Návrat k papírákům - pár dotazů

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od JoskaM »

Ne mě ty lékařský nevyhovují pro jejich upínání, pro mě je málo pevné a stabilní...
mám dva typy:
http://lutz-industria.cz/?lang=cs&p=9&cd=5" onclick="window.open(this.href);return false;
čepelky 6401.0500, 6396.0500 - pro hrubou práci (jsou tlusté ale nelámou se tak rády jako:
8000.0500 - ty mám nejradši, jsou tenké velmi ostré a mě teda vydrží, když s nima nevezmu něco o co se hned otupí.
jo podle obrázku i nějaký třetí, ale to ti už nepovím odkud to mám...moc to ale nevyužívám.
Obrázek
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Objednáváš je přímo z těch stránek, nebo máš poblíž obchod, kde je berou?
Nikde tam totiž nevidím ceny. A odběrné množství je po celých baleních (50 a 100ks, .... atd)?

A právě ta třetí čepel co zmiňuješ (a moc nepoužíváš):
Dost výrobců je nabízí jako odlamovací.
Kdyby šly dát do normální skalpelové násadky, tak by se daly odlamovat a bylo by to taky dobrý řešení. Vypadá to, že ty je do násadky dostaneš.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od JoskaM »

JO ty tym pasují, ale mě silně nevyhovují.

Mám to přímo od nich. My od nich bereme i kotoučové nože - zakázkovou výrobu nožů do výroby. Jinak je to už dávno co jsem to objednával.. mě to množství vyhovuje.

Většinou mám v prvozu dvě čepelky, ostrou a otupělou, a na začátku je měním - určitě si nevezmu na kostru novou ostrou čepel. ...ale na malé díly už ano. A kolik čepelí na model, No na Rýšu jich padlo nepočítaně. Na malý ponorky, tak jedna možná méně, já měl lasery.
Uživatelský avatar
walker.cz
Příspěvky: 16
Registrován: pát 31.8.2012 17:47
Bydliště: Cheb, Czech republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od walker.cz »

Hmm, tak asi nějak zdražili. Také používám skalpel, čepelky č.11 za cenu 5Kč. I tak asi dobrá cena. Na výdrž se mě zatím neptejte. Zhruba po 15 letech se vracím a koukám co je za tu dobu změn (dřív mi stačily nůžky, herkules, kanagom, špelje... inu doba. ale skalpel sem si oblíbil :-) )
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Tomáš S. »

Niraj píše:Hm, tak já mám nějaký větší šunty, protože ty moje "lékařský" čepelky se dost rychle tupěj.
No nevím mě zatím řežou dobře, objednával jsem to přes lékárnu (mamka tam pracuje) a ty čepelky 11 tam byly jen od jednoho výrobce tak jsem je vzal... Tak to třeba taky zkus přes lékárnu-v lékárnách Dr.Max by to mělo jít určitě. ;)
A nebo to može byt aj tým na čem řežeš... :idea:
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Já ty lékařský mám ze zdravotnických potřeb a jsou zn. Intergos. Jsou balený po 1ks v hliníkovém obalu.
Celkově jsou delší a tenčí než Excel, takže trošku pruží - zkracuju je. A také mají ostřejší úhel špičky:
Obrázek

Ano, může to být i podložkou, na které řežu, zatím je to totiž furt jen kus vzorku lina, kdo ví, jak to těm čepelkám vyhovuje.
V týdnu by mi měla dorazit zásilka z Vystrihovanky.cz, kde mj. bude i OLFA podložka A3 a také čepelky OLFA.
Tak uvidím, jak se osvědčí tato kombinace.
Mezitím se pokusím podívat i jinde po lékařských čepelkách, zkusím toho Dr.Maxe.

Jo, jinak jsem se pokoušel udělat si doma řezací kružítko ze starého kružítka. Podařilo se mi sehnat takové, kde šlic v čepelce bude dobře pasovat tak, aby se dala nastavit správná délka. Je to zatím jen provizorium, případně to pak nějak doladím. Chce to nacvičit řezací grif, po pár zkouškách to jakžtakž šlo. Na budovách to pravda moc nevyužiju, ale až zkusím nějaké autíčko .... ;) :
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Tomáš S. »

Tak moje vypadají takhle...

Obrázek

To samodomo ergonomické "vylepšení" držáku je samozřejmě moje práce 8-) ...
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Vojtik »

Když se tady tak koukám na ty dokonalé modely mnohých autorů a hodím oko do své vitríny na ty své zmetky, tak docházím k závěru, že natolik velká odlišnost v kvalitě zpracování nemůže být dána pouze levostí mých obou rukou. Problém čichám i ve věci technického zpracování, zejména pak ve slepení jednotlivých částí modelu k sobě.

Proto se táži: jakým způsobem nanášíte lepidlo? Já používám štěteček (č.2, menší jsem nesehnal), který namočím do Herkulesu, otřu o hranu té lahvičky a potřu tím požadovanou lepenou plochu. Problém je, že štětečkem se toho lepidla až příliš často nanese moc - po stisknutí dílů do pinzety se toto vytlačí bokem a znečistí okolí. Máte vy nějaký grif? Jsem vděčný za jakoukoliv radu (chytrému napověz, hloupého kopni) či postřeh. Na základě zdejších rad jsem si již pořídil podložku Olfa a musím říct, že je to opravdu nová dimenze řezání 8-) Totéž s vyřezávacím kružítkem.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Já používám (dle zdejších rad) párátko upevněné ve versatilce a hekules mám vě 2 kindervajíčkách - řidší a hustší. Aplikuju naírám buď jen na špičku párátka nebo i na větší plochu - dle potřeby a lepidlo hustoty taky dle situace.
Ale jak píšu ani jedno není můj nápad, vše mám odsud.
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Vojtik »

Na téma "čím nanášet lepidlo" jsem v sobotu zavedl řeč se známým, který též lepí z papíru (převážně formule). Ten mne navedl na zajímavou myšlenku - využít špachtličky, které jsou v manikúrních potřebách. Jsou malé (snadno se s nimi dá dostat i do obtížně přístupných míst) a kovové (lepidlo se z nich dá bez problémů setřít / seškrábnout).

Tak jsem nelenil, mamce v koupelně opětovně vyplenil taštičku s potřebami na nehty (prvně pinzeta, teď špachtle 8-) ) a vyzkoušel. Musím říct, že je to geniální věc - tak tenkou vrstvu lepidla bych štětečkem (který jsem používal doposud) nenanesl, ani kdybych se hodně snažil. Lepidlo rovnoměrně rozetřu po celé ploše a při stisknutí dílů pinzetou ho již vyteče opravdu minimální množství, proti té záplavě, co byla u štětečku.

To jen jako můj postřeh k tématu "čím plácat lepidlo", ať se tady pořád jen neptám. :-)
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od fox »

Tak to zkusím. Jen co dodělám debordelizaci a dostanu se k patlání. ;)
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od B@F »

Manikúrovou špachtličku mám taky moc rád :) .
Ještě existuje jedna finta: místo souvislé vrstvy nanášet oddělené kapičky. Výhoda je, že se to nekroutí a že je o pár vteřin víc času na sesazení.
Amug
Příspěvky: 9
Registrován: sob 21.1.2012 9:46

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Amug »

Můžete dát echo na nějakou tu špachtličku?děkuji
Roman V.
Příspěvky: 407
Registrován: pon 12.12.2011 21:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Roman V. »

Já nanáším lepidlo velkým kobercovým špendlíkem. Koupil jsem ho ve "švadlence"a je to napořád. Má velkou cca 8mm velkou kulatou skleněnou hlavu a nedám na něj dopustit.
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Vojtik »

Jakým způsobem děláte oblouková okna? Co lepím MPR, tak tam je takových oken a podloubí požehnaně (další šílená věc jsou ty tvarované štíty :-)). Já ty oblouky zatím dělám postaru nůžkami, ale to není to pravé ořechové... a když vidím ty krásně vykroužené obloučky u zkušených stavitelů, tak mi to vrtá hlavou.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“