Návrat k papírákům - pár dotazů

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Ok, to bych mohl, ale vedle všech těch majstrovských veleděl budu jak patlal nejhoršího zrna. Až tam nafotím ty vytrhaný chlopně, tak se smíchy neudržíte. :oops:
TomasT
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 8.3.2012 10:18

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od TomasT »

Niraj píše:...Jen si nevím rady s těma malejma trojúhelníčkovejma "zubatejma" chlopněma. Chtěl jsem je vyřezat komplet skalpelem (špičatý, č. 11) ale trhaj se. První řez vždycky ok, druhej utrhne nebo pomačká tu chlopeň.
Dříve jsem to dělal nůžkama, to se ale zase blbě trefuje odkud-kam.
Takže zatím nejlíp mi vychází kombinace obou ... nejprve vše nařezat jedním směrem skalpelem a pak druhej (oddělovací) šmik udělat malejma špičatejma nůžkama.
Je na to nějakej fígl?
Díky
Odhaduju, že máš skalpel moc kolmo k papíru.
Já tyhle drobnosti často řežu na podložce jen zatlačením na skalpel naplocho - po papíru s ním vůbec nejedu.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Hmm, tak jsem to zkusil, jen tak naplocho zatlačit, jak píšeš, a jde to podstatně líp. Jen se mi u toho dost promačkává díl do podložky, řežu to na linu, tak jestli je lino moc měkký. Olfa podložku bych měl mít do týdne doma.
Díky za tip.

Jestli seberu odvahu, tak to nafotím a zítra třeba založím vlákno o tomhle modelu.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Že by to byl tupý nástroj? A každopádně i úhel pod kterým to všechno řežeš.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Tupej nástroj by to snad být neměl, je to úplně nová čepelka Excel, dnes koupená. Vyříznul jsem s tím teprve jeden díl z archu a pak začal s těma chlopněma. Leda by bylo nutné i nové čepelky hned přebrušovat/doostřovat.
Úhel jsem změnil dle rady "na plocho". Prvně jsem to opravdu řezal jen špičkou.

No nic, pokračování příště už na to nevidím a ráno vstávám do fachy.
Brou noc a zatím díky.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Nebo zkus místo jediného řezu použít tak 2 až 3 (na silnější díly). Nejprve lehce a až druhým řezem přitlačit. Jinak taky používej pravítko, které nemá vespod žádné výstupky hrany apod. aby celou plochou leželo na dílu a přitlač ho pořádně k dílu, hlavně kolem řezu.
S linem, jako podložkou, zkušennost nemám, ale je možný, že ti díl po linu klouže a proto se ti to trhá. Uvidíš, že s řezací podložkou půjde kvalita rapidně nahoru ;)
Uživatelský avatar
Ladislav IV
Příspěvky: 10
Registrován: ned 22.1.2012 19:27
Bydliště: Plzeň

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Ladislav IV »

Niraj píše:Tupej nástroj by to snad být neměl, je to úplně nová čepelka Excel, dnes koupená. Vyříznul jsem s tím teprve jeden díl z archu a pak začal s těma chlopněma. Leda by bylo nutné i nové čepelky hned přebrušovat/doostřovat.
Úhel jsem změnil dle rady "na plocho". Prvně jsem to opravdu řezal jen špičkou.

No nic, pokračování příště už na to nevidím a ráno vstávám do fachy.
Brou noc a zatím díky.
Je pravda že podložka udělá moc,sám jsem tomu nevěřil.Než si ji pořídíš tak lepší než lino se mi osvědčily pro řezání letáky z Lídlu.Jak tady někdo kdysi napsal. :D
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od JoskaM »

a nemáš ty chlopně moc narejhovaný??
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

- zkusím jinou podložku místo toho lina. Letáky z Lídlu nemáme, zkusím konkurenční Peny :) Snad budu mít Olfu co nejdřív. Olfa podložka je tvrdší oproti rubu lina?
- je možný, že to mám narýhovaný moc. Rýhuju to tupějším nožem, ale docela na to tlačím. Možná by bylo vhodnější něco tenčího, ale s menší silou (jehla? vypsaná propiska?, ....)
- jinak kolega Mára79 mi radil řezat jen jeden směr těch chlopní, vzniknou tak lichoběžníky místo trojúhelníčků = taky řešení
- ale že bych lepil komplet "na tupo", k tomu se neodvažuju
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Vojtik »

Osobně na rýhování používám žiletku Astra. Když je nová, musí se rýhovat velmi zlehka, ale postupem času se trochu otupí a rýhuje se s ní docela pohodlně. Jen je třeba si důkladně zalepit druhou stranu (používám několik vrstev izolační pásky), aby si člověk nenařezal prst na plátky :-) (protože nevedu nějaký držák).
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

A to fakt jen rýhuje, nenařezává? I ta zcela nová žiletka, byť jen se slabým tlakem? Já to zkoušel přímo skalpelem a ať jsem se snažil sebevíc a jel jen zlehka, tak z toho byl vždy řez s bílou čárou.
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Vojtik »

Jo, a rozdíl mezi rýhováním a nařezáváním bych se mohl též naučit... nařezává to, samozřejmě. Bílá místa pak retušuji, aspoň se to naučím.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

Pro začátek bych raději rýhoval než řezal (alespoň z líce). Mám zatím co dělat, aby model trošku vypadal, moc retušovat se mi nechce (i když se tomu stejně většinou nedá vyhnout)
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od old_Mr_Grim »

já mám na rýhování (i když ve velké většině případů nařezávám) tenkou ocelovou jehlu, kterou jsem si zbrousil do jemné špičky a tu pak vyleštil aby netrhala papír.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Návrat k papírákům - pár dotazů

Příspěvek od Niraj »

A co jehla na šití, dostatečně "naležato", to by mohlo tak jít, ne? Chytit ji nějak do držáčku, versatilky třeba ....
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“