Čím zpevnit papírové postavičky?

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

slapetka
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 3.1.2013 22:41
Kontaktovat uživatele:

Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od slapetka »

Dobrý den,
rád bych si vyrobil papírový betlém. Na Internetu jsem si objednal Ladův betlém. Nyní vystřihávám jednotlivé postavy. Rád bych na zadní stranu pro zpevnění postav vyřízl a nalepil překližku. Jenže nevím, jakou překližku pořídit. Poradíte mi? Překližka by měla být pevná neohebná.. Nejprve jsem uvažoval o letecké překližce, ale letecká překližka je dosti drahá. Proto se obracím na Vás, zda-li máte s tím nějaké zkušenosti a zda mi doporučíte nějakou alternativu k letecké překližce? Existuje nějaká překližka, která je vlastnostmi podobná k letecké překližce a přitom je levnější?

Děkuji
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od Pavel Pejša »

Já bych podlepil buď kartonem tloušťky cca 1mm. A nebo balzou. Ta vyjde levně. Takový asi metrový 3mm tlustý prkýnko se šířkou 10cm mě stálo v Pecce asi 50korun.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od Vojta Č. »

Taky bych šel do kartonu, klidně i 2 mm, i když to už je trochu řezničina :)
Anebo trochu dražší KAPA deska - ve tloušťkách myslím od 3 do 9 mm, jsou to dvě vrstvy kartonu a mezi nima je něco jako PUR pěna. Ale je to lehký a docela dobře se s tim dělá. A když to nedáš na hraní dětem, tak všechno ostatní to přežije.
A jestli to má jít na hraní dětem, tak doporučuju nechat si laserem nařezat hliníkovej plech ;) :D
slapetka
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 3.1.2013 22:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od slapetka »

Chtěl bych jednotlivé postavičky přeci jen podlepit něčím pevnějším..
Rád bych, aby se s jednotlivými postavičkami dalo hýbat a abych mohl každý rok skládat betlém do jiných variací rozmístění (prostě aby nebyli přilepené k desce).

Proto bych potřeboval nějakou alternativu k balze. Koukal jsem balza se prodává max. prkénku o tloušce 10 cm. Potřeboval bych podobný materiál, ale o větších rozměrech. Seženu něco podobného k balze? Doporučíte mi něco? Děkuji
Uživatelský avatar
snekousek
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20.12.2012 13:54
Bydliště: Planeta Země

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od snekousek »

Šlapetko,možná asi mělo být jen 10 mm.Ale prodává se víc rozměrů na sílu materiálu např. i balzový hranol 40x40x250 mm což by ti mohlo na figurky stačit.Pak už jsou jedině dřevotřísku nebo trámy na krov :-D
Uživatelský avatar
Dolly
Příspěvky: 113
Registrován: pon 21.1.2013 17:49
Bydliště: Praha 5 - Zličín

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od Dolly »

Pokud 10 mm balza je málo pevná, tenké smrkové prkénko potřebné šířky asi není (pouze laťky), pak bych doporučil javorové prkénko 9 mm tloušťka na výrobu kytarových hmatníků. Javor se i docela dobře opracovává. Kvalitní vyschlé rovné dřevo. Dodavatelem je slovenský výrobce elektrických kytar a dodavatel materiálů na výrobu hudebních nástrojů http://www.sollerguitars.com" onclick="window.open(this.href);return false; . Dobrá zkušenost, profesionální a rychlé jednání, spolehlivost, korunový účet u české banky.

Zde odkaz na onen výrobek : ;)

http://shop.sollerguitars.com/index.php ... sky/javor/" onclick="window.open(this.href);return false;

Možno použít i nějaké z tropických dřev.

Pokud jde o překližku, tak tloušťky cca 4, 6, 8 mm dodávají kutilské řetězce typu OBI, Hornbach, . . . . Uřežou požadovaný rozměr a prodají podle plochy. Ale bývá dost humpolácká, samý suk. Ale dá se vybrat čisté místo. Někdy se za malý peníz nabízejí i takto vzniklé odřezky, které zbyly - vedle v krabici naskládané s napsanou cenou.
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od Jan Koláček »

A co takhle klasická modelářská překližka? Já jsem z ní (tl. 4 mm) lupenkou vyřezával synkovi obrázky a nemůžu říct, že to není pevné :)
slapetka
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 3.1.2013 22:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od slapetka »

Omlouvám se, blbě jsem to uvedl. Oněch 10 cm, tím jsem samozřejmě měl na mysli šířku..
Na internetu jsem viděl pouze balzu prkýnka o šířce 10 cm. Potřeboval bych širší desky, alespoň 30 cm. čím by ste to řešili Vy?
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od old_Mr_Grim »

A co zkusit polystyrenové desky (nemyslím teď extrudovaný nebo expandovaný) nebo podobný plastový materiál? Myslím že je k sehnání v každé reklamce :wink:
Uživatelský avatar
zvukar
Moderátor
Příspěvky: 39
Registrován: stř 28.12.2011 20:19
Bydliště: Lysice

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od zvukar »

Taky jsem přesně toto před několika lety řešil. Použil jsem sololitové desky tl. 4 mm. Já je mám z práce, v balení půdních schodů jsou jako ochranná vrtva na bílé pohledové desce, ale myslím že každý hobby market bude mít. Dají se sehnat ve velkých plotnách. Pak jsem ale celý betlém vyřezával lupenkovou pilkou.
Možná by bylo řešení na velké plochy pozadí použít tento sololit nebo překližku a menší postavičky nalepit na tu balsu, která by asi šla řezat nožíkem nebo skalpelem.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Ale sololit doporučuju prolakovat. v "syrovém" stavu má totiž tu nepříjemnou vlastnost, že celkem rád absorbuje vlhkost a kroutí se
slapetka
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 3.1.2013 22:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od slapetka »

Děkuji za rady.
Rozhodl jsem na menší postavy použít balzu tl.4mm. Na zbytek použiji sololit.

Poslední věc, všiml jsem si, že bude u některých postaviček třeba vyřezat malé detaily. Mám tím namysli např. slaboučkou hůlku v ruce, nebo nohy u oveček. Nejsem si jist, zda-li uvedené detaily zvládnu perfektně vyřezat lupénkovou pilkou. Je možné balzu tl.4mm řezat jiným způsobem, např. nožíky či skalpely jak uvadí kolega?


Děkuji
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od Pavel Pejša »

Balza se řeže celkem dobře skalpelem a výborně se opracovává i jinak. Já třeba balzu prusím ruční modelářskou bruskou a malinkými vrtáčky, nebo řežu malým kotoučkem. Balza je velmi dobře opracovatelná.
slapetka
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 3.1.2013 22:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od slapetka »

Takžeskalpelem snadno vyříznu detaily v 4mm tlusté balze?
ronyx
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 28.6.2012 21:53
Bydliště: Náchod

Re: Čím zpevnit papírové postavičky?

Příspěvek od ronyx »

Dovolil bych si přispět (pravda, už trochu historickými) zkušenostmi z řešení podobných problémů.
Počátkem 70.let byl mými rodiči zakoupen velký betlém od malířky Kvěchové. Otec rozhodl, že se figurky nalepí na 4mm překližku a vyřežou se lupenkovou pilkou (ručně). Stalo se a tím byla odstartována několikaletá anabáze vyřezávání betlému. Figury velké odhadem 15-20cm, počet nevím, ale bylo jich hodně. Ruce z toho bolely neskutečně, vyřezat jednu figuru najednou dalo hodně přemáhání. Nic méně podařilo se, ale už nikdy bych noc podobného absolvovat nechtěl.
Když jsem se před 17 lety rozhodl podarovat svého syna k jeho 10 narozeninám sadou šachových figur (kdysi dávno vyšly v ABC jako vystřihovánka), hledal jsem tedy jiné řešení. Nakonec jsem realizoval nalepení obou polovin figur na karton (tloušťku nevím, ale odhadem cca 1mm - takový ten na kreslení) a po vyřezání skalpelem jsem je slepil k sobě, zaretušoval hrany (přesněji přetahoval jsem jednotlivé barvy na boky) a nakonec jsem figurky natřel štětečkem bezbarvým nitrolakem. Pevnost bych řekl, že je víc než dostatečná (na hraní šachů), takže myslím, že by na betlém stačila také.
Možná bych měl ještě dodat, že podlepování a slepování figur jsem realizoval ne běžným zatížením, ale slisování jsem prováděl malým historickým litinovým knihařským lisem velikosti A4, který jsem tehdy vlastnil. Jako lepidlo jsem použil klasický Herkules - natřít oba papíry (na spodní a horní část jsem jako chráničku - aby se mi to nepřilepilo k deskám lisu - použil mikroten) a stáhnul jsem to na cca 1 týden (aby to důkladně vyschlo). Lis by se dal nahradit silnějšími dřevěnými deskami či plotnami silnějšího (3 a více mm) plechu staženými truhlářskými svěrkami.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“