / Shipyard / 1:96

Příspěvek od old_Mr_Grim »

hmm, je fakt, že Tamiyáckou pásku jsem zatím nezkusil. Ty otřepy mě taky štvou, ale jinak než jak jsi to popsal to asi nejde
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Santa Leocadia / Shipyard / 1:96

Příspěvek od Asiolo »

No mě jde o to jestli to na skutečné lodi bylo nenatřené dřevo (nenatřené krycí barvou) nebo natřenéé do červenohněda.....?

Pokut to má bejt dřevo pak je to to co mě na šipjardu vadí - že nenatiskne prostě nějakou pěknou kresbu dřeva což by pro mě osobně líp sedělo k papírovému modelu.
Uživatelský avatar
Mara
Příspěvky: 5
Registrován: sob 21.1.2012 11:25
Bydliště: Frenštát p. R.

Re: Santa Leocadia / Shipyard / 1:96

Příspěvek od Mara »

Aha, blbě jsem pochopil dotaz. Určitě se jedná o nátěr, čili kresba dřeva by v tomto případě neměla smysl.

Jinak za sebe můžu říct, že to co Shipyard předvádí, mi vyhovuje. V tomto případě mi nejde o postavení papírového modelu, ale o postavení historické plachetnice jedno z jakého materiálu - ideálně ze dřeva, ale na to nemám zkušenosti, vercajk a hlavně prostory. Takže v Shipyardu vidím, v rámci možností s přebarvováním a jinými úpravami, dobrou alternativu této kategorie modelů...
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“