Spitfire Mk I / Modelik / 1:33 / HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Spitfire Mk I / Modelik / 1:33 / HOTOVO

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak po dlouhém rozmýšlení, jsem se nakonec rozhodl pustit do Spitfira, a to do verze novozélandskoho pilota Alana Deere, který na něm bojoval v bitvě o Británii, tedy se jedná o jednu z prvních verzí, která má baterii osmi slabých kulometů Browning ráže 7,7mm. Dále jak válka postupovala, se začala projevovat nevýhoda kulometů, a proto se do spitfira začaly zabudovávat také 20mm kanony a pouze 4 kulomety, pak už byl spitfire lépe připraven na tvrdé souboje s nepřítelem. Asi jen tolik na úvod, protože se domnívám, že o tomto letadle už bylo napsáno tolik, že by to bylo nešení dříví do lesa.
Já jsem si schválně vybral tento starší typ, který není nikde tolik běžný a k vidění, až je to možná chyba, protože, návodná kresba nestojí celkem za moc a velmi by mi pomohly nějaké rady od někoho, kdo tento model už lepil. Zatím jsem tento letoun nikde prezentovaný neviděl, tak doufám, že to snad dobře dopadne.
Nyní nějaké fotky originálu a náhled na stránky s vystřihovánkou a kresbou:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No myslím, že to bude boj, hlavně se bojím křídel. Držte mi palce.
Naposledy upravil(a) Pavel Pejša dne stř 30.1.2013 15:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Checker
Příspěvky: 31
Registrován: úte 9.10.2012 0:12

Re: Spitfire Mk I

Příspěvek od Checker »

Něco málo je tady u západoněmeckých soudruhů:
http://www.kartonist.de/wbb2/thread.php?threadid=3190

A tady je fakt špičkově slepený z polska:
http://www.fotosik.pl/u/kpawel/album/280481/2

Těším se na reporty ;)
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Spitfire Mk I

Příspěvek od Raven »

Krásný stroj...těším se na průběh stavby a držím palce... :ugeek:
Mimochodem, nedávno jsem hledal na Googlu pár fotek a našel jsem tento snímek kokpitu MK I. :
http://www.simpits.org/database/WWII_co ... ireMK1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
snad ti k něčemu bude... ;)
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Moc děkuju za podporu a odkazy. Pokusím se kokpit trošičku vylepšit, tak doufám, že to nebude spíš k horšímu.
Stavbu jsem začal předkem, jehož tvar je tedy poměrně výživný :|
Doufám, že se mi povede to všechno natvarovat. První na řadu přišla žebra a nějaké to opláštění, se kterým budu muset počkat, až mi žena namíchá retuš. Jinak jsem od ježíška obdržel brusčičku, a s tou je broušení žeber uplná nádhera. Už se těšim až budu brousit kola, ale to předbíhám. Nyní nějaké fotky začátku mého zápolení.

Obrázek Obrázek Obrázek
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak jsem trošku pokročil. Musím říct, že takhle složitej předek jsem ještě nelepil. A to mě ještě čeká to dát všechno dohromady a dodělat překryt nádrže. Jelikož, chci mít točící vrtuli a ještě aby nevypadávala, musím zpracovat kužel vrtule a přidělat ho, protože potom už se tam nedostanu. Lepení kuželu je taky chuťovka.

Obrázek Obrázek
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak zase menší posun. Stavba je snad asi nejtěžší, co jsem stavil. Tvar je fakt očistec a konstrukce modelu také. Hurricane se proti tomuhle lepil královsky. Snad se to nějak vyvine v koukatelný model. Z plánovaného tuningu udělám jen otevřená boční dvířka.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 628
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od Kuba78 »

vidim dobre, ze tam je za motorem smerem ke kabine hrb, takze je cely motor jakoby vyboulen nahoru? nebo to jen zkresluje? pokud opravdu je, tak je neco spatne.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

To vypadá fakt podezřele. Nechci vypadat, že dělám chytrýho, ale není ten úzkej proužek (8?) obráceně? protože tam podezřele nesedí ani kamufláž. Jinak jo, Spitův čumák je šílenej tvar. Ale krásnej.
(jo, chápu Pavla Skokana, proč nedělal ten horní kryt motoru extra...)
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Je to podle návodu. Nahoru hrb není, jen to zkresuje. Horní linie je uplně rovná, ale strany, kde je motor, jsou jakoby hranaté a místo kde je nádrž, je už oválná, tak ten díl je mezičlánek. I kamufláž sedí. Ten předek je neskutečnej patvar. Tady dávám fotky focený uplně z boku.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 628
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od Kuba78 »

v tom pripade to vypada ze se tedy rozsiruje do stran a pak zase zpet, coz je taky spatne.. tohle vybouleni mely pozdejsi verze s Griffonem a to este jenom nektere (treba 19ky)
a jak koukam na ty drivejsi fotky zeber predni casti, tak to asi neni nepresnosti pri stavbe, ale fakt je to takove divnohranate. asi nekde polsti soudruzi udelali failure..
scad
Příspěvky: 69
Registrován: ned 22.1.2012 23:46
Bydliště: Klatovy

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od scad »

Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 628
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od Kuba78 »

no, fail bude v modelu, ale jak moc, tezko rict :-)
nejsem znalec pres spity, ale myslim ze tak jak to ztvarnili je ponekud prehnane. ano, cumak rozhodne neni kulaty, ale podivej se na to zebro - oni z toho profilu udelali skoro osmicku?
ale tezko takto tlachat podle fotek, nazivo by to asi bylo lepsi posoudit.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

On je ten tvar takovej divnej, ale zase se nedá říct, že je kryt motoru širší. Ten předek má linii, jakoby rovnou, ale kryt motoru je jako hranatej a nádrž už oblá. Těžko říct, mě to přijde poměrně správně, podle fotek se skutečným strojem.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak jsem se díval různě po netu na fotky spitů a musim říct, že mi připadá, jako když na ty letadla montovali víc krytů, protože některý letadla maj ten přechod od nádrže k motoru pěknej plynulej a některý to maj takhle hodně výrazný. Tak nevim no. Chtělo by to aby se vyjádřil, nějaký znalec tohodle létajícího oře, kde je pravda.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Spitfire Mk I / Modelik / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak jsem zase trochu postoupil ve stavbě. Je zajímavé, jak je Spitfire vedle Hurricana malý a takový subtilní.
Nyní jsem dospěl do fáze stavby ocasních ploch. Na návodné kresbě je bohužel celkem kulový vidět a na těch odkazech co je stavba tohohle éra toho také moc není. Doufám, že to nějak spasuju. Každopádně i interiér jsem dělal jak se mi zdálo a nevím jestli je to dobře. třeba pedály, byby čistá improvizace a knipl jsem si taky upravil, aby se mi víc líbil. Také jsem ho trochu zkrátil, protože jinak by bránil ve výhledu na zaměřovač. Podlaha kokpitu byla krátká, ale naštěstí to moc nevadilo, dalo se to oželet. Pod sedačkou už prostě podlaha není, i když by měla být. Z toho důvodu jsem musel i trochu přemístit knipl. Zaměřovač jsem vůbec nepochopil jak má být, a tak jsem ho udělal jak se mi zdálo nejlepší, ale jestli je to dobře to nevím. Každopádně ho budu lepit až na konec, abych ho při manipulaci neurval. Pak přišel na řadu díl za kabinou. ten mi připadal trošičku menší, ale dalo se to sestavit. Možná jsem použil jen moc tlustou folii. Další byl už jen díl předposlední. Ten pasoval dobře. tak nějaké ty fotky postupu. Snad to v budoucnu někomu pomůže.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Pavel Pejša dne pon 7.1.2013 8:14, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“