DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Uwe
Příspěvky: 113
Registrován: sob 21.1.2012 20:31
Bydliště: Olomouc

DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od Uwe »

Tak jsem opět přijal Romanovu výzvu a dal se na nelehkou stavbu jehož výsledkem je tohle:

ObrázekObrázek

Vpodstatě jen budu přepisovat report, který najdete na Spidivých stránkách.

Model je určen zkušeným modelářům, proto nebudu postup popisovat do podrobností. Spíše upozorním na různé pasti a špeky.
Začal jsem motorama. Zvláštností modelu je číslování. Motory mají svoje očíslování 1-99 oranžovou barvou.
Na motorech žádné špeky nehledejte, jen se připravte na hodně malinky díly. Postupoval jsem klasicky motor- spojka – převodovka. Jen vstup pro sání a řemenice jsem si kvůli manipulaci nechal nakonec.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Vrhneme se do stavby rámu:
Určitě je vám jasné, že nemůžeme postavit celou klec, protože by jste dovnitř nedostali všechnu tu strojovnu. Takže jak vidíte na fotkách, udělal jsem spodek, zadek a střední příčku

ObrázekObrázek

Dál jsem pokračoval na nápravách. Nápravy jsou rozsáhlé a vypadají složitě, ale nakonec se stavěly velmi dobře. Začal jsem jednodušší, zadní.

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Uwe
Příspěvky: 113
Registrován: sob 21.1.2012 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od Uwe »

Na zadní nápravě není co řešit, tak jdeme na přední. Určitě ji chcete řiditelnou. Se samotnou nápravou problém není, ale je tu mechanismus s červenými písty, který musí být funkční. Navíc díl 152 je připevněn na kabině, takže pokud tuto část stavby chcete udělat teď, musíte vyrobit držák, na který tento díl nalepíte. Výsledek je vidět na krátkém videu.
Na videjko mrknětě sem: http://www.stream.cz/uservideo/661719-t ... ni-naprava" onclick="window.open(this.href);return false;
nebo přímo do reportu na Spidovejch stránkách.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Instalace motorů: Po nalepení držáků motorů jsem si zkusmo motory vložil do rámu, jen abych zjistil, jak sedí a jak je tam napasovat. Je to trochu ježek v kleci, ale nakonec si daly říct.

Obrázek

Motory jsem vyndal z rámu a vrhl se na turba. Při kroucení a pasování drátů jsem se zapotil. Pomohly mě Romanovy kresby, které jsem si stahnul s jeho DFka. Připravte se na to že pokud to zatím byla celkem pohoda, tak to skončilo.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Dráty jsem natřel barvou a než uschly, postavil jsem chladiče.

ObrázekObrázek

Konečně nainstalujeme motory do rámu. Přilepíme chladiče. Hned jsem propojil motory s nápravama. Kardany jsem namotal na špejli o průměru 1.6mm.

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Uwe
Příspěvky: 113
Registrován: sob 21.1.2012 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od Uwe »

Chladiče s motorama jsem propojil potrubím. Samozřejmě jsem ho udělal z drátu. A hurá do klece.

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Komplikací je napasovat do klece plechy k regulaci přívodu vzduchu. Musíte myslet na to, že jí nemůžete zavřít dřív, než tam plechy budou. Navíc se do toho motá potrubí, takže hodně štěstí.

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od Waclaf »

Týý v..e! Teď teprve koukám, co jsem si to vlastně koupil... :shock:
To je solidní rébus, vyšší dívčí. Kloubouk dolů před lepičem i autorem.
mařka
Příspěvky: 62
Registrován: sob 21.1.2012 21:41

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od mařka »

Ahoj Uwe chtěl bych se zeptat co to máš za průhledný drát. Ja asi taky budu dělat potrubi z ruzných drátu, jak jsem viděl
z kolika dílu je jedna trubka tak se mi do toho moc nechce.
Uživatelský avatar
Uwe
Příspěvky: 113
Registrován: sob 21.1.2012 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od Uwe »

Mám pytel nejrůznějších zbytků drátů s bužirkou. Vybíral jsem podle průměru a ten průhlednej sem i zrovna přimotal pod ruku. Je fakt, že dělat potrubí z papíru je děs. Navíc dráty můžeš upravit, když se netrefíš do všech těch otvorů.
Uživatelský avatar
Uwe
Příspěvky: 113
Registrován: sob 21.1.2012 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od Uwe »

Vidím, že na Twinu pracuje celá armáda patlalů. To je skvělý.
Takže já pokračuju.

Než mi klec pořádně proschla, udělal jsem brzdy.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Slepil jsem sání a propojil trubky s turbama. Při instalaci trubek vám opět přeji pevné nervy.

ObrázekObrázekObrázek

Přicházíme k příjemnější části stavby, říkám tomu zdobení. Tady bych se zastavil akorát u kastlíků na nářadí. Ty příčky se musí vlepit dovnitř, já je nalepil na rám, pak jsem je musel odřezávat.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Dozdobíme, nalepíme nárazník.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
mařka
Příspěvky: 62
Registrován: sob 21.1.2012 21:41

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od mařka »

Ahoj Uwe, máš to moc hezké. Taky jsem si zanadával, když jsem si přilepil oba držáky na bednu z nářadim k rámu a pak jsem je musel odříznout abych tam nalepil ty krabice. To je tím když člověk lepí a dařísemu že jedu po číslech a pak si dočtu ten zbytek co tam byl napsaný. Teď si už raději přečtu celý odstavec než do něčeho říznu.
Uživatelský avatar
Uwe
Příspěvky: 113
Registrován: sob 21.1.2012 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od Uwe »

Vrhneme se na kabinu:
Připravte se na dvojitý plášť. Boky a zadní stěna jsou duté. Ale vznikl mi asi 1mm prostor na plastické kliky. Čelní maska nemá správné otvory, ale vy už ji budete mít v pořádku.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Rám, palubovka a čelní okno!!! Než připevníte okno, musíte nalepit rám. Než nalepíte rám, musíte tam mít palubovku. Jinak to budete dávat dohromady těžko.

ObrázekObrázek

Začal jsem s vybavováním interiéru. Sedačky jsem natřel šedou, protože na modelu byla chyba v barvách, ale vy už máte všechno v pořádku. Za další, ty černé pásy patří řidiči!!!
V návodce je to popsané správně, já jsem si toho nevšiml. Dodře studujte návod, ať neuděláte stejnou chybu, jako já.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Uwe
Příspěvky: 113
Registrován: sob 21.1.2012 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od Uwe »

Interiér je hotový, ještě si ověřím, jestli jsem na něco nezapomněl. Můžeme zavírat. Model začíná vypadat fantasticky.

ObrázekObrázekObrázek

Další na řadě jsou kola. Mám takový malý zlepšováček. Nařežu si pásky stejné šířky jako
teo dezény, a ty vmotávám přímo pod ně. Takže pásky kol z vystřihovánky nepoužiju a vůbec nemusím řešit, jestli jsou dezény krátky nebo dlouhy.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Blížíme se do finiše. Nalepím na model všechny křehké díly, které jsem si kvůli manipulaci nechal na konec. Ona vůbec ta manipulace je čím dál těžší. Ono už to není kde chytnout!

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Dokončím kabinu a nalepím na místo. Než vezmete lepidlo do ruky, dejte si práci s tím, aby kabina dokonale sedla. Já jsem se bez pilníku neobešel.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Uwe
Příspěvky: 113
Registrován: sob 21.1.2012 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od Uwe »

Poslední náročnou částí stavby jsou boky karoserie. Rozhodl jsem se je udělat sundavací. Takže až jsem je měl sestaveny, vystuženy a vyrovnany, použil jsem malinky hřebíčky, který jsem na ně nalepil. Na klec jsem nalepil držáčky s dírkou, do kterých se hřebíčky zastrčí no a je to.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

A je před námi finiš. Nalepíme kola, zástěrky, výfuky... Jak jsem bočnice napasoval na model, teprve potom jsem nalepil zadní světla. Kdybych je nalepil dřív, určitě bych se netrefil na to správné místo.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Náročnou stavbu máme za sebou. Zážitek je to nádherný mít před sebou
DAF TURBOTWIN X1.

Obrázek Obrázek
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od bernie »

No je to paráda, co ti budu povídat.
Jen mě udivují dělítka mezi rezervy u výklopného dorazu. To jsem v návodovce nepostřehl a zatím jsem se k této sekci nedostal a když jsem zkoušel seřadit rezervy, tak jsem je pěkně natěsno nacpal do klece - drží absolutně samostatně.

Možná jsem jen něco přehlídl a dorazím k tomu časem.
Uživatelský avatar
Uwe
Příspěvky: 113
Registrován: sob 21.1.2012 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od Uwe »

Ty dělítka jsem tam udělal podle fotek jen aby tam byly, takovy vylepšeničko.
Nic nedrží, ale dobře vypadají.
mirektuner VZ SKODA
Příspěvky: 579
Registrován: ned 22.1.2012 19:28

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od mirektuner VZ SKODA »

Ahoj máš to moc pěkné super práce jen tak dál :)
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 485
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: DAF 95 X1 TURBOTWIN - Spidamodels - 1:32 - Beta

Příspěvek od Kovář »

Velmi dobrá práce Oldo, radost se dívat. :twisted:
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“