Podkrkonošská kovárna / RV, Albatros / 1:100 - PATLALELKA

Otázka pro otrlé: Čí kovárna se vám zamlouvá více? 8-)

Anketa končí za úte 19.3.2013 20:11

Zdeňka K.
30
42%
Standy F.
42
58%
 
Celkem hlasů: 72

Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Podkrkonošská kovárna / RV, Albatros / 1:100 - PATLALELKA

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: Podkrkonošská kovárna
Autor:
Richard Vyškovský
Vydal: Albatros, 1978, 1986, v sešitu Lidové stavby
Měřítko: oproti originálu zmenšeno na cca 1:100
Rozsah: 2 str.
Počet dílů: cca 50 číslovaných, 60 fyzických

**************

V čase povánočním opět, jako loni, vytahuji postarší stylovou drobnůstku, jednu z těch, u kterých si člověk už desítky let říká: tohle jednou smatlám.

Volba opět padla na starou albatrosku, na sešit Lidové stavby, který vyšel v Albatrosu dvakrát česky (1978, 1986) a jednou v anglicko-německé mutaci (1986).

Na stole by mi měl vyrůst dekorativní roubený "dvojdomek", podkrkonošská kovárna:

Obrázek

Rozstříhat albatrosku je mi blbé, navíc i model je příliš velký - odhaduji měřítko 1:87. Vyrobil jsem si tedy zmenšenou kopii vytištěnou matně na inkoustovce na á-čtyřky 160 g, čímž se měřítko zmenší na cca 1:100.

Nějaký ten originál se za ta léta ke mně stačil zatoulat ... 8-)

Obrázek

... (pár sešitů je rozstříhaných).

Celý model se skládá z obytného stavení a samotné kovárny, kolem jsou nějaké drobnosti včetně žebřiňáku a stromu. Ten papírový strom, při vší úctě k původnosti, nepoužiji, zřejmě tam bacím nějaký železniční prefabrikát.

Na obálce albatrosky figuruje tento originální model z kouzelné archivní bedny arch. Vyškovského:

Obrázek
Obrázek Obrázek

Tož jdeme na to - oproti loňskému statku to bude nuda - žádné došky :twisted: , jen trocha oken a dveří ... (fotky jsou len-tak-tak - nějak jsem si nevšiml, že bychom v posledních dnech obíhali kolem Slunce) ...

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podkrkonošská kovárna / R. Vyškovský, Albatros / 1:100

Příspěvek od Standa F. »

Pokračuji střechou obytného stavení. Zdá se, že Mistr v zadní části v dotyku obou velkých střech spáchal drobnou chybku, ale nějak se s tím půjde dát porvat - k tomu místu se dostanu až příště, tak ještě uvidím, zda se mýlím já či autor.

Obrázek Obrázek

Zdeněk K. mi dal echo, že by se do téhož modelu z nostalgických důvodů pustil také, čiliže bychom zde v tomto vlákně spáchali takovou malou volnou paralelku-patlalelku (nikoli 24-hodinovou, ale na rozdíl od vánočního běsnění tak 24-týdenní 8-)).

Obrázek

Velké plochy střechy jsou bodově podlepeny kartónem. Provedeno drobné zplastičtění hran střechy a též semo-tamo přidána extra laťka na dveře či zárubně - prakticky to ale není vidět.

Obrázek

Nalepení střechy tak, aby člověk ve vzteku nad vlastní neschopností model okamžitě nerozdupal, patří obecně k oblíbeným krokům při matlání vyškovánek-boudiček 8-).

Obrázek

Tož, Zdeňo, pokud se přidáš, bylo by to hned jiskřivější 8-).
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Podkrkonošská kovárna / R. Vyškovský, Albatros / 1:100

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Ano, i já se tedy přidávám ke Standovi se stavbou téhle staré chajdaloupky, která je dokonce starší jak já :oops:

Když tu Standa nakousl tu nostalgii, svého času tyhle staré kousky lepil i můj tatík, spolu s modely Pažského statku, kovárny z Blat apod. starých vyškubávanek od p. Blechy s Vyškovským je umístil kdysi do svého modelového kolejiště, které jako kluk měl, později sice tyhle modely nahradil platovými domky v měřitku k tomu určené.
Vyprávěl mi, že se mu do kolejiště vlezl i hrad Litice.

Inu už delší dobu špekuluji, že v rámci nostalgie, všechny tyhle modely časem slepím a návážu tak na tatíkovu tvorbu - "lepil otec, matlá po něm synek". Bude to pro mě taková vzpomínková akce, kterou mám na několik let a pokud třeba bude Standa matlat i další kousky z tohohle období, nemuselo by zůstat jen u téhle jedné "24-týdenní parabolky".

Začneme tedy s představením originálu
Obrázek

Bohužel narozdíl od Standy, já vlastním pouze jeden výtisk, ne jak on z každého vydaní po 10ks a ještě k tomu v Germánštině... Stavět tedy budu také z kopie, navíc Albatroskový papír také není nikterak vhodný pro matlání především menších dílků...

A první šmiknutí do Vyškovánky
Obrázek
Standa F. píše: Tož, Zdeňo, pokud se přidáš, bylo by to hned jiskřivější 8-).
Občas nám to tu pochvalte ať nám tu není smutno... Standa si mě přizval k sobě právě z důvodu toho, že kde prezentuji já, není o blahodárnou diskuzi nouze 8-)
Uživatelský avatar
snekousek
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20.12.2012 13:54
Bydliště: Planeta Země

Re: Podkrkonošská kovárna / R. Vyškovský, Albatros / 1:100

Příspěvek od snekousek »

Tak já vás chlapci chválím.Upřímně.Máte to hezké,čisté.Hned bych se do takové chaloupky nastěhoval.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Podkrkonošská kovárna / R. Vyškovský, Albatros / 1:100

Příspěvek od Pavel Pejša »

Uplně si mě předběhl, taky mě to napadlo. Takovouhle chaloupku mít. Tam bych neměl elektriku, jen v jedný místnosti na patlání a jinak nikde. Pěkně topit v peci a krbu. No, a teď už bych se mohl z toho snu probudit. :-)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Podkrkonošská kovárna / R. Vyškovský, Albatros / 1:100

Příspěvek od Aki »

další parádní kousek se nám tu rýsuje :) se střechama se taky vždycky peru, ale to asi každej :) pokud to jde, tak si je konstrukčně trochu upravuju tak, že slepím samostatně střechu se štítama a podhledama, ke kterým přidělám chlopně a ty pak vsunu dovnitř do sestavených stěn. případně ufiknu ty šikmý podhledy od stěn, nalepím je z rubu na střechu, ke stěnám přidělám chlopně a připlácnu střechu. nevím, jestli jsem to vysvětlil úplně srozumitelně, někdy zkusím udělat fotonávod :)

jináč, kluci, v takovýhle chaloupce bez topení je to fajn v létě, ale co v zimě při 15 pod nulou...? :) člověk přijde z práce, na stole zamrzlý hrnce... zatopit a čekat v kožichu, než se to tam trochu ohřeje, večer se konečne svlíknout do trika, zalízt do peřin, ráno do práce a odpoledne nanovo :) já si na jaře 100-letou chaloupku pořídil a jsem TAAAAKHLE rád za akumulačky :) sice mi to při mrazech nevytopí na 22, ale kamna to po příchodu z práce zmáknou za chvilku. taky se nemusím bát, že mi někde zamrzne voda v trubkách... každá mince má 2 strany, no :)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podkrkonošská kovárna / R. Vyškovský, Albatros / 1:100

Příspěvek od Standa F. »

Hahou, tady to žije, sem budu chodit! 8-)

Tož, vitaj na palubě, panáčku (myšlen Zdeňa K.) - a aby sis nemyslel, že patlat s Fíkusem je nějaká selanka ála dovolená na Baleárech, mám tu pro Tebe výzvu - je to jedna z těch životních výzev, které se prostě neodmítají 8-):

:arrow: Po skončení našeho gruppen-matlu sem dáme hlasování a ctěné diváctvo rozhodne, čí pokrótka je lepší, kvalitnější, okay? A včil:

:arrow: Poražený zakoupí vítězi čokoládu v ceně min. 50 Kč a obřadně ji předá vítězi na (letošní) akci Brno při závěrečném vyhlašování vítězů (s Šidim se domluvím, ať nám dá dvouminutový prostor) s těmito slovy pronesenými zvučným barytonem, před návštěvníky akce:

Ó, PATLALE KOSMICKÝCH ROZMĚRŮ, KAM SE HRABU NA TEBE A TVÉ HERKULEM UMATLANÉ PAZURY - HLUBOCE SE SKLÁNÍM A TŘÍSKÁM HLAVOU O SVOU UBOHOU SMATLANINU A NAPŘÍŠTĚ SE POKUSÍM NAUČIT ASPOŇ DRŽET POŘÁDNĚ NŮŽKY!
(Možno číst z připraveného taháku, pokud je text příliš náročný. Následuje decentní úklona a předání čokolády.)

:arrow: Poražený se nadále zavazuje po dobu 30 dnů od skončení akce mít tady na DF tento podpis, v každém svém novém příspěvku:

Verdikt: Jsem ubohý masťa a šmudlín. Kam se hrabu ... já se jdu zahrabat!

:arrow: BEREŠ?!? 8-)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Podkrkonošská kovárna / R. Vyškovský, Albatros / 1:100

Příspěvek od Aki »

jaká škoda, že tenhle kousek nevlastním, šel bych do toho s váma, čokoládu já tuze rád :D
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Podkrkonošská kovárna / RV, Albatros / 1:100 - PATLALELK

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Tož Stando, taková sázka se neodmítá a nyní jsi mě naladil do takové formy, že ještě budeš tuze litovat, že jsi s tímhle nápadem přišel

Jen prosím, nechme to až na dubnové "papírové jaro" mám toho nyní docela dost a tak bychom klidně pak hlasování mohli nechat běžet měsíc...
Žádný spěch - matláme přeci 24-týdenní grupen akci...
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podkrkonošská kovárna / RV, Albatros / 1:100 - PATLALELK

Příspěvek od Standa F. »

Díky, Zdeňo, za příjem hozené rukavic-... vlastně hadříku na štětce!

Není problém, stress je opovrženíhodný a jest záhodno klejit v dobrém rozmaru a v radostném očekávání prohry.

Jasan, lepme easy-funny-goin', patly-matly-rollin', můžeme akci vyorgasmovat až na Chodově v dubnu - OKAY! 8-)
Uživatelský avatar
Supermuf
Příspěvky: 35
Registrován: sob 21.1.2012 17:22
Bydliště: Dobrovice

Re: Podkrkonošská kovárna / RV, Albatros / 1:100 - PATLALELK

Příspěvek od Supermuf »

Standa rozený pedagog :lol: Tady mi není líto zaplatit lupen do první lajny.
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: Podkrkonošská kovárna / RV, Albatros / 1:100 - PATLALELK

Příspěvek od RadekV »

Pěkné,pěkné. :) :) :)
Pozoruji z povzdálí. Stavěl jsem kdysi a je to už pěkný hnůj ;) ;)
Obrázek
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Podkrkonošská kovárna / R. Vyškovský, Albatros / 1:100

Příspěvek od Niraj »

Aki píše:jináč, kluci, v takovýhle chaloupce bez topení je to fajn v létě, ale co v zimě při 15 pod nulou...? :) člověk přijde z práce, na stole zamrzlý hrnce... zatopit a čekat v kožichu, než se to tam trochu ohřeje, večer se konečne svlíknout do trika, zalízt do peřin, ráno do práce a odpoledne nanovo :) já si na jaře 100-letou chaloupku pořídil a jsem TAAAAKHLE rád za akumulačky :) sice mi to při mrazech nevytopí na 22, ale kamna to po příchodu z práce zmáknou za chvilku. taky se nemusím bát, že mi někde zamrzne voda v trubkách... každá mince má 2 strany, no :)
Aki, to si musíš k tý chaloupce pořídit i šikovnou ďévečku (resp. ďévečku už s chaloupkou :oops: ), jako jsem to udělal já. Vracím se tak do vyhřáté chaloupky, provoněné napečenými buchtami a kolikrát i s předehřátou peřinou :lol:
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podkrkonošská kovárna / RV, Albatros / 1:100 - PATLALELK

Příspěvek od Standa F. »

Přihňácnuta druhá střecha (kovárny) a pár drobností k první střeše (podlomenice vzadu a dva podtrámky vpředu) ...

Obrázek

Druhá střecha kovárny je zrádná - Zdeňo, tuž se, až k ní dojdeš - špatně se navazuje k první střeše, je to v tom místě nějaké překomplikované a pochopitelně to mé gramlavé pazury nezvládly a převislé patro se mi poněkud bortí dolů - naštěstí tam budou ještě podpěrné sloupy 8-) ...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Podkrkonošská kovárna / RV, Albatros / 1:100 - PATLALELK

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Děkuji Stando za info, snad se s tím nějak poperu...

Ani já jsem nezahálel a krapet se posunul kupředu
Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Retušovat hrany podezdívky temperou "běloba titanová" bylo opravdu záživné, abych alespoň krapet překryl naznačení rýhování hran...
:arrow: Menší tuning v podobě, vyříznutí okýnek ve štítu kovárny a také přidání plastických dveří tam kde jsou "pouze natištěné"
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“