Barvy Agama

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
zerda23
Příspěvky: 2
Registrován: pon 9.4.2012 20:04

Barvy Agama

Příspěvek od zerda23 »

Zdravím mistry modeláře,
jdu na trh s otázkou týkající se retušování pomocí barev Agama (akrylovými). Rád bych se zeptal na zkušenost s těmito barvami (doposud jsem pracoval s temperami, ale některé odstíny se opravdu špatně míchají), jak se s barvičkami pracuje a hlavně jaká je jejich životnost ... vysychají rychle, či pomalu? Jsou použitelné i po delším nepoužívání (třeba po 1-2 letech)? Dají se po případném vyschnutí rozředit vodou či orinálním ředidlem a opět použít (např. jako tempery)?

Děkuji Vám za odpovědi

zerda23
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Barvy Agama

Příspěvek od yvan »

Pár jich mám už delší dobu, tak rok až dva a jsou pořád stejně funkční (skladuju víčkem nahoru a nezasychají). Proti vysychání prý pomůže ukládat víčkem dolů.

Na hladký povrch chytají blbě (plast a hlavně kov), ve štětci se po lehkém zaschnutí drží statečně. Nejlepší asi je retušovat po malých úsecích a prát štetec průběžně, než to v něm uplně zaschne (pak se to musí -bez chemie- vyloupat, odmočení ve vodě hodně dlouho trvá a i pak se uvolňuje po kusech).

Na papír chytají dobře, se stálostí odstínu jsem neměl problém. Opatrnost nutná, z tisku se to nedá dostat, pokud to hodně rychle neutřeš ven ke hraně. A i tak tam zůstane "mapa". Do sucha schne delší dobu než tempery nebo vodovky a do té doby na dotek samozřejmě "lepí", s tím je potřeba počítat a nesahat na to, jinak zůstane na prstu a otiskne se na to, na co sáhneš potom, když už si myslíš, že je suchá.

Herkules na ní moc nedrží, možná by to chtělo experimentovat z hustotou obojího. Naopak barva na Herkulesu drží, ale moje zkušenost říká, že na souvislých větších plochách (větší než hrana) barva na lepidle při schnutí praská.

Zatím jsem neředil, stačilo zamíchat.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Barvy Agama

Příspěvek od mahdy »

Já je taky hodně často používám. Souhlasím se vším co píše Yvan vyjma zasychání. Na dotek je suchá za pár vteřin. A Herkules se musí přetírat 2x, protože po první vrstvě popraská.
Tož tak.....
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Barvy Agama

Příspěvek od vojta78 »

Používám je od začátku, co jsem se vrátil k papírařině. Nemám s nimi problém, jen je potřeba často umývat štětec, aby na něm barva nezaschla. A pak i dávat pozor, aby jsi natíral jen to co potřebuješ.
Jediná barva z celé mojí sady mi dělá problémy a to stříbrná. Zasychá a je problém ji rozmýchat.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Barvy Agama

Příspěvek od Lukáš »

Na ředění je nejlepší okena. Stačí i obyčejná voda, na nesavých površích pak ale barva víc praská.
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy Agama

Příspěvek od Asiolo »

já tyto barvy doporučuju - mám je leta a nezasichaj na papír podle mně ideální.
Honza S.

Re: Barvy Agama

Příspěvek od Honza S. »

Souhlasím s Lukášem. Na ředení je výborná okena a hlavně je za pár kaček. S agamou mám skušenosti také s pomalým zasycháním. Přešel jsem na barvy Tamiya, ale ty nejsou vhodné na štětečkování větších ploch protože to dělá fleky
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“