Chalupa z Českolipska / ABC / 1:120

Odpovědět
petrapodzim
Příspěvky: 93
Registrován: stř 10.10.2012 15:03

Chalupa z Českolipska / ABC / 1:120

Příspěvek od petrapodzim »

Přednedávnem jsem slepila model této chalupy. Chtěla jsem si vyzkoušet jak se dělá diorama, budu ráda za komentáře a rady jak mám pracovat s terénem a co vhodného použít.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Chalupa z ČESKOLIPSKA / ABC / 1:120

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Ahoj,
už několik let se držím zpět a nikomu moc do vláken nepíši co se mě nezdá /nelíbí/ apod.
Každému se prostě zejména při tvorbě okolního terénu líbí naprosto něco jiného, záleží na použitém materiálu, finanční náročnosti na pořizování doplňků ale hlavně na citu modeláře samotného.

Co to příště zkusit takhle
Obrázek Obrázek

odkaz na galerii http://www.papirove-modely.cz/galerie/t ... ?show=3569

nebo třeba
Obrázek Obrázek

odkaz na galerii http://www.papirove-modely.cz/galerie/t ... ?show=6904

:arrow: nějaký rámeček
:arrow: samotný model uložit ve stylu "Španělské školy" do úhlopříčky
:arrow: zaplnit volné prostory okolo domku nějakým "životem" - keře, stromy apod.
Třeba na Tvém políčku by mohla být paní máma s motykou, tatík se synkem mohou sekat dřevo, dcerka si hrát se psem apod.

Tohle je dle mého dioráma, prostě je do toho třeba dát život 8-)

Tak ať se daří a třeba Tě ještě něco napadne, jak svou diorámku dopilovat.
petrapodzim
Příspěvky: 93
Registrován: stř 10.10.2012 15:03

Re: Chalupa z ČESKOLIPSKA / ABC / 1:120

Příspěvek od petrapodzim »

děkuji :-) a máš to moc pěknééé :D nikdy jsem nic podobného nezkusila jen co mě napadlo třeba jako žebříčky jsem okopírovala z jiné chalupy, která mě čeká časem.Ještě to chci doplnit o to dříví co tam chybí, napadli mě březové větvičky...
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Chalupa z ČESKOLIPSKA / ABC / 1:120

Příspěvek od Vojta Č. »

A tak já zase jinej názor :)
Frézovaný prkýnka patřej do kuchyně.
Papírovej model má prezentovat papírovej model a ne to, kolik jseš schopná nebo ochotná utratit za prefabrikovaný stromečky a človíčky a vodičky.
Všeho moc škodí.
Úhlopříčná kompozice už je klišé jako prase. Pomalu už budeš originálnější, když ten model zarovnáš ;)
Myslím, že by osazení do terénu nemělo výrazně přebíjet samotný model.
Bacha, hranice kýče je strašlivě blízko.

Ten tvůj model se mi docela líbí, proč ne. Je to tvoje dílo, má to vyjadřovat, co si o tom myslíš ty a ne někdo jiný.
Co mi na tom trochu tahá za oči, je to, jak je ta cesta hrozně přesně zařezaná. To by si buď zasloužilo obrubník (v tom případě by to bylo fair), nebo trochu rozmazat ten okraj :) Saláty na záhonkách jsou k sežrání :)

Jinak si myslím, že jestli něco na domečkách stojí za "tuning", tak jsou to samotné úpravy na té stavbě - spousta stavbiček nemá - okapy, hřebenáče, hromosvody, parapety... Takže bych se spíš napřel tímhle směrem.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Chalupa z ČESKOLIPSKA / ABC / 1:120

Příspěvek od Niraj »

Jo taky se mi to líbí (petrapodzim), jasně, proč by ne takto. Na druhou stranu se mi líbí i ten Zdeňkův styl. Každý má jiný náhled na věc, jiné možnosti, jinou představu kompozice. Rád se podívám na jakýkoliv model, terý je řemeslně dobře zpracován. Doplňky, okolí ... to už je jen taková třešínka na dortu.
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Chalupa z ČESKOLIPSKA / ABC / 1:120

Příspěvek od lukše »

Mě se také líbí oba styly, každý z nich je jiný, ale pěkné jsou oba. Ohledně té cestičky, jak už tady bylo řečeno na vyšlapanou pěšinku je moc zarovnaná, také bych ale řekl, že je moc tmavá (jak záhonky), tak tmavé cestičky(bych řekl) snad ani nebývají. Neber to ale jako nějakou chybu, je to jen názor na zlepšení, jinak se mi tvá stavba, jak už jsem zmínil líbí.
petrapodzim
Příspěvky: 93
Registrován: stř 10.10.2012 15:03

Re: Chalupa z ČESKOLIPSKA / ABC / 1:120

Příspěvek od petrapodzim »

Nikdy jsem s takovími věcmi nedělala nevěděla jsem co a jak použít .... světlejší barva by byla ideálnější na tu cestičku, ale to jsem nevěděla.... je to jen papír a předělt to můžu vždycky a nebo vyzkošet jinou variantu na dalším modýlku...
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Chalupa z ČESKOLIPSKA / ABC / 1:120

Příspěvek od Aki »

můžeš to zesvětlit i dodatečně - stačej vodovky nebo tempery. taky s nima můžeš trochu poťupat trávník, abys trochu rozbila tu jednobarevnost
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Chalupa z ČESKOLIPSKA / ABC / 1:120

Příspěvek od vašekh »

No ale kdyby jste cítily ten hnůj jak smrdí to je rychta. Jinak si myslím, že se to docela povedlo na to, že to Péťa dělala poprvé takovou diorámu.
petrapodzim
Příspěvky: 93
Registrován: stř 10.10.2012 15:03

Re: Chalupa z Českolipska / ABC / 1:120

Příspěvek od petrapodzim »

Přidala jsem si malí detail a dále přemýšlím co a jak dále použít...:-)
Obrázek Obrázek
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Chalupa z Českolipska / ABC / 1:120

Příspěvek od Makr »

Ahoj Peťo.
Prosimtě, co sou ty divný tmavý fleky na komíně?
Terén máš pěkný, geometricky ustřižený, ale pěkný.
Na vesnici až podezřele čisto, bez "kutilskýho bordelu" za barákem :-)
Ten křivej komín to ale kazí. Jak ty divný fleky, tak to, že je nakřivo, mě koplo do oka.
Martin
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Chalupa z Českolipska / ABC / 1:120

Příspěvek od velda »

Za mě , celkem pěkné - mám taky výhradu jednoznačně k tomu komínu - každý komín musí být postavený kolmo (k tomu zedníci používají olovnici ;) ). Ty fleky jsou tam opravdu rušivé, nevím jestli je to úmysl, ale pokud ano, určitě takto v fleky od sazí nevypadají. Cestičky takto zarovnané někteří chalupáři mají, na tom nevidím nic špatnýho.
Nakonec bych ale určitě připevnil samotnou podložku na něco pevnějšího, docela mi kazí celkový dojem to, že je nekontrolovaně prohnutá - zde by možná stačilo ( u dřeva, překližky, kartonu a podobných savých materiálů) natřít celou spodní plochu Herkulesem a nalepit na ni papír (vyrovná se pnutí a měla by se srovnat) pak nechat řádně vyschnout pod zátěží - zatížit tak, aby to bylo hlavně na okrajích aby se prohnutí srovnalo, záleží na materiálu na kterým to je přilepený. Pokud by to bylo něco pevnějšího, musela bys to přišroubovat nějakými vruty k nové podložce, nejméně ve čtyřech místech v rozích, pak šroubky zamaskovat trávou. Ještě snad bych tam přihodil nějaký kamínek vhodného tvaru a velikosti. Pozor na nějaké pravidelné valounky, ty se ve větší míře vyskytují hlavně jako štěrk (např. štěrk ke garáži a vstupu do domku, by byl možná vhodnější)a tedy by musely být vhodné velikosti k měřítku stavby. Pro větší kameny je lepší nějaký nepravidelný tvar. No a do budoucna bych myslel i na to, že ne všechen terén v okolí domu je vodorovný, tak trochu nerovnosti by neuškodilo, zvláště u podobné chloupky, ty většinou neměly okolí naprosto vodorovné. Ale opět - jsou to jen návrhy, pokud se to Tobě líbí, tak je to dobře, ale vylepšování stylu a práce to nijak nebrání. Jinak na první pokus dobrý.
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: Chalupa z Českolipska / ABC / 1:120

Příspěvek od Tomáš 10 »

Rád se podívám na jakýkoliv model, který je řemeslně dobře zpracován.
Zkus to tady, jsou to stovky fotek -
http://www.mkzdar.cz/stavba-kolejiste/stavba16" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“