Kartón vs. lepenka a jak to podlepit

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
tsed
Příspěvky: 5
Registrován: pon 2.7.2012 18:51

Kartón vs. lepenka a jak to podlepit

Příspěvek od tsed »

Zdravím, tak mi dnes konečně dorazil Panther i s náčiním. Nicméně mi ihned po přelouskání úvodní části polského návodu vyvstaly počáteční problémy/otázky - jaký je přesně rozdíl mezi lepenkou a kartónem (možná mě ukamenujete, ale já si do dnešního dne myslel, že jde o totéž). Některé díly jsou označené * (to má indikovat podlep kartónem), některé ** (podlep 1 mm tlustou lepenkou). A co ostatní díly, u nich se mam na podlep vykašlat, nebo je všechny podlepit kancelářským papírem? A ještě abych nezakládal další téma - když řežu skalpelem, mám řezat celou délkou ostří, nebo jenom částí? Zkouším se rozřezat na testovací vystřihovánce Superbu, a proříznout papír na jeden pokus je takřka nesplnitelný úkol.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Kartón vs. lepenka a jak to podlepit

Příspěvek od Vojta Č. »

Lepenka a karton se volně zaměňuje. Ta šedivá tlustá věc na podlepování se jmenuje strojní lepenka, ale já jí taky občas říkám karton :)
Podlepoval bych jenom ty díly, u kterých je to napsané. Podlepováním dalších si akorát zaděláš na problémy.
K tomu skalpelu - řež, jak ti to je pohodlný. Proříznout papír na jeden řez není až tak žádoucí - když na to jdeš větší silou, snáz to orveš, kromě toho, že ostří taky zrovna nejásá :) Radši míň tlačit a víckrát projet. Když udržíš dost lehkou ruku, pomůžou ti předešlé tahy.
tsed
Příspěvky: 5
Registrován: pon 2.7.2012 18:51

Re: Kartón vs. lepenka a jak to podlepit

Příspěvek od tsed »

No ale proč je to v tom případě v návodu rozlišováno? A kde vlastně máte své lepenkové "zdroje"? Já teď můžu podlepovat jedině tak tím, v čem mi přišla zásilka, pak ale nevím kde lepenku brát :D. Předpokládám, že v papírnictví bych byl za blázna, kdybych tam něco takovýho chtěl :D. Nebo mám prostě zajít na poštu a koupit si krabici?
ivant
Příspěvky: 23
Registrován: sob 21.1.2012 11:50

Re: Kartón vs. lepenka a jak to podlepit

Příspěvek od ivant »

ahoj reže sa špičkou skalpelu celou dlžkou ostria to asi ani nejde,karton najdeš na kalendároch a kade tade prípadne si zlepíš vlastný pomocou tyčinkového lepidla, záleží aké hrubky potrebuješ
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 849
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Kartón vs. lepenka a jak to podlepit

Příspěvek od numi »

ohledně kartonu je spustu informací na starém df. Takže se na něj koukni.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Kartón vs. lepenka a jak to podlepit

Příspěvek od JoseFxx »

Pro podlepovani dílu na vetší tloušťku používam balsu. No pokud nevíš kde sehnat karton, lepenku či balsu. Tak je tu v sekci bazar podtema Kde co koupit.
Uživatelský avatar
scaniar2000
Příspěvky: 19
Registrován: pon 13.2.2012 9:34
Bydliště: Sokolov (Most)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kartón vs. lepenka a jak to podlepit

Příspěvek od scaniar2000 »

Lepenka je vícevrstvý plošný materiál. Lepenka může být:

Hladká lepenka - také karton, papír s velkou plošnou hmotností pro výrobu kartonáže a vazbu knih
Vlnitá lepenka - dvou až sedmi vrstvá struktura, ve které se střídají vrstvy hladké lepenky a zvlněné lepenky. Užití především pro výrobu kartonáže, krabic, obecně v obalové technice.
Izolační lepenka - hladká lepenka napuštěná izolační látkou, případně s další plastovou vrstvou pro voděodolné izolace ve stavebnictví.
Elektrotechnická lepenka - také pod názvem "prešpán" pro izolaci drážek točivých el. strojů (motorů, generátorů)

Výraz lepenka se používá také pro označení lepicích pásek – papírových, plastových, textilních, elektroizolačních.
Zdroj Wikipedie
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“