Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Hezký večer přeji.Na stůl se mi dostal model linkového autobusu Karosa C 734.000 z konstrukční kanceláře Michala Antonického. Model je bílo-modrého zbarvení a předlohou mu byl vůz jihlavského ČSAD, který byl později prodán havlíčkobrodskému dopravci. Vystřihovánky bude obsahovat alternativní díly SPZ-étek Jihlavy a Havlíčkova Brodu.

Konstrukce modelu je stejná jako u předešlých modelů autobusů od Michal - nic nového zde hledat asi nebudu, takže ani interiér zde zkušený modelář i začátečník nenajdou. Obdobně jako u RTO LUX udělám i na tomto modelu kola s laserem vygravírovaným vzorkem pneumatik. To bude jediný tunning na modelu, ke kterému se odhodlám, jinak bude model sestaven s dílů vystřihovánky tak jak je autor navrhl.

Ilustrační foto předlohy použito CITYBUS.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Karosa C 734.000 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

Paráda!
Takže pokud jsem to správně pochopil, jde o beta stavbu?
V názvu modelu máš o jednu nulu navíc ;)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Děkuji za upozornění. Beta stavba? Ta už nejspíš proběhla u žluté dálkové verze. Spíše bych to viděl na promo stavbu novinky, která na Vás modeláře čeká, s následným nafocením hotového modelu na obálku vystřihovánky. Každopádně jsem Michalem požádán o kontrolu vystřihovánky, textu a kresby, tak doufám, že na něco nazapomenu.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od JoseFxx »

Trošku OT: řekl bych že je to taková malá rozcvička před tím co tě pak čeká :-D
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od AmatER »

...pěkný protektor... ale ty nemají na předních kolech co dělat :mrgreen:
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Vím, že to není dezén podle skutečnosti. Ale v zájmu modelovosti a náznaku něčeho, je to podle mě dobrá volba. Nemusím se až tak přibližovat reálné předloze, přeci. Modelařím - nědělám žádnou přesnou repliku.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od Aki »

myslím, že od amatéra to byl jenom vtípek - mezi bočnicí a běhounem je vidět maličká spára, která vypadá, jako kdyby se jednalo o pneumatiku protektorovanou, myslím, že o tvar vzrorku vůbec nešlo :)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Téma jsem rozdělil a vlákna, která by mohla někoho pohoršovat, či se dotýkat, jsem přesunul do karantény....tam za nějaký čas zaniknou. Přednější zde je samotná stavba. Takže tzv. patlu zdar!
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od AmatER »

Dovolil bych si *) sem ještě vrátit tuto záležitost:
jaký je rozdíl mezi typem 734.00 a 734.40?
  • C734.00 je první sériové provedení, vyráběné v letech 1981 - 86 (do celozávodní dovolené v červenci), osazené nepřeplňovaným naftovým šestiválcem ML635. Zadní náprava je zpočátku typu Rába 018, později 118.
  • C734.20 byl výrazně přepracovaný typ vyráběný od srpna 1986, základní rozdíl je v motoru, osazen je přeplňovaný šestiválec ML636, a zadní nápravě typu Rába 007. Vnější znaky jsou shodné s následujícími typy C734, některé z prvních vyrobených kusů neměly obrysová světla pod okapní lištou a byly olakovány v kombinaci bílá - okrová, všechny ale byly obuty do dušových pneumatik na 20" discích, jako předchozí provedení.
  • C734.40 je provedení modelového roku 1989, vyráběné s drobnými obměnami komponentů cca do roku 1992. Sériově už jezdily na bezdušových pneumatikách na 22,5" discích.
  • C734.1340 je poslední klasické provedení, vyráběné od roku 1992, jsou osazovány motory splňující ekologické normy Euro 0 (1992-93) a Euro 1 (1994-96), systémy ABS/ASR, nová zadní náprava Detva-Rockwell, od roku 1994 je osazen mezichladič s typickou mřížkou na zadní oblině na pravém boku a hydraulický retardér Voith.
*) Pokud tento příspěvek moderátora jakkoli pohoršuje, nechť ho smaže a čelí těmto dotazům sám.
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 620
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od pan Tau »

Jaké typy měly v zadním kole velký náboj podobně jako autobusy řady ŠM a od kterého roku nebo typy už byly náboje malé? Ještě bych měl dotaz ohledně sedadel, ve kterých typech byly nízké sedačky?
Na Karosu C 734 mám ještě jednu dávnější vzpomínky, kdy v ČSAD Broumov měli dva stejné autobusy s velkým nábojem v zadním kole a nízkými sedačkami, ale lišily se jen ve druhé řadě sedadel nad předním kolem, kdy v jednom buse byly sedačky vyvýšené a ve druhém byly otočené a vznikla čtyřka. To souviselo taky s typem busu nebo se to dělalo na přání odběratele?
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od AmatER »

pan Tau píše:Jaké typy měly v zadním kole velký náboj podobně jako autobusy řady ŠM a od kterého roku nebo typy už byly náboje malé? Ještě bych měl dotaz ohledně sedadel, ve kterých typech byly nízké sedačky?
V letech 1981-83 se dávala do C734.00 Rába 018, která měla skříň kolových reduktorů shodnou s Š11. (Právě jsem zjistil zásadní nedostatek - návod k obsluze autobusů Š11 jsem nechal u našich doma.) Později se montovala náprava Rába 118. Od typu C734.20 se montovala Rába 007 bez kolových redukcí s malou nábou.
Hlavy jednotlivých typů vypadaly takto:
Obrázek
pan Tau píše:Na Karosu C 734 mám ještě jednu dávnější vzpomínky, kdy v ČSAD Broumov měli dva stejné autobusy s velkým nábojem v zadním kole a nízkými sedačkami, ale lišily se jen ve druhé řadě sedadel nad předním kolem, kdy v jednom buse byly sedačky vyvýšené a ve druhém byly otočené a vznikla čtyřka. To souviselo taky s typem busu nebo se to dělalo na přání odběratele?
První série měla sedačky na předním podběhu otočené proti směru jízdy, ale byly na to stížnosti, že je tam málo místa na nohy pro 4 lidi, tak se přešlo na ty vyvýšené. Nejsem si úplně jistej, jestli se současně změnil i tvar opěradla (zvýšilo se) a barvy potahu (hnědá koženka + žlutá hrubá látka namísto černé koženky a nepotaženého PUR opěradla, co se tak krásně drolilo).
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Byl jsem požádán Michalem Antonickým, abych udělal pár fotek podlahy modelu. Takže dvě fotky jak vypadá nosný rám na modelu a následně dvě fotky s krytem pod motorovou částí a podlážky zavazadlových prostorů. Při stavbě modelu mě čeká už jen pár drobností - zpětná zrcátka, kryty ventilace a zadní poklop. Model z Jihlavskou SPZ, nemá zpátečkové světlo a je i bez předních mlhovek - v té době to prý nebylo ještě předepsáno.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
LSD
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 14:21

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od LSD »

vypadá opravdu pěkně, už se na ni těším, mě osobně se tahle líbí víc než Karosa od EW
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od Kuba78 »

co to je ten bazmek na podvozku vpredu pod ridicem? vypada to jak vyfuk nebo nejaky okap?
Uživatelský avatar
Vrbka
Příspěvky: 54
Registrován: ned 22.1.2012 8:26
Bydliště: Žatec

Re: Karosa C 734.00 / M.Antonický / 1:43

Příspěvek od Vrbka »

Jako rodilého broďáka mě potěší dvakrát tolik ;)
Odpovědět

Zpět na „Autobusy“