RM Zara / WAK / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Wanklyn
Příspěvky: 21
Registrován: úte 31.1.2012 18:37
Bydliště: Litvínov

RM Zara / WAK / 1:200

Příspěvek od Wanklyn »

Dnešním dnem začínám lepit model italského těžkého křížníku RN Zara.Tuto loď jsem si vybral po přečtění knihy od Miloše Hubáčka-Bitva u Matapanu,v které je skvěle popsaná samotná bitva,která se přičinila významně k obratu námořní války ve Středomoří, i samotné lodě účastnící se této bitvy.
Technické informace:

Typ: Těžký křižník
Třída: Zara

kýl položen: 04.07.1929
spuštěna na vodu: 27.04.1930
dokončena a zařazená do služby: 20.11.1931
Loděnice: Cantieri Odero Terni Orlando, La Spezia
Potopena: 29.03.1941 u Matapanu

Délka: 182,7 m
Šířka: 20,6 m
Ponor: 5,9 m
Výtlak: 11,870 t / max. 14,530 t
Posádka: 810 + 31

Pohon:
10 kotlů
2 hřídele
Rychlost: 32 uzlů
Dosah:
3 200 nam. mil při rychlosti 25 uzlů
5 230 nam. mil při rychlosti 16 uzlů

Výzbroj:
8× 203mm (8"; 4×II)
12× 100mm (3,9"; 6×II)
8× 37mm (4×II)
8× 13.2mm (4×II)
2× 120mm (2×I) osvětlovací

Pancéřování:
boky 150mm
paluba 70mm
dělové věže 150mm
velitelská věž 150mm

Letouny:
2 hydroplány
1 katapult

Popis bitvy:
Bitva u Matapanu byla největší námořní bitvou druhé světové války ve Středozemním moři. Bitva se uskutečnila 27.-29. března 1941 jižně od řeckého pobřeží mezi italským a spojeneckým námořnictvem.Od počátku března 1941 probíhala operace Lustre. V jejím rámci byly přepravovány spojenecké jednotky z Egypta do Řecka. Na nátlak Němců se italské námořnictvo rozhodlo zaútočit na konvoje přepravující tyto jednotky. Admirál Iachino rozdělil svoje lodě do dvou svazů.
První svaz měl proplout podle pobřeží Kréty k ostrovu Sofrano a potom se vrátit. Tomuto svazu velel viceadmirál Carlo Cattaneo. Skládal se z těžkých křižníků Zara, Pola, Fiume, lehkých křižníků Luigi di Savoia Duca degli Abruzzi a Giuseppe Garibaldi a torpédoborců Alfredo Oriani, Giosué Carducci, Vincenzo Gioberti, Vittorio Alfieri, Emanuele Pessagno a Nicoloso da Recco.
Druhý svaz měl plout na jih od ostrova Gaudos a na zpáteční cestě se u mysu Matapan spojit s prvním svazem. Tomuto svazu velel viceadmirál Angelo Iachino. Skládal se z bitevní lodě Vittorio Veneto, těžkých křižníků Trieste, Trento, Bolzano a torpédoborců Alpino, Bersagliere, Fuciliere, Granatiere, Corazziere, Carabiniere, Ascari.
Oba svazy vypluly 26. března 1941. Na žádné italské lodi nebyl radar.
Nálety
V 11:27 začal neúspěšný útok 6 torpédových letadel z letadlové lodě Formidable. V 11:30 admirál Iachino nařídil ústup k domovským základnám. V 12:22 odstartovala z Formidable druhá vlna složená z 5 torpédových letadel (dva Fairey Swordfish a tři Fairey Albacore) a 2 stíhaček Firey Fulmar. V 15:09 druhá vlna napadla Vittorio Veneto a jedním torpédem ho zasáhla. V 18:30 zaútočila třetí vlna 8 torpédových letadel a zasáhla jedním torpédem křižník Pola. Ten měl zasažené šrouby a kormidlo a nebyl schopen pohybu.
Noční boj
U poškozeného křižníku Pola zůstal Cattaneo s křižníky Fiume, Zara a torpédoborci Alfredo Oriani, Giosué Carducci, Vincenzo Gioberti a Vittorio Alfieri s cílem vzít poškozený křižník do vleku. Ostatní lodě pokračovaly dál do domovských přístavů.
V 22:25 spatřil svaz A, který měl k dispozici radary, italské lodě. V 22:28 začaly britské bitevní lodě pálit na nic netušící italské křižníky a během 4 minut bylo po boji. Křižníky Fiume a Zara se potápěly. V 22:31 se o torpédový útok pokusily italské torpédoborce. Útok nebyl úspěšný a torpédoborce Vittorio Alfieri a Giosué Carducci byly potopeny. V 4:03 ráno 29. března potopil nehybný křižník Pola torpédem torpédoborec Nubian.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

fotky ze začátku stavby:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Wanklyn dne úte 4.12.2012 0:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: RN Zara/WAK/1:200

Příspěvek od Mikuláš »

Mimochodem Zara je italský název dnešního Zadaru v Chorvatsku, kdysi to byla italská exkláva s přístavem.
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: RN Zara/WAK/1:200

Příspěvek od Tomys »

Pomé hop... a teď si volaj Zadara :-)
Uživatelský avatar
Michal Dostál
Příspěvky: 439
Registrován: sob 21.1.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: RN Zara/WAK/1:200

Příspěvek od Michal Dostál »

Krásná loď, dobrý výběr předlohy. Budu sledovat.
Uživatelský avatar
Wanklyn
Příspěvky: 21
Registrován: úte 31.1.2012 18:37
Bydliště: Litvínov

Re: RN Zara/WAK/1:200

Příspěvek od Wanklyn »

Mikuláš píše:Mimochodem Zara je italský název dnešního Zadaru v Chorvatsku, kdysi to byla italská exkláva s přístavem.


Taky to býl italský generál.....Dík za info :) ;)
Uživatelský avatar
Wanklyn
Příspěvky: 21
Registrován: úte 31.1.2012 18:37
Bydliště: Litvínov

Re: RN Zara/WAK/1:200

Příspěvek od Wanklyn »

Michal Dostál píše:Krásná loď, dobrý výběr předlohy. Budu sledovat.
Díky. Dnes jsem začal s podlepováním dílů (klasika) včetně stojánku
Uživatelský avatar
Wanklyn
Příspěvky: 21
Registrován: úte 31.1.2012 18:37
Bydliště: Litvínov

Re: RM Zara / WAK / 1:200

Příspěvek od Wanklyn »

Zdárek lepiči,
Vánoce jsou pryč,Silvestr jakbysmet. Doufám,že ste to vše přežily ve zdraví a pohodě :roll:
Přes Vánoce jsem dodělal kostru Zary. Divil jsem se, že to parádně vše sedlo, nikde nic nepřečnívá i nechybí. Teď se pouštim do obšívky lodě a jsem zvědavej, jak to dopadne.... Tady jsou fotečky kostry. Lepení zdar

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Mik
Příspěvky: 94
Registrován: ned 22.1.2012 22:35
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: RM Zara / WAK / 1:200

Příspěvek od Mik »

Ahoj kostra vypadá dobře ;) , jen se mi podle páté fotky zdá jako když se ti
příď mírně prohybá směrem dolů. Nechci malovat čerta na zeď třeba to skresluje ta fotka.
Uživatelský avatar
Wanklyn
Příspěvky: 21
Registrován: úte 31.1.2012 18:37
Bydliště: Litvínov

Re: RM Zara / WAK / 1:200

Příspěvek od Wanklyn »

Zdárek Miku a dík za připomínku. Je to tou fotkou,protože jsem měl kostru lodě špatně podepřenou,taky jsem si toho všiml,bohužel až když jsem fotku umístnil na foru.Ty puntíky co tam jsou nakreslené podle nich se to vůbec neschodovalo ani když to bylo ještě na papíru,podle mě jsou jen informativní,mňo možná se pletu ;) ,ale když jsem to dal k sobě před slepením tak by to potom byla hrůza,křivota jedna báseň. :shock:
Jak jsem psal kostra sedí,je rovná a nikde nepřesahuje i neschází. Pokud to takhle půjde dál,budu mocccccc spokojen.
Obšívka vše ukáže.Lepení zdar :ugeek:
Gumabeda
Příspěvky: 29
Registrován: stř 29.2.2012 19:55

Re: RM Zara / WAK / 1:200

Příspěvek od Gumabeda »

Ahoj Wanklyne

Ještě nejásej,

než začneš s obšívkou, napasuj kostru na paluby. Mě ty paluby vycházely delší o cca 2-3 mm.

Guma Beda
Uživatelský avatar
Wanklyn
Příspěvky: 21
Registrován: úte 31.1.2012 18:37
Bydliště: Litvínov

Re: RM Zara / WAK / 1:200

Příspěvek od Wanklyn »

Zdárek Gumabedo,díky za radu,skusim to jak říkáš. ;) nejdřív "na sucho" a pak je nalepím...
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: RM Zara / WAK / 1:200

Příspěvek od Bakulda »

Mezižeberní prostory ničím nevyplňuješ?
Uživatelský avatar
Wanklyn
Příspěvky: 21
Registrován: úte 31.1.2012 18:37
Bydliště: Litvínov

Re: RM Zara / WAK / 1:200

Příspěvek od Wanklyn »

Mezižeberní prostory nebudu vyplňovat,pojedu po staru. Maximálně páskami přes žebra,možná v některých místech použiju hmotu mezi žebra...
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“