ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od vojta78 »

Zdravím pánové,
model, který zde chci prezentovat, představuje samohybnou houfnici ShKH vz. 77 DANA, postavenou na podvozku T815 VP31 29 8x8.1R. Toto vozidlo bylo do armády ČR zaváděno v konci 70-tých let a do dnes slouží, jak v naší, tak i ve slovenské a polské armádě. Objevila se i v Gruzii a v Libii. Její hlavní zbraní je kanón ráže 152 mm.
Model jsem si vybral proto, že už na něj nějakou dobu slintám u svačiny a neustále v něm listuju. Někteří lidé na mě divně zírají, nevíte proč? :D
Taky mě nabudila stavba Jiřího Kamínka, který se do toho celkem slušně zakousl. Je to pro mě docela složitý model. Mám za sebou 7 modelu od doktora, tak myslím, že bych to měl celkem zvládat.
Začal jsem klasicky rámem, který momentálně schne pod zátěží a bude asi do zítřka, jako materiál pro rám jsem zvolil tvrdou balsu 2,5mm. Další částí jsou díly na podvozek.
Taky jsou zahájeny práce na kolech. Bombírování mám za sebou. Použiju dezény od TEA, co byly připravené na jinou tatru (RW11).
Důležitou část, tj díl 1e, podlepím balsou 1mm + z obou stran oblepenou čtvrtkou, to vše nakonec udělá těch 1,5mm, co je potřeba. Bude to doufám dost pevný, aby se to později nezkroutilo a nepoškodilo celou geometrii modelu.
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
fantomas666
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 12:43
Bydliště: Olomouc

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od fantomas666 »

Tak to držím palce a budu sledovat. Taky nad ní přemyšlím jak dokončím doktorovu S3 ;)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

V krátké době další Dana, no jen tak dál, pánové. Pro mne to znamená jediné, po Liazu to původně plánovaná Dana nebude a střihnu do něčeho jiného ;) Každopádně budu sledovat nejen stavbu samotnou, ale i jak se ti osvědčí balza. U modelů RW se podlepuje celkem dost, takže bych ji případně taky někdy vyzkoušel.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od JoskaM »

Balzu ti mohu doporučit, ta práce s ní je uplně jiná...sice teď marně přemýšlím, na jakou kostru jsem ji použil, ale je to jiná práce, s výhodami i nevýhodami - chce to zkusit co ti bude vyhovovat. Na tu danu se těším, co se u kluků vyklube.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Hlavně mne zajímá, nakolik to má tendenci se kroutit a tak.. 2,5 mm balzy se taky asi řeže líp, než stejná síla kartónu.
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od vojta78 »

Jak již bylo uvedeno, byla použita tvrdá balsa. Lepil jsem Koresem - minimální zvlhčení materiálu. Pod zátěží 8 a více hodin, takže výsledek je takový, že se to nezkroutí.
Balsu na rám používám delší dobu se 100% výsledkem. Důležitý je nechat je pár hodin pod zátěží. Tohle je samozřejmostí.
S kartonem jsem to zkoušel u v začátcích návratu k papírákům a nebylo to to pravé ořechové.
Napadlo mě použít smrkovou lištu, ta je o dost pevnější než balza, nalezena pouze nekvalitní.

Možná zkusím nějakou úpravu, pokud se naskytne příležitost. Ne sice úpravy jako dělají zdejší profíci, ale pokusím se o něco málo.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od VašekS »

Přeji hodně úspěchů. Model je to fakt náročnej.
Jen prosímtě k tý balze. Znám pojem klasická a lehká balza. Tvrdá balza je další druh, anebo jde o tu klasickou?
Dík Vašek
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od vojta78 »

Ahoj Vašku,
díky za přání. Budu se snažit tento složitý model dát dohromady.
S tou balsou to je jednoduchý. Tvrdá balsa je taková, kterou nelze snadno zmáčknout mezi prsty. Tohle je asi nejjednodušší způsob, jak to lze rozpoznat. Nebo nováčkům v kroužku ukazuji např.: vrypy po nehtu, do měkké se nehet zaboří snadno, to tvrdé jen trochu. Má tu výhodu, že se tak nekroutí, je těžká. Naopak, je problém ji rovnat.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Majo71 »

Vojto, ja mám tiež u RW v pláne použiť balzu - kúpil som si dlhé balzové nosníky 8x 2,2 mm, ale ešte som ich nerezal. Bude sa to dať skalpelom, alebo si musím kúpiť malú pílku? A inak držím palce - bude to makačka, ale výsledok bude isto stáť za to.
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od vojta78 »

Čau,
Majo71: Půjde to řezat obojím, skalpelem i pilkou, ale pilkou to půjde znatelně rychleji a myslím, že to bude i přesnější pokud jsi ten nosník koupil tvrdší. Pilku využiješ i později.
Bude to makačka, ale spíš to potrvá dlouho. Na výsledek se těším. Hlavně to neuspěchat.
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od vojta78 »

Jsem tu s dalším pokrokem. Pracuju na více částech modelu. Kola hotový, zbývá je přestříknout vhodnou barvou. Slepeny nějaký díky na podvozek. No a základní část, čím se většinou začíná.
Omluvte ty fotky, fotil jsem při špatným světle.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ještě nemám pořešenou retuš u menších schránek.
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od vojta78 »

Posílám foto nynějšího stavu modelu. Krapet jsem pokročil s trupem. Teď jen dokončit podvozek, aby to konečně nějak vypadalo.
Obrázek
jirikaminek
Příspěvky: 193
Registrován: ned 29.7.2012 6:03
Bydliště: Brno

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od jirikaminek »

Teda, Ty jedes.
Za chvili budu brát poznatky ze stavby já od Tebe :-)
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od vojta78 »

Tohle není až tak složitý. To jde. Horší bude horní část, spíš věž a její interiér. Tam to půjde pomaličku. Vše zatím sedí jak má.
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: ShKH vz. 77 DANA / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od vojta78 »

Zdravím pánové,
vyskytl se první problém. Ač nosím brýle, ne příliš silné, tak akorát. Nemohu najít další 4 díly homokinetických kloubů 8p. Na stránce 3 vystřihovánek jsou pouze 4, vpravo uprostřed, ale zbyle 4 nemohu najít. Prolistoval jsem i druhý výtisk, ale ne.
Naposledy upravil(a) vojta78 dne stř 27.2.2013 21:55, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“