Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od JoskaM »

Normálně se začíná představením modelu, ale má to cenu? V každém vlákně o Bismarckovi jsou napsány slohy o tonáži, spuštění, výbavě. Já se zaměřím na to co se dělo po 27.5.1941 po 10:41 (i když nevím jakého času :roll: ), model je přestavěný z modelu od Malého modeláře.

Po tom co se Bismarck potápí - jako autorovi modelu mi dovolte připustit a věřit verzi, že Němci sami otevírají ventily na zatopení a kladou nálože, aby potopili vlastní loď a ušetřili ji agonie, prakticky dvě hodiny, (v 8:47 Rodney vystřelil první salvy na vzdálenost 12km), se loď pod hladinou otáčí a vypadávají všechny 4 věže se 381mm děly, tedy Anton a Bruno na přídi, a Caesar a Dora na zádi. Bismarck padá až do hloubky necelých 4000m, kde při nárazu přichází o notně poškozenou záď se zaseklým kormidlem a čeká na své objevení R.D.Ballardem a J.Cameronem.


Začal jsem klasicky kostrou, po slepení jsem začal s vyplněním pěny a broušením. Následovalo narýhování paluby a přilepení spodní obšívky, a broušení. Při následném lepení jsem postupně zjišťoval, jaké poškození mě na jakém místě čeká. Ani podklady nejsou úplně přesně, fotky nejasné, nic méně, tam kde se všichni shodli, tam jsem začal naznačovat poškození - otvory v kostře a následně v palubě:
První malý otvor je na pravé straně u rumpálu na kotevní řetěz.
Další už horší je pod levou stranou katapultu. Toto poškození bude zasahovat až do nástaveb a samozřejmě do katapultu. Jestli se nepletu - je silně poškozen i levý hangár. (ale to budu řešit až budeme u hangáru). Už teď mám pocit, že díru v podlaze asi budu muset zvětšit.
Třetí poškození je z levé strany u Dory. Tedy čtvrté věže. Krásná nesouměrná pěticípá hvězda.
Poslední největší poškození je zaď lodě. Ta je úplně urvaná v místě hákového kříže. Mimochodem, před vyplutím byly hákové kříže zamalovány, aby došlo ke zmatení nepřítele. Toto přemalování ale nevydrželo agresivitu mořské vody a je velmi krásně patrné i na fotografiích. Toto poškození budu teprve naznačovat a bude asi nejsložitější, neboť odkrývá část vnitřního vybavení lodě.
Je zajímavé, jak je loď nepoškozená, na to, že už přes 70 let leží na dně, drží po hromadě, ani po prvotní obhlídce expedicí v roce 2002 nebylo nalezeno větší poškození, kvůli kterému by se musel Bismarck potopit. (proto se i já přikláním k vlastnímu potopení - stejně by to bylo jen otázkou času než by se to Britům povedlo o tom asi nikdo nepochybuje).
Na konec bych měl asi udělat seznam, odkud čerpám,
1, R.D. Ballard, Die Entdecklung der Bismarck,
2, Ludovec Kennedy, Pronásledování bitevní lodi Bismarck
3, http://3dhistory.de/wordpress/" onclick="window.open(this.href);return false;, Thomas Schmit
4, http://www.bismarck-class.dk/bismarck/w ... eck_1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
5, Filmy National Geographic - Pátrání po Bismacku
6, mnoho dalších. Třeba i ten potopený Britannic, http://cs.finescale.com/FSMCS/forums/t/135261.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; . Na rovinu, to je luxusně odvedená práce!
takže pár fotek z dosavaní stavby.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od JoskaM »

Loď dnes opočívá v tomto stavu a čeká na pokračování, které bude snad v brzké době.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od JoskaM »

Je na čase se zase ponořit do hlubek oceánu...
setřel jsem přes dva roky starou vrtsvtu prachu - inu čas mi pomáhal patinovat :lol: a po Inspiraci od Váši - kterému děkuji za nakopnutí, se vrhám, k nelibosti ženy, neboť ta očekávala nějakou lodičku od ní, na Bismarkca.

Ne všechny věci se mi od té doby povedly, boky se propadly a místy i paluba, což ale u tohoto vraku není na závadu....
Takže včera jsem vyzkoušel nánosy ....krápníků, chtěl jsem napsat korálů, ty ale nežijí v hloubkách kolem 3500m, i když pár fotek sasanek na tyčících se hlavních je patrno, zkusl jsem to dát do barvy, zda by to tak mohlo být, z blízka ne, ale z normální vzdálenosti by to mělo být ok.

Obrázek Obrázek

Přilepil jsem kousek nástavby, není to uplně Ok, ale ještě to budu doplňovat pískem, takže nějaká ta spára na víc zmizí, červeně si značím co ještě musím "orvat" . Je to neustále dohledávání na fotkách a v celé knížce..

Obrázek Obrázek

Při malování svastik jsem narazil na jednoduchost vystřihovánky, podle fotky - Halův Bismarck by i odpovídal fotce, co se umístění drobotě na palubě týče, MM hodně zjednodušuje, takže to ještě bude zajímavé....

Obrázek
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od Váša »

No koněčně jsi se odhodlal to dodělat ;) jsem na to zvědavej a doufám že se bude dařit, držim palce ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od kaktusak »

KONEČNĚ !!!!!!!
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od JoskaM »

Kolik lidí slovo "finally" tedy "konečně" řeklo v okamžiku, kdy se Bismark nořil do temné hlubiny?
Ale jo kluci chápu to...

Obrázek Obrázek Obrázek

Jde to pomalu, naštěstí nemusím moc koukat na čistotu, Hodně mě překvapilo, že na polovině podkladů nejsou třeba hrangáry vůbec namalovány, ale nevyhodil jsem je. Přední nástavba je prakticky hotová, zbývá komín a hangáry, s touto částí budu ještě pracovat, takže jsou na volno.
Cestou do práce jsem si lámal hlavu, z čeho a jak udělám věnce do věží...nějaká rada?
Uživatelský avatar
oliver
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 22:12
Bydliště: často bouraj politici

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od oliver »

Zdravím
Nějak mi uniklo, že jsi konečně probudil vlákno.
Tak tedy výtej zpět.
Ohledně toho věnce, co tam nacpat, ty zadrhovací el. pásky nebo jak se to jmenuje :)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od JoskaM »

Ahoj, no dobrý typ, ale mají zoubky jedním směrem, aby se to zadrzovalo, to není to pravé oříškové...
Doma jsem prošel víčka od minerále, léků, lepidel, a já nevím čeho všecho, všechno malé, nebo naopak moc velké..
Uživatelský avatar
oliver
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 22:12
Bydliště: často bouraj politici

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od oliver »

Co třeba ty tenké plastové zipy, když slevíš z požadovaného tvaru ;)
Pak už mě napadá jen Teo, nebo samovýroba.
Váša
Příspěvky: 158
Registrován: sob 15.6.2013 22:10

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od Váša »

Zatim se daří ;) Jen se chci zeptat, když máš na přídi prasklou tu palubu, neměl by býtnatrhlý trošku i ten trup c části té trhliny ? ;)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od JoskaM »

Že jo! - zrovna dnes jsem se kochal Titanicem, a přemýšlel nad tím, ale podle podkladů, jsou jen ochlíplé plechy na pravoboku, tož mám, na levoboku je jen pár spár, nic víc...Jinak s postřehy do mě, jak vidíte, zatím zůstává paluba bez patiny, a přemýšlím, že nános nepořádku na trupu asi sbrousím, není ho tam tolik...uvidíme.

Jinak zkusil jsem na ozubená kolečka víčko do mastičky a nějakou hmotu co vytvrdne, čeká mě broučení na finální tvar, zoubky snad vydrží, ale je to jen na zaměřovač nahoru, na věže zatím přemýšlím...Olivere díky.

Trosky komínu jsou tohové, (ty příčky podle fotky moc nesedí, ale lépe mě to nevyšlo, chtěl jsem si zachovat žebra komínu, protože zároveň drží i boky hangárů - krom toho se obrázek od obrázku liší). Hangáry poničím až na místě, jedu na droboť na palubě, normálně bych to navrtal a strčil tam špejle, nevím proč se zabývám, točením válečků..


Obrázek Obrázek

(první fotka bohužel nejde roz kliknout, neboť propaguje fašismus a porušuje pravidla na grafikovi, Petrovi jsem psal, a pokusím se ji brzy nějak zakrýt, jak tak aby "nepobuřovala")
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od JoskaM »

Takže propagátor nesmyslného smýšlení pokračuje. (proto kozlíci na přídi a na zádi)

Obrázek Obrázek

Dá se říci, že více tam už nebude, pár oplocení kolem zbraní, a bedny...takže to s tím příště.
Ještě bych rád poděkoval Michalovi Trajovi, díky jeho workshopu mi došlo, jak doladit ty nánosy na bocích nástaveb!
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od Michal Traj »

Jsem moc rád že to někomu pomohlo. Hodně štěstí:)
Jims1
Příspěvky: 42
Registrován: sob 24.11.2012 22:23

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od Jims1 »

možná sem nepochopil myšlenku, ale proč zmizely ty znaky z přídě a zádě??vím, že pod tou vodou už také nejspíš nejsou, ale nebylo lepší je zanést?

Omlouvám se, už jsem se o pár příspěvků výše dovtípil, proč jsi to uděla..a popravdě je mi z těchto různých zákazů na blití..všichni vidí, že se jedná o model, nechápu, co to má společného s propagováním fašismu..
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Vrak bitevní lodě Bismarck / vlastní model / 1:300

Příspěvek od JoskaM »

Kluci, nakonec jsem si pár zpráv s Petrem Šromem vyměnil. Je pravda, že na fotce byla hlavní dominanta právě ten kříž, když překousneme onen zákaz, tak to pochopíme. Já s tím problém nemám, když bude vidět celá loď, budou tam, když budu fotit detail, tak budou zakryté. Já proti tomu nic nemám. Takže v pohodě...

Budu se je snažit co nejdříve z patinovat, aby nedráždily, ale teď nebude moc času, krom toho budu dělat droboť, co stejně nemá cenu fotit, jako třeba žebra ventilátorů, bedny atd..před patinou nánosy barev, tmelů a nečistot se ozvu.
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“