Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16 HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16 HOTOVO

Příspěvek od peetee »

Po SOTce se přesunuk něčemu méně militaristickému :)
Velice hezký model traktoru Zetor 15 (k vidění v Národním zemědělském muzeu v Praze - http://www.nzm.cz/praha/" onclick="window.open(this.href);return false; )
Spousta podkladových fotografiií zde: http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... php?t=1300" onclick="window.open(this.href);return false; - DÍKY !!! :)

A jedeme (mám 2 kusy, takže některé věci můžu udělat plastické).
Obrázek

Zde první problém - u prvního i druhého modelu - Rohy přesahují kulatý díl:
Obrázek

vyřešeno "zapasem koloru" - vyříznuto o cca 0,5 - 1 mm větší kolečko (pravý kousek):
Obrázek Obrázek

Porovnání originálu a nového kolečka - orig. je dole lehce zploštělý a můj díl je celý kulatý, ale ten rozdíl není moc poznat:
Obrázek

Plášť díky většímu kolečku je krátký, ale zhora by měli být nalepeny nějaké díly, tak to nepůjde vidět:
Obrázek

Další díl - odstraněny chlopně a čela podlepena kartonem - plášť je krátký (vyšlo mi to u obou vystřihovánek) - je tam vidět nastavení cca 1 mm proužkem. Dále jsem musel odříznout ten oblouček a nahradit ho novým, který vlepím dovnitř - ohyb pláště totiž zasahuje do vyhnutého obloučku a tak to vlastně ohnout nejde:
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) peetee dne sob 19.7.2014 10:24, celkem upraveno 1 x.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od peetee »

Obrázek Obrázek
Červeným kolečkem je vyznačen 1 mm, o který ta nádrž sedla výše (nakonec se ukáže že to při osazení kapoty dělá neplechu.

Obrázek Obrázek Obrázek
Abych používal minimální retuš, jsou 4 krátké špejle nahrazeny trubičkou ze zapasu koloru.

Dole je práce na kapotě - první pokus nic moc :) Začal jsem oblouček lepit od jedné strany a na ukončení mi chyběl asi 0,5 mm. Podruhé jsem nejprve slepil spodní část a pak až lepil jednotlivé trojúhelníčky.
Doporučuji ty trojúhelníčky vyřezávat na maximální šířku, lépe i 0,1 mm za hranu a bílou doretušovat - nemělo by se stát, že vznikne díra a když něco přebývá, dá se to nůžkami doupravit.
Tu díru (slzička) jsem dolepil kouskem papíru (šlo by to sice slepit k sobě, ale ta díra je dost velká a to by pak nebylo vypouklé, ale skoro rovné).
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Červené obdélníčky vyznačují místo, kde mi ten díl spadl na papír špinavý od sekunďáku ... myslel jsem, že mě je.ne :( Naštěstí to šlo trochu oškrabat, ty 2 černé šprušle jsem připraven odřezat a vyměnit, podle toho, jak moc mě to bude bolet.
Lehce jsem to stříkl lakem - místa těch vypouklin, která byla asi vyhlazena při lepení jsou trochu lesklejší ... ale nechávám to tak.

Dole provedena akce astra platinum - odřezána nádrž protože je opravdu vysoko a kapota je pak zešikma dopředu.
Obrázek
Uživatelský avatar
opel123
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 30.8.2012 9:54

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od opel123 »

Nádherné , ta kapota se ti hodně povedla :shock: :shock: :shock:
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od peetee »

Jo, dík, ale ty hromy a blesky (kulantně řečeno) kolem toho ... :)

Menší pokrok:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Rozhodl jsem se, že udělám šrouby plastické, vypadá to dobře a hodně to modelu přidá.
Při lepení podlážek si nejdříve všechny 3 díly (vyznačeny červeně) poměřte - na 1. pokus to bylo málo vysoké a podlážka byla zešikma dolů směrem ke kolům.

U blatníků jsem měl problém - při slícování rubu a líce to v rohu, co je na obrázku nesedí, musel jsem horní proužek vnitřku blatníku odstřihnout a nechat přesah. Nový horní proužek byl použit z toho samého dílu (z 2. kusu vystřihovánky) a pak to šlo dolícovat.

Nová je i nádrž, bohužel jsem ji zalepil před nafocením - má všechny 4 rohy do oblouku a mezi ní a kapotou je trocha prostoru, tak jak jsem to viděl na originále. Taky je vyšší, aby náhodou nebyla vidět její horní hrana a kapota ji překryla.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od peetee »

Po 3/4 roce spánku jsem vytáhl kostlivce na světlo (vč. fotek):
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Sedačka je hotova jen z vnitřní půlky, její lepení je fakt zážitek ... tím jsem před 3/4 rokem skončil.

Nově jsem se vrhnul na kola:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na první pokus spokojenost, jen v závěru při hlazení hran se mi vyrýsovala vnitřní výztuha - napodruhé dovnitř smotám papír, aby plášť měl sílu a žebra pak udělám o to menšího průměru.

Obrázek
Naposledy upravil(a) peetee dne čtv 12.9.2013 18:10, celkem upraveno 1 x.
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od VaclavJirka »

Tak tohleto je krásná piplačka. Obdivuju! Super práce!
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od Waclaf »

Ty obliny na kapotě se ti fakt povedly. Hodně dobře slepeno, k tomu kvalitní report ze stavby... Hezky se nato kouká.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Nooo, tak ty kulaty tvary jsou špičkově zmáknutý, fakt čučím :shock:
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od BalvieM »

Tak tohle je luxusní, samá oblinka, to by bylo něco na mě a tu sedačku mě také hlava nebere, přeji hodně sil.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od JoskaM »

Radost pohledět...pěkně se s tím mazlíš.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od peetee »

Zadní kolo zatím odložím a přejdu na přední:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Postup lepení a konstruování je trochu odlišný oproti návodu. Kolo je de facto připraveno na přebarvení (po nabarvení se teprve vloží červené části ráfku).
Vzhledem k tomu, že se mi kola dost povedla, zatím zvažuji nechat je tak až do zhotovení zadních kol - pokud by všechna byla hezká, možná to ani přebarvovat nebudu ... uvidíme.

Dále jsem si udělal světla a sedačkovou pružinu:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pružina je z drátu omotaného cigaretovým papírkem (používám OCB - průsvitný papírek a přijde mi dost pevný - namotáno na 0,4 mm drát - při rolování na podložce to nechtělo zabrat a klouzalo, tak jsem to zkusil zarolovat na jemném smirkovém papíře a povedlo se) a přemalováno temperou (sice složitější, ale protože nemám plasťácké barvy a používám tempery a vodovky, tak vlastně asi jediné možné řešení).
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od peetee »

Menší postup:
nová zadní kola:
Obrázek Obrázek Obrázek
Zatím bez dezénu, pořád mi vychází delší něž kolo (myslím, že jsem obvodový díl pláště kola zkracoval, aby mi sedl na boky pláště), takže to budu muset nějak vykoumat (vytisknout zmenšené, víc podlepit, ...).

sedačka:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Lepil jsem vnější i vnitřní díl zvlášť - a po přiložení k sobě vnitřní díl ten vnější přesahoval - po přilepení odstřihnuto. Nevím, jak by se to chovalo při lepení podle návodu - tj. slepit nejprve vnější a pak vylepit vnitřkem - doporučuju nejprve vyzkoušet třeba na kopii.

výfuk:
Obrázek Obrázek

Klasický žlutozeleně bužírkovaný drát stříknutý černým sprejem Tamiya TS-6.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od peetee »

Vzbudíme dalšího spáče :)

Nakonec jsem se rozhodl pro přebarvení kol.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Dezén zadního kola ze zmenšené (zkrácené) kopie a boční části dezénu lepeny zvlášť:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16

Příspěvek od BalvieM »

To je dobře, že jsi ho vzbudil :) , parádní práce !
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Zetor 15 / NZM / V. Jančata + P. Skokan / 1:16 HOTOVO

Příspěvek od peetee »

Trošku vylepšený ráfek a kolo jsem otočil (líbí se mi to víc - kola nejsou tak daleko od blatníků). Na závěr sundán a přestříkán výfuk (ta původní černá Tamiya byla ve srovnání s tiskem moc černá a navíc pořád nějak lepila) - nově stříknuto stejnou barvou jako pneu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

a je hotovo :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Zemědělská a lesnická technika“