Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25 Hotovo

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Madman
Příspěvky: 71
Registrován: ned 22.1.2012 9:39
Bydliště: Plzeň

Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25 Hotovo

Příspěvek od Madman »

Ahoj, tak jsem dlouho přemýšlel co rozřežu a když se mi do pazour dostal tenhle zajímavý model, tak hned bylo dorozhodnuto.

Nejdříve pár vět k předloze:

Aerosaně NKL-16/42 vznikly vylepšením předchozí varianty NKL-16/41. Saně měly shodnou konstrukci podvozku a pohonné jednotky jako NKL - 26. Vyráběly je závody ZIS a GAZ. NKL-16 byly ovšem bez výzbroje a přepracovanou kabinu měly upravenou pro přepravu nákladu či osob. Ta měla odlišně tvarovanou příď a kabina - s ohledem na určení - byla poněkud delší. Nákladní prostor byl přístupný dveřmi na bocích. Pojal buď 4 vojáky v plné polní, nebo odpovídající náklad. Kapacitu výrazně zvyšovala možnost táhnout buď nákladní saně, na které bylo možno naložit objemnější a hmotnější výzbroj, jako těžké kulomety, minomety, 45mm protitankové kanony, nemluvě o jiných nákladech. Navíc na specielních lanech se za vozidlem dalo vléci až 20 lyžařů, což jednak urychlovalo přesun, jednak zvyšovalo údernou sílu desantu. Každý stroj uvezl cca 500 kg (+ vlečený náklad), takže každá rota dopravovala cca 13 - 15 tun nákladu. Zkušenost ukázala, že při přivěšení dalšího nákladu poklesne průměrná rychlost o zhruba 1,5 až 2 km a operační dojezd pokryje asi 160 km při průměrné rychlosti 25 - 35 km/h. Na jejich bázi bylo vytvořeno i několik specielních úprav, především "létající opravářská dílna" NKL - 16RL (НКЛ-16РЛ, R = ремонтная - opravářská).

(text převzat z http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/39702" onclick="window.open(this.href);return false; - je tam ještě řada dalších informací o tomto stroji + několik fotek)

tak a teď již foto obálky

Obrázek

A alespoň kousek stavby - začal jsem podlahou a zatím to jde pěkně od ruky. Uvidím, kdy mi z trámků a výztuží začne hrabat :)

Obrázek
Naposledy upravil(a) Madman dne pon 4.11.2013 20:18, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od Tomáš S. »

Madman píše:Navíc na specielních lanech se za vozidlem dalo vléci až 20 lyžařů,
:shock: No tak to potěš teda, být za tou vrtulí, šup tam zpětný chod a abyste sbírali lyžaře buhví kde :twisted: :!: .
Ale těším se a budu sledovat ;) .
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1637
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od JoskaM »

Já nevím je to něco jako kaktusákův Vodomil, nebo Hydromil...takové zajímavé, nevyžitelné nic. Ale budu to po očku sledovat!
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od V.E.N.A. »

Rozhodně zajímavá a neokoukaná předloha. Budu sledovat!
Uživatelský avatar
Madman
Příspěvky: 71
Registrován: ned 22.1.2012 9:39
Bydliště: Plzeň

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od Madman »

Ahoj,

práce pomalu pokračují. Pořád lepím trámky a ještě mě hodně trámků čeká. Na podlaze mám již všechny trámky osazené i s rohovými výztužemi a teď trámkuji boky.

Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Madman
Příspěvky: 71
Registrován: ned 22.1.2012 9:39
Bydliště: Plzeň

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od Madman »

Tak konečně vnitřní boky dodělány a jeden už přilepen k podlaze :)

Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Madman
Příspěvky: 71
Registrován: ned 22.1.2012 9:39
Bydliště: Plzeň

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od Madman »

Tak jsem se konečně vrátil k patlání Aerosaní a nafotil aktuální stav. Všechny vnitřní části jsou slepené k sobě a oblepuji je vnějšími. Při slepování jednotlivých vnitřních dílů jsem si pomáhal kousky cigaretových papírků. Při slepování vnitřních částí bylo největší peklo navázání předního dílu se střechou. To jsem pár dní zkoušel nasucho, tvaroval, přemýšlel a tvaroval, než jsem se odhodlal k použití lepidla. Výsledek je uspokojivý - vnější části čela a střechy se mi pak povedlo po odřezání trochu okrajů docela uspokojivě k sobě napasovat (padlo při tom hodně neslušných slov a fotky jsou kupodivu docela milostivé :)). Teď už chybí na vnějšek dolepit "jen" zbytek střechy a podlaha. Na látkové sedačky jsem nakonec použil barevný papír. Originál papír se nejdříve musel slepit k sobě a při ohýbání přes držáky ošklivě popraskal. Asi jsem málo slinil, nebo moc, nebo byl špatný tlak, nebo to chtělo úplně jiný postup.... .A teď už raději fotky...

Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Madman
Příspěvky: 71
Registrován: ned 22.1.2012 9:39
Bydliště: Plzeň

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od Madman »

Tak vnější obšívka komplet přilepená. Prostřední díl střechy s výřezy na poklopy mě pěkně potrápil, hlavně ten zadní ve vnější obšívce byl na každou stranu o půl mm větší. No uvidím jak na něj sedne víko a pak nejpíš zůstane zavřenej a bude to :). Vnější část podlahy byla skoro o 2mm kratší, ale lišty na ní nalepené mají správnou délku. Jsem rád, že tahle část stavby za mnou a výsledek je koukatelný :)

Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Dolly
Příspěvky: 113
Registrován: pon 21.1.2013 17:49
Bydliště: Praha 5 - Zličín

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od Dolly »

Pěkná, neotřelá předloha. Také jej mám, ale ještě jsem se neodhodlal. Motor, podvozek, lyže - to bude teprve masakr ! A celá ta drátěná kostra. To horší máš ještě před sebou, tak držím palce. 8-)

To JoskaM :
Srovnání s Hydromilem mu nepřísluší. Ten model je myslím si modelářsky velice atraktivní, členitý a detailní. A technicky zajímavý. Zkušební beta stavba je zde :

http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=25&t=3758" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Madman
Příspěvky: 71
Registrován: ned 22.1.2012 9:39
Bydliště: Plzeň

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od Madman »

Tak já doufám, že to nejhorší už mám za sebou :), i když na tvarování vrtulí se moc netěším.

Teď se peru s lyžemi - je škoda je součástí modelu není pásek, kterým by se oblepila hrana svislého dílu. Také moc na sebe nepasuje značení kam lepit díly. Za něco určitě mohou moje ruce, ale vše bych na ně nesváděl... . V dalším plánu prací je nalepit na lyže výztuhy, to mi zas na nějaký čas zabaví.

Obrázek
Uživatelský avatar
Madman
Příspěvky: 71
Registrován: ned 22.1.2012 9:39
Bydliště: Plzeň

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od Madman »

Tak jedna lyže doplněna brzdou a výztuhami.

Obrázek
Uživatelský avatar
Madman
Příspěvky: 71
Registrován: ned 22.1.2012 9:39
Bydliště: Plzeň

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od Madman »

Tak motor skoro hotov. Byla to dobrá makačka a na fotce je vidět, že mi občas něco trochu ujelo. Ale tak nějak jsem s výsledkem spokojený, vypadá to jako motor :D

Obrázek
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od Michal Traj »

Vypadá to moc dobře.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od yvan »

Parádní čistostavba. Moc pěkné.
Uživatelský avatar
Madman
Příspěvky: 71
Registrován: ned 22.1.2012 9:39
Bydliště: Plzeň

Re: Aerosaně NKL-16/42 / Orlik / 1:25

Příspěvek od Madman »

Díky za písmenka chvály :)

Tak zas nějaký postup: dal jsem dohromady konstrukci, ke které je připevněn motor. Nesedla mi úplně přesně - nohy konstrukce jsou kousek od míst, kdy by úplně správně měly být. Ale vše sedí rovně, tak jsem to nějak přežil :). Teď už jen dobrat síly na dodrátování výfuku, chrániče vrtule a podvozku.

Obrázek Obrázek

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“