Návrat k papírákům - pár dotazů

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Ahoj všem. Jsem tu nový (i když vás tu už asi 2 týdny sleduju ;) ) a dá se řící že i nováček v současných papírákách, protože ta prodleva přes 20 let, co jsem naposledy lepil (z ABC), ta mi dala na vše zapomenout.
Nedávno jsem si na ABC vzpomněl, že by se mohly líbit mému synovi, a tak jsem si nějaká svoje prastará čísla přivezl, a že si zkusíme něco slepit. Skončilo to tak, že syna to ještě moc nebaví (je mu 4,5 roku) ale zato mně to pořádně chytlo :) Takže jsem si koupil už i pár papíráků současných, trošku doplnil náčiní a sleduju témata zde, abych se něčemu přiučil.

Jo ještě zaměření: lákají mě nejvíc kostelíky, věže, hrady, ..... ale syn mě "nutí" do autíček a tanků :D

Taky bych měl pár dotazů:
1) nedaří se mi najít nějaký pořádný krámek s modelařinou v našem okolí (Litomyšl). Vysoké Mýto myslím nic, v Litomyšli jedno papírnictví, kde mají spustu modelů plastikových a pár papíráků, ale žádný sortiment náčiní, v Č. Třebové je krámek MPM - spousta plastiků, ale papíráků poskrovnu a náčiní prachbídné. Takže zatím zbývá jen Hr.Král. a Pce, ale to pro rychlou potřebu je z ruky.
Aktuálně scháním nějaké čepelky č. 11 do skalpelu (mám jen jednu a ne a ne sehnat náhradní) a travičku pro posyp kolem budov.
Není někdo z okolí, že by mi poradil?

2) dále bych chtěl požádat o nějaký tip na e-shop, kde nakupujete. Většinou když už mají náčiní, tak to jsou shopy spíše zaměřené na plastiky nebo RC a k papírákům (skoro) nic nemají. Já sháním teď ty čepelky a spolu s nimi bych už nakoupil i tu "travičku" a třeba nějaké další papírové modely.... Nedaří se mi sehnat shop, kde by měli vše pohromadě.

3) řezací podložka - zatím jsem si sehnal kousek lina (450*350*2,2mm), co měli jako vzorek v obchodě. Nevím ale jestli je to ten správný typ lina, zdá se mi dost měkké, když začínám řezat, tak musím víc zatlačit na skalpel, celé se to totiž nejdříve trošku promáčkne. Jsou různé typy lin, nebo je to takto normální. Je lino velký rozdíl oproti skutečné řezací podložce?

Tak to je zatím asi vše, ale další dotazy určitě příjdou vzápětí.
Díky za rady a za shovívavost.

Niraj
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ano ...vím, že je složité tady no foru hledat a vyznat se tady někdy.....ale zde je toho odcela dost: http://papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/viewforum.php?f=51" onclick="window.open(this.href);return false;

Pro další dotazy...napřed zkus hledat a když nepořídíš, tak se ptej.
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od hromadko.s »

A tady:
viewtopic.php?f=25&t=33" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Matys »

A hele skorosoused :D
tož ťa tu vítám a přeji spoustu papírových úspěchů
jinak pokud jde o nějaký ten obchůdek, tak dobrej je Brněnskej Vágner .... ale možná jsem zaujatý bo tam ve školních měsících jezdím každý pátek do školy.....a najdu si tu chvilku na návštěvu....no modelářská prodejna a hned o patro níž papírnictví.... to je super krám

jinak jak radí kolegové, trochu pohledej a najdeš tu v podstatě fše
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Díky za odkazy.
Nějakou sekci "Kde co koupit" jsem hledal, ale že je to pod "Bazarem", to mě nenapadlo. Takže díky, projedu si to.

to Matys:
díky za přivítání. Do Brna moc nejezdím, tak 1x za rok. Dostupnější je mi už ten HK čí Pce. A přímo tam u vás ve Svitavách nemáte nějakej model.obchod? Tady u nás je to opravdu bída.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Vojta Č. »

No, vítej, vítej ;)
Osvědčenej a vyzkoušenej e-shop s vystřihovánkama i vercajkem jsou http://www.vystrihovanky.cz" onclick="window.open(this.href);return false; (pane Svoboda, dostanu provizi?).
Řezací podložku si pořiď, budeš se divit, jak jsi mohl žít bez ní :) Olfa je klasika, ale viděl jsem třeba podložku od Tchiba, vypadala celkem srovnatelně a stála o kilo míň (a byla světle šedivá, což by mohlo být lepší na focení). Ale musel by ses zase dočkat, až budou mít nějakou "hobby" akci. Rozměr A3 je podle mě akorát.
Posypy, krajinotvorba - jak jsou na tom ve tvém okolí vláčkaři? U těch se toho dá pořídit... A e-shopů maj taky požehnaně.
A na druhou stranu, i na samotě u lesa ti stačej nůžky, nůž, lepidlo a počítač s tiskárnou a dostatkem papírů, není potřeba se tvářit, že je to větší věda.
Uživatelský avatar
Mára79
Příspěvky: 146
Registrován: sob 21.1.2012 11:17
Bydliště: Březová nad Svitavou

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Mára79 »

Zdravím souseda, V našem okolí asi prodejnu přímo pro papíráky neseženeš, ale něco přeci:

Svitavy: klshop naproti Bowlingu na Střelnici (ulice směrem k hasičům), čepelky tam mají a když je nemají přímo na krámku tak Ti je pán do druhého dne doveze. Mají tam i balzu a různý stavební materiál. Mrkni: http://www.klshop.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Litomyšl: Papírnictví na náměstí, ale tam mají spíš barvičky. Naproti přes náměstí v rohu (mezi Hvězdou a Slezákem) je obchod pro ženský s patchworkem, tam bez problému seženeš řezací podložky, krámek se myslím jmenuje Helíta.

Vys. Mýto: Myslím, že ulice Tůmova za Litomyšlskou bránou směrem z náměstí je prodejna tabáku a tam na jedné půlce krámku taky něco málo mají, barvičky, pilníky nějaký skalpely, ale je to taky spíš pro plasťáky.

No a až tě manželka ukecá 1x za rok do Ikei tak se stav u Vágnera nad Svoboďákem jak psal Matys. To si musíš prosadit, jinak jseš mrtvej modelář. :lol:

Myslím, že si vybereš.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Jojo, vystrihovaky.cz jsem už taky projížděl, mají tam pro pomůcky přímo sekci Olfa (bohužel už ne alternativní dodavatele). Nicméně ta podložka RM-IC-C za 370,- by šla. Jen je tam uvedena tloušťka "jen" 1,6mm - je to dostačující? Nebo používáte raději ty silnější (3mm)?
Čepelky, které vypadají jako ty moje tam mají taky (KB4-S/5) - cena teda řádná 22Kč/ks. Ale všichni zde chválíte jejich výdrž, tak je-li tomu tak, tak to problém není. Snad by se hodily i k mému sklapelu, mám skalpel ProEdge, čepelka vypadá stejně. Čepelky pouze měníte, nebo se dají i přebrousit na karborundu? 5ks jako náhradní stačí?
Ještě tu chválíte (možná víc než OLFA) čepelky Excel. Mají mít údajně větší výdrž a nižší cenu.

to Mára79:
Svitavy krámkově moc neznám, takže se tam co nejdřív vydám
V Myšli v papíráku jsem byl, jak píšeš - spousta barev a dost plasťáků, z náčiní teď nic, až na konci září. Ten patchwork krámek okouknu, o tom jsem nevěděl. Kdyby tam měli podložky ..... Díky
Vys.Mýto - trafika: o tom mě teď přesvědčovala manželka, že tam něco prý mají. Tak to asi bude pravda, v pondělí to okouknu, pracuju tam. Kdyby tam měli náhradní čepelky, tak by to byla paráda.
A Vágnera si teda taky prosadím, slibuju :-)
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Matys »

No Svitavský obchůdek u střelnice (klshop Martina Zváry) je zaměřený spíše na tu funkční modelařinu. Martin ho tam má v podstatě jako takového koníčka při zaměstnání, ale je celkem slušně zásoben a pokud něco nemá, tak díky svému častému cestování není problém dovézt co je potřeba, takže čepelky, balza, nosníky, stavebnice, soupravy.....
Další malý obchůdek je trochu schovaný na ulici Gorkého. Tam je obchůdek s autobateriemi a pan Samek (majitel) je náčelníkem Svitavského model-klubu, takže se u něj najdou i nějaké model drobnosti...balza, potahový papír a tak....ale jen malý výběr.

No a pro papíráky, tak možná papírnictví PAPERA na náměstí....najde se tam nějaký ten papír, samolepící folie a běžný sortiment. Mají tam i sem tam pár modýlků, ale většinou jen jednoduché věci....žádný tatry nebo tak....

Vysoké mýto....no jak píše Mára.....na Tůmovce bývaly hudebniny, kde měli i jako doplňkový prodej i plasťáky a příslušenství...myslím že měli i vláčky. Ale jak to tam vypadá teď netuším..nějaký čas jsem nebyl.

Ale myslím si, že člověk vystačí s běžným papírnictvím, kompíkem s netem (vystřihovánky.cz) a dávkou trpělivosti a je to :)
Jen tak mimochodem.... jsme tu po okolí už tak nějak tři (minimálně ty reagující na toto téma), tak už by to možná bylo i na nějakou tu sešlost .... co vy na to?
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Takže jsem dneska prolezl nějaké krámky v okolí:
- v Myšli už ten patchworkshop nefunguje, resp. už ne jako kamenný. Nicméně mají e-shop a po telefonu jsme se domluvili na podložce Olfa rozměru A3. Jen si musím týden počkat než naskladní.
- ve Vys.Mejtě ten krámek na Tůmovce stále je, mrtě plastových modelů, papíráků už jen pár, vláčky už nevedou. Nicméně jsem tam sehnal čepelky Excel (70Kč/5ks) - vzal jsem si č.11 a č.12 po 5-ti kusech
- pak jsem prubnul ještě zdravotnický potřeby na busáku a tam by měli případně chirurgické čepelky.

Rád bych se ještě zeptal k podlepování dílů.
Nabyl jsem dojmu, že spíše než gramář je důležitá tloušťka papíru, že se vlastně snažíme podlepením dostat určitou vyhovující tloušťku (= pevnost) konkrétního dílu.
Jako začátečník ale nejsem schopen zatím odhadnout, co by podlepení potřebovalo a co ne.
Je mi jasné, že když bude model vytištěn na nějakém kanclpapíru 80-100g (0,10mm), tak to bude chtít asi komplet podlepit, jinak se to bude bortit. Ale při silnějším podkladě už nejsem schopen to odhadnout.
Abych byl konkrétní - teď začínám lepit rotundy od p. Baroše (Rotunda sv. Kríža a Rotunda sv. Kateřiny). Model je na papíru cca 0,18mm. Podlepovat, nebo ne? Podlepit kompletně vše, nebo jen větší díly? A jakou tloušťkou případně?
Jinak já po slepení modely přestříkávám ještě bezbarvým lakem a ten taky dost zpevní.
Takže mám podlepit, nebo to postavit takto?

Díky za radu.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Tomáš S. »

Podlepovat jen to co je ve šmikajdě napsáno, jinak si můžeš zadělat na problémy :!: .
Pokud jde o nějakej free model tak se radši zeptat a nebo udělat jak uznáš za vhodné-podle velikosti dílů a zkušeností s jejich tvarováním. Zpravidla se u takových modelů podlepují plochy velké-ty mají (pokud se nepodlepí) tendenci propadávat se. :idea:
Já tisknu 75% na papír 180g/m2 a mám inkoustovku.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

to Tomáš S.: díky, takže když lepím originál a není tam nic o podlepování, tak raději nepodlepovat. Když jsem tuhle lepil něco ze starého ABC (roč. 32), bylo mi líto ho rozstříhat (přeci jen už je to archaický kousek), takže jsem to oskenoval a vytisknul na inkoustovce taky na 180g. Lepilo se to dobře.

to Mára79: bohužel ti nemůžu odpovědět přes SZ, že prej jsem registrovanej krátce, tak tento způsob mi je zapovězen :cry: Jsem z Dolního Újezdu, ale přistěhovalec (5 let)

to admin/moderátor: po jaké době mohu využívat SZ a příspěvky nebudou muset čekat na schválení moderátorem? Chápu toto opatření, jen se ptám, abych aspoň tušil.

Díky všem za rady.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Vojta Č. »

Už by to snad mělo bejt, myslím, že je to prvních 5.
Jak už jsem ti to psal - méně řešit, více střihat a prezentovat, jinak na to stejně nepřijdeš ;)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Jojo, vždyť stříhám a lepím jak mourovatej ;)
Právě rozjíždím tu rotundu, tak jsem nechtěl hned zmrvit podklad. Ale už na tom makám, bez podlepování.
Učím se vyřezávat skalpelem, jde to celkem hezky.
Jen si nevím rady s těma malejma trojúhelníčkovejma "zubatejma" chlopněma. Chtěl jsem je vyřezat komplet skalpelem (špičatý, č. 11) ale trhaj se. První řez vždycky ok, druhej utrhne nebo pomačká tu chlopeň.
Dříve jsem to dělal nůžkama, to se ale zase blbě trefuje odkud-kam.
Takže zatím nejlíp mi vychází kombinace obou ... nejprve vše nařezat jedním směrem skalpelem a pak druhej (oddělovací) šmik udělat malejma špičatejma nůžkama.

Je na to nějakej fígl?
Díky
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Tomáš S. »

No tak se taky poděl, založ vlákno a přihoď fotky toho co ti nejde, a veř že když tak uděláš budeš tady vnímán o moc lépe... ;) :roll:
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“