Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32 HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32 HOTOVO

Příspěvek od Ričmond »

Ahoj modeláři :)
Dlouho mi trvalo, než jsem se odhodlal ke svému prvnímu reportu, tak tady je. Chyb se určitě najde hodně, ale budu rád za kritiku i rady.

Údaje o předloze (doufám, že neurazím Brzdiče, když použiju stejné jako on): http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/13302

Doklad vlastnictví originálu:
Obrázek

Stavit budu verzi s osazenou kabinou. Vím, že je tady zvykem začínat koly, já je dělávám až v průběhu stavby podle nálady, takže tady pěkně podle návodu rám:

Obrázek Obrázek Obrázek


a převodovka:
Obrázek Obrázek

Rám jsem celý vyplnil kartonem, kvůli pevnosti a geometrii. Vše zatím sedí krásně. Retuš přijde doladit.
Naposledy upravil(a) Ričmond dne ned 24.3.2013 9:48, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
snekousek
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20.12.2012 13:54
Bydliště: Planeta Země

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od snekousek »

Začínáš pěkně s modelem ale zároveň dost blbě co se týče fotek.Teda alespoň mě nejdou rozkliknout a lupu si brát nechci.Ale budu sledovat jak s tím budeš zápasit.Tak ať se ti daří.

...Beru zpět.Teď už je to paráda o to víc,že to je vidět.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Rozklikávání fotek napraveno ;) Příště už to zkusím fotit i na bílém pozadí..
Uživatelský avatar
hejda73
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 15.11.2012 11:50
Bydliště: Praha 4 - Braník

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od hejda73 »

Taky mám tento model na stole. Tak budu koukat.
Minulý víkend jsem začal.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Tady je malý pokrok. Dodělal jsem kardany, nápravy a kola:

Obrázek Obrázek
Zadní nosník zadní nápravy nevyšel tam kde měl, musel jsem ho posunout cca 2-3mm směrem dozadu. Nevadí to asi ničem, ale musel jsem kvůli tomu uříznout a posunout vzduchojemy.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Chtěl jsem, aby kola vypadala trochu věrohodně, tak jsem je dole takto seřízl. Natvarovat to šlo poměrně dobře, jenom to bylo asi málo seřezané, příště to seříznu víc a dodělám oblý přechod.

Hotová a nasucho nasazená kola:
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2396
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od Brzdič »

Chce to lepší retuš a méně lepidla, jinak dobrý. ;)
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Byl víkend, tak jsem tady s malým pokrokem. Předem se omlouvám za retuš, bojuji s ní, snažím se, ale moc vidět to nejde (fotky jsou samozřejmě horší než reál :-D )

Obrázek Obrázek Obrázek
Papírové potrubí jsem nakonec vzdal a uděl si ho z párátek.

Obrázek Obrázek

A něco ke stavbě:
- musel jsem zkrátit jednu řemenici na motoru, aby tam vešel chladič
- taky bylo třeba trochu zkrátit lopatky vrtule u chladiče (tam by to rukama být nemělo, myslím, že i Brzdič musel řezat)
- na šířku mně motor vlezl do rámu potom, co jsem ořízl "obšívku" těch držáků, ale lepší trošku ubrat než přidávat
- zapojit sání, výfuk a turba na motoru mně zabralo celkem dost času, návodová kresba mi v tomto místě přijde trochu jako optický klam (možná jsem se jen blbě díval, ale nakonec jsem to zapojoval spíš po paměti)
- a ještě trochu předběhnu, u vzduchového filtru není díl "20b", ale je tam 2x "20c". Nevadí to samozřejmě ničemu, jenom abyste tam ten dílek kdyžtak nehledali.

Jinak mě ale motor překvapil počtem dílů, celý je hodně podrobný a hezky zpracovaný.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Další drobný postup:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Nalepil jsem kapoty, nádrže a blatníky. Dvírka jsem si udělal otvírací, panty jsou z ruličky papíru a včelařského drátu. Lepil jsem nejdřív přední část, pak zadní a dvěře sedly na milimetr přesně. Ještě k nim doplním kliky.

Obrázek Na této fotce jsou vidět stříbrné kastlíky a dílek na kterém je napsáno 21b/22c/x22c(taková příčka). Už si nepamatuju přesně písmena z návodu, mám dojem že to jsou díly 18i a 18r, v návodu o nich není ani zmínka (alespon jsem teda nenašel).

Ještě bych se s vámi chtěl podělit o můj postup výroby uzavřených krabičkových dílů. Asi to není na vlastní vlákno v konstrukci, zároveň se omlouvám, jestli už to někdo prezentoval, ale nenašel jsem to nikde:
Obrázek Obrázek Obrázek
Boční díly si vždycky nalepím na karton(popřípadě dílek rozřežu na boční díly a "obšívku"), pak bez chlopní vyříznu a obšívku dolepím na tupo. Tento postup se mi líbí, je to potom rovné, pevné, přesné a nekroutí se to :)
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od jbb »

Ty "stříbrné kastlíky" jsou dvě dvanáctivoltové baterky... Akorát že jsi tu levou otočil, měla by být stejně jako ta pravá - stíny mají na modelech RW svou logiku, v pohledu zezhora od zadu modelu by měly směřovat zleva zhora do prava dolů (takže jako ta pravá baterka a víka válců).
Jinak ale dobrý start, budu držet palce...
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Tak teď už v tom tu baterku vidím :D ještě to zkusím otočit. Dodělával jsem to večer a už to asi moc nemyslelo.. se stínováním někdy mívám problémy, ale zrovna tady mě to napadnout mohlo, takže díky :)
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Během víkendu jsem nějak udělal kabinu. Čekal jsem pohodičku, protože nemá žádné oblé tvary, ale až tak jednoduché to nebylo. Nenarazil jsem na žádný problém, vše co mělo sedět sedělo a ruce jsou ruce.. Jenom jsem se nějak zapomněl a fotil až konec.
Retuš ve skutečnosti neni tak strašná jak vypadá, celkem se ztrácí, ale když se to fotí s bleskem tak mi přijde, že se to odráží víc než by muselo.. :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jediné co jsem dělal navíc oproti návodu bylo to, že jsem podlepil 0,5mm kartonkem tu hrazdičku co nese maják, aby se neprohýbala.

A takto se mi podařilo vyříznout stěrače:
Obrázek
zatřené tuší.
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od vojta78 »

Sednu do hlediště a budu se koukat na tuto pěkně rozjetou stavbu.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Hrozně dlouho jsem přemýšlel, jak převážet lepení do Brna kde studuju, tak aby to bylo proveditelné a nebylo toho moc.. Rozhodl jsem se pro punkové řešení:
Obrázek Obrázek
Začal jsem si vyřezávat pásy na IS2. 7x188=1316 dílků. V těch hlavních je 7 děr, tj. 1316 děr. S tím bych si měl na chvilku vystačit :) A kdyby náhodou ne, mám doma ještě pár věcí s pásy nebo pořádným dezénem, takže mám o zábavu postaráno :)

Navíc chci informovat ( a také poděkovat MARTINSovi), že mi nabídl fotky hydrauliky na KNA, což s tím co jsem si sehnal i sám bude stačit určitě na hydrauliku přední lopaty o kterou se pokusím (píšu to, protože když to napíšu už se k tomu budu muset dokopat :D ). Tu v kloubu už dělat nebudu, to by se asi muselo dělat už při stavbě rámu..
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Přidávám další foto, pomalu jsem začal s prací na ramenech a lopatě. Ještě to nechci zakřiknout, ale všechno zatím krásně sedí, během stavby jsem nenarazil na žádný velký problém, jenom u hlavních pístů trochu nesedl jejich držák:

Obrázek
Nevím jestli je to rukama, ale myslím, že na ruce už je to hodně, každopádně to není nic, co by nešlo lehce zabarvit :)

Dále jsem v těchto místech pro jistotu doplnil takovéto dorazy:
Obrázek

A tady už dosavadní postup:
Obrázek Obrázek

Co mě opravdu dostalo (v dobrém) tak řešení dorazů u pístů. Krásně chodí a zároveň drží tam, kde je člověk nechá.

K lepení se teď asi chvilku nedostanu, takže něco přibude až koncem března, to už se možná dočkáme i nějakých těch hadic.
expresdobohnic
Příspěvky: 1
Registrován: úte 12.3.2013 18:05

Re: Stavostroj KNA-251 / RW / 1:32

Příspěvek od expresdobohnic »

Ahoj, stavíš to hezky.

Kdyby jsi potřeboval, mohu ti poslat dost fotek KNka. Kdyžtak napiš na expresdobohnic@seznam.cz. Nějaký čas jsem na něm jezdil a taky ho postavil. Jen jsem nenašel odvahu sem svůj model umístit. I když jsem o tom dost přemýšlel.

Mám dost fotek detajlů hydrauliky, rozvaděčů a čerpadel. S Honzou jsme udělali několik chyb. K pohonu Kn slouží převodovka Alison (dvoukvalt) a 4W2 (čtyřkvalt). To co tam máš je Alison a na ní jsou dvě čerpadla. Jedno je Tirone pro plnící okruh pracovních orgánů. Ovládací okruh plní čerpadlo ZBC12L1 a to je umístěno na rozvodovém soukolí. To dluhé je ZCAE 100+63 pro servořízení. Na modelu je máš za sebou dozadu, ale ve skutečnosti jsou vlevo a v pravo směrem dopředu poháněny od převodovky. Další chybou je ciklonový čistič vzduchu. Umístěn vlevo od motoru na blatníku, který je u čtyřkvaltu. Dvoukvalt ho má umístěn v motorové části. Když už jsi udělal vstřiky, tak proč nedoděláš přepadové potrubí a potrubí k dvoustupňovému čističi paliva? Pokud přemýšlíš o tom, že uděláš i hydrauliku na lopatě, nezapomeň na rozvaděče hydrauliky (REM 6.2 a 6.3 a roz RES 2.3 a 2.4) pod kapotou vepředu.

Až ho budu stavět znovu udělám to ještě jinak.

Hodně zdaru při stavbě a pevný nervy ať se dílo daří.



Příspěvek upraven. moderátor Zrzek
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“