MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Jan Benc
Příspěvky: 26
Registrován: pát 20.1.2012 23:05
Bydliště: Přibyslav

MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Jan Benc »

Mercedes-Benz Actros 1843 s návěsem

vydal: PK Graphica
autor: Petr Knotek
měřítko: 1:32
stupeň obtížnosti: 5
katalogové číslo: 51
číslovaných dílů tahač: 142
číslovaných dílů návěs: 101

Při dokončování Tatry 813 jsem začal přemýšlet, do jakého modelu střihnu dále. Volba padla na tahač MB Actros, takže jsem začal přemýšlet o různých vylepšeních a začal hledat fotky, podle kterých bych mohl model upravit. Nejvetší úpravou je sestavení interiéru, dále vylepšení předního nárazníku o světla, funkční točnice a další úpravy.

Samotnou stavbu jsem začal od kabiny, ta pro mě bude nejvetším oříškem, pomalu jsem začal překreslovat díly kabiny do počítače pomocí programu autocad a začal vytvářet samotný interiér. Díly interiéru jsem si vždy vytiskl a začal pasovat do dílů kabiny, po zjištení vad a nesrovnalostí jsem díly v pc opět upravil a mohl jsem tisknout znova. Tímto stylem jsem pokračoval dokud jsem nebyl se svojí prací spokojený. Nejvetším problémem bylo určitě přední sklo, na to jsem použil meotarovou fólii, kterou jsem pomocí kopita a fénu natvaroval do požadovaného tvaru. Poté samotné přilepení skla na kabinu bylo velmi problematické a proto jsem musel kraje předního skla přelepit páskami černého papíru. Poté už zbývalo uzavření kabiny střešním dílem a následná retuš celé kabiny, která není určitě konečná. Díly interiéru jsem tiskl na šedý papír, což dělám z důvodu, že nemusím díly barvit a neplýtvám barvou v tiskárně.

Tady už je pár fotek tvorby interiéru a hotová kabina:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Návěsová točnice:
Obrázek Obrázek Obrázek

Přední nárazník:
Obrázek Obrázek

Motor:
Obrázek Obrázek

Dále budu pokračovat rámem a zpracováním motorového prostoru.
Jan Benc
Příspěvky: 26
Registrován: pát 20.1.2012 23:05
Bydliště: Přibyslav

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Jan Benc »

Zdravím, takže opět malý postup, a to slepený rám plus pár dalších drobností. Rám je klasicky slepen z kartonu a oblepen díly z vystřihovánky. Jinak začínám pomalu lepit nápravy a jejich zavěšení a v neposlední řadě pracuji na kolech s bombírovanými boky a vyřezávaným vzorkem, fotky kol udělám až po nátěru.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1687
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Super práce ten interiér. Jednolitá šedá (včetně budíků atd.) ale působí trošku jednotvárně - tady je ta šetrnost až přehnaná, což?
Uživatelský avatar
Rallyman
Příspěvky: 38
Registrován: sob 21.1.2012 23:56
Kontaktovat uživatele:

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Rallyman »

Pěkná práce. Roste ti to jako z vody.... :D
Jan Benc
Příspěvky: 26
Registrován: pát 20.1.2012 23:05
Bydliště: Přibyslav

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Jan Benc »

Lukáš: jo to máš pravdu, už jsem nad tim taky přemejšlel, pár detailu jsem se snažil udělat v jiných barvách. No pro tenhle model už je to jedno, až budu dělat někdy zase nějakej model timhle stylem, tak na tom zapracuju.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 1000
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

Interiér tomu dost pomohl... ;)
Melchior
Příspěvky: 102
Registrován: ned 22.1.2012 16:57
Bydliště: Pardubice

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Melchior »

Parádní, mně se nejvíce líbí ty sedačky ! stylové ;)
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od rybak »

Tisk na barevný papír je dobrá věc. Nemusíš retušovat a ušetříš za barvu.
S barvou interieru v mercedesu je to těžký.
Obrázek Obrázek
Jinak tvoje práce je úžasná.
Je interiér k mání? :oops:
Jan Benc
Příspěvky: 26
Registrován: pát 20.1.2012 23:05
Bydliště: Přibyslav

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Jan Benc »

no asi bude, ale je to jenom torzo s pár popiskama, nic světobornýho
Jan Benc
Příspěvky: 26
Registrován: pát 20.1.2012 23:05
Bydliště: Přibyslav

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Jan Benc »

Zdravím, po nějaké době jsem nafotil postup.

Přední náprava:
Obrázek Obrázek Obrázek
U dílů přední nápravy doporučuju udělat standartní zpevnění, jako je např. vlepení kartonu, páratka do dílů nápravy a listových per, vlepení smotaného proužku papíru do nábojů kol atd. Já jsem ještě nahradil spojovací tyč drátkem, protože originální papírový díl by nebyl moc ku prospěchu. Vylepšení tlumiče jako je párátko omotané alobalem a černým papírem. Dále doporučuju nahradit náboje zatáčení kol za třeba smotaný proužek papíru, nebo bužírku z drátu a omotanou páskem papíru, tak jsem to udělal já, púvodní papírové krabičky by nebyly moc pevné.
Obrázek Obrázek


Zadní náprava:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Opět doporučuju zpevnit nápravu a listová pera. Já jsem ještě vylepšil měchy, kdy jsem zabrousil hrany smotaného proužku papíru a přetřel barvou a následně přilepil horní a dolní víčka k měchu, víčka jsem podlepil kartonem.

Dále jsem pokračoval lepením nashromážděné drobotě na rám a přilepil nárazník.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ukázka funkčnosti návěsové točny.
Obrázek Obrázek

Dále budu pokračovat blatníky a koly.
Obrázek

Více fotek v galerii.
Jarda F.
Příspěvky: 262
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Jarda F. »

Máš to moc pěkný, klobouk dolů nad těmi úpravami...vypadá to super... ;)
Jan Benc
Příspěvky: 26
Registrován: pát 20.1.2012 23:05
Bydliště: Přibyslav

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Jan Benc »

Zdravím, mám tu další porci fotek postupu stavby.
Od minulého příspěvku se toho hodně změnilo. Byly přilepeny všechny kola, sestaveny a přilepeny přední schůdky, přední blatníky, nalepen tlumič výfuku, doplněny svody výfukového a sacího potrubí, přilepena rezerva, slepeno zadní uchycení kabiny, slepeny zadní blatníky atd.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Protože mám slepený jiný systém uchycení kabiny, tak je kabina vůči rámu asi o 1,5 mm výš, než u původního modelu. Takže mezi kabinou, přednímy schůdky a nárazníkem by vznikala velká mezera, proto jsem takto dotčené díly nastavoval proužkem papíru, na fotkách je to zřejmé.

Kabina byla doplněna detaily jako stěrače a madla, dále čeká na osazení zrcátek a přilepení sacího systému a celkovou kompletaci na rám. Více fotek příště, teď jak vypadá model s kabinou přiloženou na rám.
Obrázek
Více fotek v galerii.
Jan Benc
Příspěvky: 26
Registrován: pát 20.1.2012 23:05
Bydliště: Přibyslav

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Jan Benc »

Zdravím, dnes jsem nafotil již dokončený tahač.

Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Samotný tahač je pěkný a určitě neokoukaný model, ozdobí určitě každou modelářskou vitrínu. 8-) Na tahači by se od autora pár chybek našlo, ale nic s čím by si šikovný patlal neporadil. Za to mých chyb je hodně, ať se jedná o jednobarevnost interiéru, nebo čistotu lepení, ale doufám že se model jako celek líbí, mě určitě. :D

Více fotek v galerii.

K interiéru. Zatím jsem interiér poslal jenom jednomu člověku, který řekl že by si ho barevně upravil a třeba se někdy v budoucnu se svojí verzí podělí. Já nemám pořád čas a chuť se pustit do upravování, aby byl interiér slepitelný pro všechny, protože pustit do světa mojí nijak neupravovanou verzi, nechci vidět ten kolotoč dotazů. Takže až budu mít někdy náladu se s tím poprat, tak ho upravím. Jestli budu někdy ještě nějakej model takhle upravovat, budu s ostatníma modelářema počítat od začátku.
Uživatelský avatar
Lukas
Příspěvky: 112
Registrován: sob 21.1.2012 13:05

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Lukas »

Krásná předloha, krásný model, pěkně slepeno + vlastní úpravy. Co dodat? jen tak dál... :D

Neuvažuješ o nějakém pěkném návěsu?
Uživatelský avatar
Mára79
Příspěvky: 146
Registrován: sob 21.1.2012 11:17
Bydliště: Březová nad Svitavou

Re: MB Actros 1843 s návěsem / PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Mára79 »

Pěkný, pěkný, ten interiér tomu hodně prospěl.
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“