Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32 - DOKONČENO

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32 - DOKONČENO

Příspěvek od IceZero »

takže jsem vyhrábl dalšího kostlivce. Tentokrát autiško, který jsem lepil prvně kdysi dávno ve svým modelářským pravěku. V té době stálo ABC pár korun, mě bylo tak dvanáct a jsem měl tak leda malý nůžky a oblíbený lepidlo kanagon :P No a dopadlo to takhle:
Obrázek
sice se na modelu podepsal zub času a několikeré přesunutí do krabice, ale i tak když na to teď koukám, napadá mě slovo hrůza - a říkám si že bych to dneska měl snad zvládnout trošku líp

Do závodní historie rallye Paříž - Dakar se japonská automobilka zapojila v osmdesátých letech minulého století. Terénní model Pajero by představen na tokijském autosalonu v roce 1981 a v září 1982 se dostal do sériové výroby. Snad právě závod Paříž-Dakar dopomohl jeho široké oblibě. Hned při premiérovém startu v roce 1983 vyhrál skupinu II; o rok později kategorii sériových vozů; v roce 1985 posádka Patrick Zaniroli a Jean Da silva celou soutěž vyhrála. Tehdy bylo Pajero vyhlášeno vozem roku v kategorii 4x4

Koukám že verzí co v průkopnických letech jely Dakar bylo spousta ale tomu co je ve vystřihovánce se podle mě podobají trošku vzdáleně...

originál: - v Abc vyšel myslím dvakrát... tohle je verze z ročníku 34 která vyšla i s několika figurkami pilotů
Obrázek Obrázek

no nic pomalu abych začal s lepením. Podvozek mám podlepený kartonem abych si model trošku zpevnil a zatím připravenou většinu dílů na zaretušování hran. S mou slepotou se mi doufám podaří trefit správnou modrou :roll:
Obrázek
Naposledy upravil(a) IceZero dne ned 26.5.2013 17:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Mitsubischi Pajero / ABC - arch.Vyškovský / 1:32

Příspěvek od Vojta Č. »

Jé, Pajero jsem taky někdy lepil a vůbec mi nevadilo, že nevím, jak vypadá doopravdy (až pak jsem si jich začal všímat a viděl jsem...).
Tohle tvarový pojetí mi připomíná ty japonský "chibi" formule :)

A zpevňuješ teda statečně, to je málem jak když to chceš dát dětem na hraní :D
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Mitsubischi Pajero / ABC - arch.Vyškovský / 1:32

Příspěvek od Aki »

myslím, že to měřítko nebude 1:32. to bylo měřítko původního vydání, kdy stejně rozvržený díly zabraly celou A4. ta vyfocená 2D verze s figurkama je zmenšená.
Bitterson
Příspěvky: 98
Registrován: sob 7.1.2012 11:19
Bydliště: na Jihu

Re: Mitsubischi Pajero / ABC - arch.Vyškovský / 1:32

Příspěvek od Bitterson »

Toto je 1:32 a figurky jsou 1:24, ABC číslo 4 ročník 34.
V čísle 21 ročník 30 vyšlo Pajero 1:24.

tak nevím, vyhrabal jsem z krabice slepený Pajero z prvního vydání a na podvozku má napsaný 1:32. stejně, jako tohle zmenšený. tož to by mě zajímalo, jak je to doopravdy :)
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32

Příspěvek od IceZero »

pánové díky za info jsem to dohledával v excelovskym seznamu "všeho" co vyšlo v abc a měřítko figurek jsem neřeší. jinak verze mám obě dvě a pro jistotu i zálohovány - znám svoje nešikovný ruce. i proto to mohutný podlepení podvozku. nějaký postup bude o dost později. teď v indonésii na lepení čas zrovna moc nemám a po návratu si budu zvykat na zimu nejspíš
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32

Příspěvek od IceZero »

tak vzhledem k počasí a tomu že si chci na chvíli odpočinout od podlepování krabiček na Patně jsem se zase vrátil k Pajeru. vyřezáno, trošku zaretušovány hrany a vrhl jsem se na karoserii - s tím že jsem napřed přilepil všechny díly střechy k jednomu boku a pak teprve k celku lepil bok druhý. Jediný problémek jsem měl s tím dílkem co je na něm střešní okno, ten mi asi o milimetr neseděl a musel jsem ho zaříznout.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

na poslední fotce jde vidět další moje nepřesnost - na pravém boku v pohodě ale na levém mi tak úplně nesedly části k sobě a mezírka mezi bokem a krytem motoru je cca 1,5 mm (netuším jak to) takže jsem mezírku přetáhl herkulesem a zabarvím aby to nebylo tak nápadný. :cry:

zbývají kola, který zkouším už podruhý, první pokus s bombírováním nevyšel zrovna moc pěkně, tak snad to dopadne líp, pak kompletace a začínám uvažovat o nějaké podložce s pískovou dunou, aby šlo poznat že autíčko jelo Rallye Dakar
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32

Příspěvek od rybak »

Na to jak mám rád mistrovi modely, tak tohle auto má do pajera a do Dakaru hodně daleko.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32

Příspěvek od IceZero »

No je fakt že tenhle modýlek má se značkami Pajero a Dakar společný asi jen ty názvy. Když se kouknu po netu tak musím hodně zavírat oči abych si nějakou podobu dokázal představit. Ale to asi nic nemění na tom, že jsem chtěl prostě zkusit jestli dokážu model slepit líp než kdysi tím kanagonem... a sám sem zvědavej na výsledek, protože ta ujetá maska mě dost zkazila náladu :(
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32

Příspěvek od IceZero »

co se dalo jsem okukoval u mistra Tea a pokusil se zvládnout bombírovaný kola - aspoň jedna malá úprava původního modelu. Po mnoha marných pokusech jsem zkusil to co používají Poláci a kružítkem si vykroužil ještě mezikruží z kartonu a to mi docela dost pomohlo udržet tvar boku kol. Zatím jenom začerněno a ještě čekají na Agamu, ale jsem docela spokojen

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

takže už zbývá jenom dobarvit kola, nasadit je na osy a dolepit pár detailů jako světlomety nárazníky s spz a snad bude hotovo :roll: :roll:
Uživatelský avatar
Daniel Svoboda
Příspěvky: 6
Registrován: pon 1.4.2013 13:47
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32

Příspěvek od Daniel Svoboda »

Dobrý akorát sis trošku ujel s tou barvou do disku kola ne?
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Final LAP

Příspěvek od IceZero »

tak jsem využil doslova aprílovýho počasí a pokusil se dokončit drobného kostlivce. Dolepil jsem drobnosti jako stěrače kryty světel, rezervu a osadil nárazníky

Obrázek Obrázek Obrázek

celkově modýlek vypadá o něco málo líp než ten který jsem lepil kdysi a ukázal v úvodním příspěvku, ale i tak mi vzhledově přijde trošku "divný". když porovnám výsledek s fotkou předlohy moc podoby nevidím, jak už bylo dříve zmíněno. Co mě ale vyloženě dráždí jsou kola, podle mě trošku moc vyčuhují z blatníků ven, a to jsem vzor z vystřihovánky o milimetr zúžil.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

a teď zase zpátky k drobečkovi
Uživatelský avatar
Tomáš M.
Příspěvky: 57
Registrován: ned 27.1.2013 16:59
Bydliště: Velký Šenov / Praha

Re: Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32 - DOKONČENO

Příspěvek od Tomáš M. »

Pěkně slepené "autíčko", gratuluji k dokončení. Taky ho někde možná doma mám (v placaté podobě) a myslím, že i obě vydání. Jestli se nepletu, tak bylo dokonce každé v jiném měřítku.

A že se model příliš nepodobná svojí předloze? Podívej se na formulky z metmanie - to je to samé a jaký mají úspěch :lol: . Že bychom Mistra mohli považovat za průkopníka v oblasti karikatur skutečných předloh? Zřejmě to ale nebylo jeho záměrem a vzhledem ke špatné dostupnosti materiálů se není úplně čemu divit. Každopádně ve své době to mohlo mít úspěch.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32 - DOKONČENO

Příspěvek od IceZero »

jo o tom měřítku tu byla debata o kousek výše... obě verze mám taky a zajímavý je to že i když jsou rozdílně velký jsou na obou stejně vytisklý měřítka 1:32 - to s figurkama je nejspíš zmenšenina na 1:43 vzniknuvší z potřeby úspory místa - a někdo prostě zapomněl na úpravu textu :shock:
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32 - DOKONČENO

Příspěvek od mára »

Taky jsem to měl kdysi slepené. Tenkrát jsem to dělal s navíjenými koly a udělal jsem i "ložiska " z brčka, takže to auto perfektně jezdilo. Ono asi mistr RV to dělal podle nějaké hračky z pouti.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Mitsubishi Pajero / ABC, R.Vyškovský / 1:32 - DOKONČENO

Příspěvek od Lukáš »

Prostě "RALLI ART" :)
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“