Návrat k papírákům - pár dotazů

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od old_Mr_Grim »

jehlu na šití bych otupil a vyhladil hrot, a hlavně použil nějakou silnější
Já to mám udělaný takto (vsazeno do násadky starého štětečku)
Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Aki »

Niraj: přesně tak jsem si udělal rýhovátko já - do starý tužky jsem si vlepil jehlu. našel jsem i nějakou, která se dala trochu ohnout (může bejt i nějakej špendlík) a rýhuju tak pod minimálním úhlem, takže se v tom místě papír hezky jenom zmáčkne a netrhá...
co se týče zmíněných rotund, tak určitě není potřeba nic podlepovat. maximálně vlepit dovnitř nějakou kulatou výztuhu, ale na ni by to zase chtělo řezací kružítko (olfa).
já osobně podlepuju většinou jen velký plochy pomocí kartonu a oboustranný lepící pásky. pokud je k těm místům dobrej přístup, tak klidně i dodatečně po slepení celýho modelu. je na to ale potřeba dost pevná ruka, jak to jednou přiložíš na papír, už to neodtrhneš. a pozor na chlopně, ať si je nevymáčkneš do potištěný strany...
hodně ti pomůže, když si vyhradíš pár hodin na pročtení celý týhle sekce, nápadů a triků je tu popsaných hromada. každýmu ale vyhovuje něco jinýho, takže nejvíc toho získáš vlastníma zkušenostma :)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

No, včera se mi podařilo ulomit špičku čepelky skalpelu, tak mně napadlo využít ji pro rýhování. Ztupil jsem ostří brouskem a špičku krapet zakulatil, zkouškou nanečisto se to zdá být ok, večer to vyzkouším na rotundě. Sehnal bych si případně pak ještě jednu násadku a s jedním skalpelem bych vyřezával díly a s druhým tupím rýhoval přehyby.
spookii
Příspěvky: 28
Registrován: sob 3.3.2012 11:59
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od spookii »

na vyřezávání dílů používám skalpely z lékárny, na rýhování používám lehce naostřenou a vyleštěnou preparační jehlu opět z lékárny...akorát se mi nedaří v okolí kolína sehnat podložku...
TomasT
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 8.3.2012 10:18

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od TomasT »

Já na rýhování používám nástrčnou koncovku s jehlou ze svého vrakoviště kružítek :)
A jako řezací a lepicí podložku často používám tenké plastové prostírání (OBI 19,-Kč) - A3 řezací podložku mám doma, A4 plastovku vystřiženou z toho prostírání v práci.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Takže jsem založil vlákno s postupem na mé stavbě (Rotunda sv. Kríža), tak třeba mrkněte (a poraďte):
viewtopic.php?f=50&t=1421" onclick="window.open(this.href);return false;
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Vojtik »

Když už tu je takové téma, nedá mi to a zeptám se na pár věcí taky.

S vypětím všech sil jsem dnes dokončil Hliněný dům z Moravy (Richard Vyškovský, vyšlo kdysi v ABC). Na pohled naprosto jednoduchá vystřihovánka mi zabrala skoro 2 měsíce, i proto, že jsem si na ní zkoušel různé stavební postupy. Takže kompletně podlepené stěny i střecha (papírem 180g/m2), část dílů vyrobená ručně (protože ve vystřihovánce nebyly), pokusy o lepení natupo (hlavně studna díky tomu vypadá velmi hezky :-)) atp.

Teď bych to rád viděl na nějaké podložce. Napadá mne buď polystyren (mám k dispozici o hloubce 1cm), nebo tenká dřevěná destička (asi balsa?).

A otázky - co považujete za lepší?
Když použiji polystyren, tak stále bojuji s tím, aby mi z jeho boků nepadaly ty otravné kuličky. Co s tím? Vzít to jemným šmirglem?
Čím polystyren nabarvit, nejlépe na černo? Ta bílá z vitrínky moc svítí :-)
Bude fungovat lepidlo Kores (dnes jsem si koupil další tyčinku) na styku polystyren/papír?

To je tak vše, co mne napadá. Hodně už jsem pochytil při pravidelném pročítání fóra, leccos při osobní debatě se zkušenějšími osobami, ovšem u těchto dotazů bych rád slyšel i názory druhých.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Poradím dle svých kutilských zkušeností, ale určitě zdejší kolegové doplní:
- polystyren se dá řezat rožhaveným drátem (strunou, páječkou, .....), řez se tím zataví a kuličky z toho nepadaj
- barvit se to dá, ale pozor na ředidla. Např. já si dělal pozadí pro akvárium: polystyren jsem si naleptal acetonem aby měl nějaký reliéf, pak jsem ho potřel epoxydem a posypal pískem, tím to všechno pěkně ztvrdlo a dostalo vzhled skály. Tohle se pak dá už i přebarvovat čímkoliv bez obav, že to rozleptá polystyren. Ale to jen takovej inspirační tip.
- jestli bude lepit kores, to ti neporadím
- já dělám podložku z šedého kartonu tl. 1,5-1,6 mm, kupuju ho v krámku, kde dělají pasparty, vazby, ...... Podlepuju tím i čb fotky, které pak dávám na zeď.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od JoskaM »

Nebo se taky dělá i "nekuličkový polystyren" - podlahářský, - je pevnější, krásně se brousí, atd. k vidění u Kurska (kaktusák) a u většiny mých lodiček. Běžně k dostání ve stavebninách.
Uživatelský avatar
scaniar2000
Příspěvky: 19
Registrován: pon 13.2.2012 9:34
Bydliště: Sokolov (Most)
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od scaniar2000 »

Ten nekuličkový polystyren se jmenuje extrudovaný polystyren :)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

K čepelkám:

dnes jsem zkusmo zavítal do zdravotnických potřeb a poptal se po čepelkách do skalpelů. Měly i č.11 za cenu 2,30Kč/kus, tak jsem si jich zkusmo 10 vzal. A musím říci, že subjektivně jsou to ty nejostřejší, jaké jsem doposud měl (1x ProEdge jež byla součástí koupeného skalpelu, pak 5x Excel které jsem si dokoupil a 1x noname v druhém zakoupeném skalpelu).
Do papíru jdou jak do másla, vůbec jsem teď neměl oškubané žádné díly, které jsem s nimi řezal, což předtím u malých dílů mi to občas škubalo i s nově vyměněnou čepelkou.
Nevím, jak jim ta ostrost dlouho vydrží, ale za tu cenu je můžu měnit klidně každej den.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Tomáš S. »

Mohu potvrdit, používám také jedenáctky i s držátkem tři... ;) Co se týče životnosti, tak zatím jedu celého zetora a ještě jsem neměnil.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Hm, tak já mám nějaký větší šunty, protože ty moje "lékařský" čepelky se dost rychle tupěj. Řekl bych, že ani ty zn. Excel nevydržej extra dlouho. První řezy, to je jak do másla - paráda. Ale už tak 10-tý řez je slyšet naprosto jiný zvuk při řezu a po dalších x řezech už to začíná třeba i chlupatit.
Čekám ještě, až mi dorazí čepelky OLFA a ještě mám zajednaný jedny "lékařský" čepelky od jiný firmy. A hlavně taky podložka OLFA, možná to je tím mým řezáním na linu.
Brousíte si čepelky? Jak? Na čem? Zkouším to na 1000-ovce šmirglu + konečný obtah o kožený pásek, občas se mi to podaří nabrousit obstojně. Ale výrobní kvalita to už není.

EDIT:
Na druhou stranu, ty "lékařský" čepelky stojej 2,30/ks do ceny OLFY jich mám tedy cca 10ks, do ceny Excelu cca 7ks. Předpokládám-li "zničení" 1 OLFY nebo Excelu na 1 model, tak to výjde možná tak na stejno.
Naposledy upravil(a) Niraj dne pát 31.8.2012 7:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od JoskaM »

zkoušel jsem to taky, je mi líto to vyhazovat, ale když vidím, že cena jedné je 4kč, tak letí do koše...
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Takže taky používáš ty lékařský? Kolik jich tak vypotřebuješ na model? Vím, bude to odlišné dle rozsáhlosti modelu.
Jinak já sehnal nějaké za 2,30/ks, což se opravdu nevyplatí snad ani brousit, jen mi je líto těch vyhazovaných kusů. Rád vše zužitkuju do mrtě.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“