Rýhování a retušování

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Rýhování a retušování

Příspěvek od bernie »

Temá původně vzniklo zde viewtopic.php?f=50&t=1436" onclick="window.open(this.href);return false;

já už od základky rýhuju tímto tupým kuchyňským nožem k maximální spokojenosti.
Obrázek

Rýhování je jen polovina úspěchu, pak následuje lámání hrany. NE v ruce - na podložce přes pravítko a přizvedávat.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Niraj »

Jééé, ouplně stejnej nůž máme doma taky :lol:

Aha, tak to je v tom lámání, takže v mých rukách. Samo, že to lámu v ruce :oops:
Můžeš mi to víc popsat, jak to děláš ty? Nebo třeba fotečku? Tohle mě fakt trápí. Rýhuješ z té strany, na kterou pak ohýbáš? Nebo ohýbáš na opačnou stranu?

EDIT: když tak na to koukám a jestli to chápu dobře, tak po rýhnutí přiložit pravítko těsně k rýze, podle něho zalomit o 90° a pravítkem dohladit do přesné hrany? Takhle by to mohlo fungovat.
Jinak já na té střeše věže rýhoval z líce a ohýbal na druhou stranu (viz fotka té střechy). Takto mi to šlo nejlépe. Rýhování z rubu a ohýbání na stejnou stranu nemělo kýžený výsledek.
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Tomáš B. »

Po delší době parádní report (již druhý) od nováčka na DFku. Za to chválím. Já rýhuji/nařezávám normálně ostrým skalpelem a hranu pak retušuji. Lepší výsledky jsem s jinou nechnikou neměl a nemusím ohýbat nějak šíleně podle pravítka.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od bernie »

Udělám ti nějakou fotku, jak na to.
Já ale stavím kostely, co mají hodně rychlá kola :lol:
Pro názornost to ale bude stačit a na funkci rostlináře to vliv mít nebude :roll:
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od peetee »

Pokud máš obavu z poškození tisku a nejde ti ještě retuš, tak zkus rýhovat z rubu (vpichy před a za čárou, otoč, přilož pravítko ke vpichům a rýhuj (já používám staré kružítko s lehce tupou špičkou ať to netrhá papír) - snížíš riziko poškození tisku. A pak už postupuj dle Bernieho - ohýbej dle pravítka.

Vem si nějaký jiný starý, nepovedený atd. model a na něm si to vyzkoušej ať víš do čeho jdeš.

Výsledek:
Obrázek
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Niraj »

Tomáš B. píše:Po delší době parádní report (již druhý) od nováčka na DFku. Za to chválím.
No, děkuji, ale nic parádního na tom není. Postup bych mohl víc rozepisovat, ale mám co dělat abych to slepil, tak fotím jen dílčí výsledky. Práce odvedená je mizerná, výsledky tomu odpovídající .... mám se co učit.
Tomáš B. píše: Já rýhuji/nařezávám normálně ostrým skalpelem a hranu pak retušuji. Lepší výsledky jsem s jinou nechnikou neměl a nemusím ohýbat nějak šíleně podle pravítka.
Nojo, ale když netrefíš naprosto přesný odstím, tak ta retuš musí být vidět, ne? Si nedovedu představit, třeba na té mojí současné věži, že bych měl na všech 4 svislých hranách veže třeba žlutou linku, která by byla tmavší (nebo světlejší) odstín, než jsou stěny. A že bych to trafil přesně, to je sci-fi. Nebo se mýlím?
bernie píše:Já ale stavím kostely, co mají hodně rychlá kola :lol:
Není problém, abych kostelík na závěr propíchnul a prostrčil tam špejli s kolečkama :lol:
Díky moc.
peetee píše:....tak zkus rýhovat z rubu (vpichy před a za čárou, otoč, přilož pravítko ke vpichům a rýhuj
To jsem taky zkoušel, ale přeci musím někdy rýhovat z rubu a někdy z líce, záleží kam zrovna pak budu ohýbat, ne? Teda aspoň mně se zdá, že vždy na jednu stranu to jde líp (a líp to vypadá) a na druhou ne.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od peetee »

No já to dělám tak že když se to ohýbá tiskem k sobě (oficiální rýhování z rubu), tak to z rubu naříznu skalpelem (obr. II.).

A když je oficiální rýhování z tisku (rubem k sobě) tak použiji tu metodu co jsem popsal. Samozřejmě, že když to budeš rýhovat oficiálně, tak se ti to bude ohýbat lépe, ale poškodíš tisk a musíš retušovat (obr. I + obrázek výše z kapoty GREIFu).

Takhle:

Obrázek

Ale já v podstatě používám všechny 4 kombinace rýhování a ohybů a to podle situace.
Naposledy upravil(a) peetee dne úte 28.8.2012 14:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Aki »

dá se rýhovat všechno z líce a všechno z rubu, je to jen na tobě, co ti víc vyhovuje... a retuše se neboj. i když netrefíš úplně přesně odstín, je to vždycky lepší, než bílá hrana. u architektury se navíc nepřesně trefená retuš nejlíp schová :)
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Kostel sv. Václava - Hrusice / MegaGraphic / 1:120

Příspěvek od Tomáš B. »

Po objevení tohoto fóra někdy v roce 2006 jsem začínal retušovat temperama, ale nebych jsem schopný namíchat patřičné odstíny, výsledek je možno vidět na první fotce. Hned jsem je zahodil a dodnes retušuju vodovkama Kohinoor (12barevné) a před pár lety jsem k tomu přidal i vodovky Adel (21barevné) a relativně krátce používám i Kohinoor čtyřpatrové. Dnešní výsledky jsou vidět na druhé fotce. Osobně mi při neporušení tisku vadí, že tam zůstává černá linka. Když nařezávám, tak se jakoby rozpůlí, pak se zaretušuje bílá hrana a po černé lince není kolikrát ani památky.
Obrázek Obrázek

Ještě přidávám fotku zmíněných vodovek, ty nejstarší toho pamatují už hodně, řada barev byla už vymytých, takže jsem do volných kalíšků natlačil bílou / hnědou / černou temperu a nechal ji zaschnout. Pak se chová jako vodovka a když máš třeba pět bílých, jednu si necháváš jako opravdu bílou, tak další čtyři můžeš využívat na míchání odstínů barev. No jak koukám, tak v těch jedněch už jsou jen dvě původní barvy. Míchám to všechno takle v jednom a pohoda ;-)
Obrázek

Takovým lidem jako jsi ty, je radost radit. Všichni nováčci, i někteří dlouholetí přispěvatelé, tady je vzor, jak dělat reportáže a jak se učit. Jinak po pár dnech to tady prostříhám a přesunu to do jiné sekce fóra (Rady, tipy, triky) a nechám ti tady samotnou stavbu modelu, jsme už dlouho dobu mimo téma.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“