Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Trooll
Příspěvky: 2
Registrován: ned 26.8.2012 17:02

Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od Trooll »

Ahoj, jsem dá se říct začátečník v lepení modelu, po pár letech se k tomu zase vracím, lepil sem jako malej kluk. Chtěl bych poprosit o radu a postup jak správně zaretušovat model. Vyzkoušel jsem už retušování pomocí fixu, pomocí aqua pastelek, pomocí vodovek. Ale nikdy se mi nepodaří udělat stejný odstín jako má model. Včera jsem retušoval model traktoru, pomocí černé vodovky. Ale prostě ta černá vodovka je moc černá, oproti modelu a rozpíjela se mi hodně do papíru (140g lesklý).

Hledal sem na internetu nějaké návody ale bohužel nikde nic. Chtěl bych poprosit jestli by mě někdo nezasvětil do toho retušování, klidně jak správně retušovat fixama nebo vodovkama. Jsem z toho nešťastnej :(
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od Standa F. »

Zkus tady: http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... 49&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Fixky dej dětem. Pomůžeš sobě, dětem i světu. Bohatá sada vodovek a paletka na rozličné meziodstíny vystačí do halleluiah.
Samozřejmě, chce to nebýt barvoslepý a barvy míchat při denním světle, ne při nějakém studeném půlnočním blikátku, které se někdy nazývá stolní lampa.

S výhodou lze použít namíchané tempery - necháš je pak klidně zaschnout v nějakém pudelku a až budeš za rok tento odstín potřebovat, stačí vlhčím štětcem přivést k životu a rovnou barvit.
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od Michal K. »

Tak tak, za mě jedině tempery. Namícháš si odstín a máš klid napořád. Na celém modelu stejný odstín retuše a můžeš patlat klidně v noci a nebát se retušovat.
Trooll
Příspěvky: 2
Registrován: ned 26.8.2012 17:02

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od Trooll »

Tak jo kluci, dekuji za rady. Dneska sem koupil dalsi vodovky, vetsi baleni, je tam 21 barev a baleni temper, tak to pujdu vyzkouset :) snad to bude ok a casem se to naucim.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ono to míchání barev je hodně o barvocitu. Když jej máš dobrý, tak si můžeš kolikrát říct...tak tady bych přidal krapet bílé, tady zase spíš trošku modré ale i hnědé...no a postupně tak dokážeš specifikovat co která barva vyžaduje za odstíny k jejímu namíchání. Někdy k zesvětlení žluté stačí malinko bílé, nebo i více vody a pak ta barva nebude tak výrazná - hodně mokrý štětec jen lehce šmrcnutý do barvy...ale zde pozor na to rozmočení retušované hrany...zase to che určitý cvik.
Uživatelský avatar
mech1
Administrátor
Příspěvky: 55
Registrován: pon 5.12.2011 15:25

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od mech1 »

... anebo pokad se barvoslepej, jako ja, tak at ti nekdo barvu namicha.
Me je micha zena, z Temper. Co je na co uz pak trefim :-D
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od Vojta Č. »

Je to menší věda, než se z toho dělá.
Zatřít hrany černym fixem je lepší, než je nechat svítit.
Zatřít hrany šedou temperou je lepší než černej fix.
Zatřít hrany cca tou barvou jako zbytek plochy kolem je lepší než šedá.
A tak...
Osobní zkušenost - většinou čím neurčitější prasoodstín, tím líp funguje (i když teď Fóbii jedu čistejma barvama, tak zase jedna výjimka potvrzuje pravidlo). Ale jak se mi po sobě potkal Spitfire a Mosquito, tak ta tmavošedá a tmavozelená si ke konci byly čím dál tím podobnější (a je potřeba uznat, že seděly na obě éra, ač od různých vydavatelů :)
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od Vojtik »

Jaké štětce používáte na retuš vodovkami? Já v současné době bojuji se štětci z papírnictví, kus za 10Kč, a začíná mě štvát, že se neustále "rozjíždí" štětiny a pak mnohdy nabarvím něco, co bych nechtěl...

Bohatě postačí tip na nějaký typ, klidně i dražší - někdy je třeba investovat (a vyplácí se to - co jsem přešel od nůžek ke skalpelu, tak jsem se naučil díly vyřezávat mnohem přesněji a hlavně čistěji).
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od IceZero »

no já mám dík barvocitu s retuší problém neskutečnej, ale třeba u Patny jsem si nechal poradit a přišlo mi jako to dobrej nápad. Vzal sem kus vytištěný stránky s tím co bych chtěl retušovat a zamířil do obchůdku pro plasťáky. tam mi prodavač poradil odstín od agamy a bylo to - jen mi nějak zapomněl říct že to není vodovka ale syntetika a tak se první pokus trošku zdrcnul :lol:
Do štětce je lepší investovat pár kaček navíc a koupit kvalitnější - hlavně ne ten chlup z umělýho vlákna jak sem zjistil metodou pokus omyl. co třeba Pelikan nebo agama. finančně to není tak rozdíl a kvalitou rozhodně jo...
Naposledy upravil(a) IceZero dne pon 22.7.2013 19:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od old_Mr_Grim »

vidíš a mě třeba umělý chlupy na vodovky vyhovujou :)
Uživatelský avatar
Tomáš M.
Příspěvky: 57
Registrován: ned 27.1.2013 16:59
Bydliště: Velký Šenov / Praha

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od Tomáš M. »

Když se tu objevil dotaz ohledně toho, čím retušovat, rozhodl jsem se i já přispět svou zkušeností:

:arrow: štětec na retuš nepoužívám

:arrow: začínal jsem s černou fixkou. Štvalo mě ale, že se rozpíjela na roztřepených hranách a flek potom nešel odstarnit. Tak jsem přesedlal na černou vodovku ("obrysové čáry vystřihovánek jsou černé, tak bude nejlepší zatřít hranu černou barvou" - dnes jsem starší a vím, že je to blbost :lol: ). K retušování jsem používal kulaté párátko, které používám i dnes (a už používám i ostatní barvičky, nejen černou ;) ).

Vezmu párátko, namočím špičku do vody a zašmrdlám jím ve zvolené barvě. Pak namočím znovu a celý postup opakuju. Za nějakou chvíli mám v barvičce vyvrtaný takový důlek (není to přímo cílem, on prostě při tomto postupu tak nějak vznikne sám od sebe :) ). No, a potom vezmu to párátko a jeho bokem (ne špičkou) přetřu hranu retušovaného dílu.

Dobře se mi takto i míchají různé odstíny. Z bílé vodovky mám v podstatě takovou mikropaletu, ve které mám rozmíchané různé barvy (v důlcích různého průměru). Vypadá to sice šíleně (když si zítra vzpomenu, nafotím), ale nikdy bych svoje vodovky za jiné nevyměnil ;) .

Výhody párátka oproti štětci (můj osobní názor ;) ):
:arrow: Nemám strach, že mi štětiny štětce někde ujedou (párátko štětiny nemá :lol: )
:arrow: Když chci použít jinou barvu, nemusím párátko vždy vyprat ve vodě. Stačí vzít jiné.
:arrow: Když se mi párátko, které jsou používal na nějakou barvu, někam zakutálí, vezmu si jiné.
:arrow: Když už je párátko hodně opoužívané, vezmu si jiné.
:arrow: Tento postup bych i doporučil těm, kdo chtějí začít retušovat a bojí se štětce ;) .
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od Michal K. »

Taky občas používám párátko, ale jen když není vyhnutí. Na jedno "namočení" toho opravdu moc nezaretušuješ. Nedokážu si představit s tím šmrdlat celej model :o
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od vojta78 »

Já nedávno získal novou zkušenost s černým fixem na textil. Neprosákne a drží barvu. Používám pouze na rámy kolem oken kabin a retuš pneumatik.
Retušuji štětcem od začátku návratu k papírákům, to budou 3 roky, bez problémů. Arkylátové agamy, ředitelné vodou jsou vyhovující. Dobře kryjí. Zatím se mi vždy povedlo namíchat požadovaný odstín.
Štětce kupuji v místní prodejně Koh-i-noor, kde jsou k dostání tenké, dostačující.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od rybak »

Já používám na základní barvy vždy jen jeden štětec s příslušným kalíškem na vodu, aby jsem nemusel pořád vymývat štětce. Zejména je to vhodné při retušování postaviček, kdy na jedné figurce je více různých odstínů.
A ještě jedna taková blbost. U stolu mám flašku s vodou, ze které si nalévám do kalíšků vodu, protože při mém tempu lepení, jsou vždy vyschlé a do kuchyně je to daleko.
SirTonic
Příspěvky: 12
Registrován: stř 25.9.2013 18:14

Re: Jak správně retušovat (vodovky, fixky)?

Příspěvek od SirTonic »

Ahoj,
tak me napadlo, co takhle na retusovani pouzit zredeny Herkules s tonerovym praskem. Nevim zda-li to tady nekdo zkousel.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“