SpaceX Dragon / free / 1:75 / HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

SpaceX Dragon / free / 1:75 / HOTOVO

Příspěvek od ofeckin »

Ahoj, vzhledem k probíhající misi první "soukromé" vesmírné lodě připojené k ISS jsem neodolal pokušení si její model slípnout.


SpaceX Dragon je kosmická loď pro dopravu materiálu na a z nízké oběžné dráhy. Její vývoj je reakcí na ukončení programu STS (raketoplány) provozovaný NASA. Do budoucna se počítá i s dopravou lidské posádky. Před letem k ISS byl proveden úspěšný zkušební let na nízkou oběžnou dráhu Země.
Výhodou lodě Dragon, vyvíjené společností SpaceX, oproti evropské ATV, ruskému Progressu a japonské HTV je možnost dopravy nákladu zpět na Zemi, což po ukončení provozu Space Shuttle bylo možné pouze lodí Sojuz a to ve velmi omezené hmotnosti.

Obrázek Obrázek
Foto: André Kuipers, NASA/ESA

Kosmická loď Dragon se po dopravení na oběžnou dráhu skládá ze dvou částí - návratové kapsle (s alblativním tepelným štítem) uvnitř které je hermetický přepravní prostor a nástavby nesoucí fotovoltaické panely. Pod nástavbou je mezi hlavicí stupně nosné rakety a kasplí prostor pro nepřetlakovou přepravu nákladu. Dragon nemá vlastní naváděcí systém, k ISS je proto připojen pomocí robotické ruky Canadarm
Na oběžnou dráhu je loď vynášena raketou Falcon 9, kterou taktéž vyvinula společnost SpaceX.

Další multimédia a informace:
Photostream na Flickru
Web firmy SpaceX
Google+ stránka SpaceX
Facebook stránka SpaceX
Video na YouTube


Co se týká samotného modelu, originál je v měřítku 1:100 na stránkách AXM Paper Models. Musím říct, že ani po opravném vydání není naprosto geometricky přesný, ale upravovat ho nebudu.

Chvilku před startem mise jsem si ho vytiskl v originálním měřítku a předevčírem večer jsem začal se stavbou. Po sestavení návratové kapsle se mi několik věcí nezdálo, prolezl jsem proto poslední fotky a začal jsem přemýšlet o tom, že model upravím. Alfonso mě však předběhl a na jeho stránkách se objevila aktualizace.
Rozhodl jsem se proto začít znovu. Vzhledem k tomu, že chci Dragona zavěsit pod strop, rozhodl jsem se změnit měřítko na 1:75. Drobounkou úpravou konstrukce modelu a lepšímu přeskládání dílů v Inkscape se stále model vejde na 1A4.

Cílem je sestavit Dragon ve stavu přibližování k ISS.

Fotky z průběhu výstavby budou jenom mobilem.

Obrázek

Slepil jsem tedy znovu návratovou kapsli, tentokrát v měřítku 1:75 a kousek nástavby. Kapsle prozatím nemá nalepený poklop s přípojným bodem pro Canadarm.

V druhém vydání modelu stejně jako v prvním nesedí dole trysky u ablativního štítu a horní díl kužele má o kousek větší poloměr, což mě trochu štve, měl jsem za to, že už je to opraveno. Podle informací od autora bude ještě upřesněn vzhled nástavby. Fotka modulu "zezadu" tak, aby byla inkriminovaná část vidět, opravdu zatím nikde není. Takže pokud někdy vyjde další aktualizace modelu, splácnu si ho znovu s tím, že tyto chyby vychytám ve 2D sám. Teď se spokojím s tím, co je k dispozici.
Nebýt výše uvedených chyb, byla by to oddechová rychlovka.
Naposledy upravil(a) ofeckin dne pon 4.6.2012 22:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: SpaceX Dragon / free / 1:75

Příspěvek od Koppik »

Já dnes sledoval úspěšný ,,SplashDown" na NASA TV v přímém přenosu.

Řekl bych, že všechny moduly z AXM jsou tak trochu spíchnuté horkou jehlou bez pořádné betastavby.
Ale na to že je to free, tak pořád dobrý. :-)

V tom větším měřítku by si to zasloužilo i nějaký ten detail navíc. Třeba proříznout ústí trysek, co? ;-)

Já se na Draka taky do budoucna chystám. A snad jej jednou i připojím k hotové ISS. To je ale zatím hudba budoucnosti :-/

Tak zatím držím palce při tvé stavbě ;-)
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: SpaceX Dragon / free / 1:75

Příspěvek od ofeckin »

Splashdown jsem měl puštěný taky .. "akční" záběry řídících středisek a rozčtverečkovaná infra s padáky .. pokud tam bylo něco lepšího, tak jsem to propásl :)

Panely schnou pod zátěží, pohrál jsem si s drobotinou. Jde to krásně od ruky, vůbec se netěším zpátky k monotóním pásům :?

Obrázek

Co se týká tuningu, proříznu u panelů vzduch. Do ničeho většího se mi prozatím nechce, pokud bych prořezal trysky, chtělo by to i plastické výztuhy. Piplat se s tím nebudu, štvou mě ty chyby a beru to jako rychlou oddechovku.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: SpaceX Dragon / free / 1:75

Příspěvek od ofeckin »

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

"Křídla" zaschla a reálná vesmírná loď Dragon už je bezpečně na Zemi. Model je dokončený, je krapet šejdrem, v šeru však vypadá impozantně :D
Naposledy upravil(a) ofeckin dne pon 4.6.2012 22:38, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: SpaceX Dragon / free / 1:75

Příspěvek od ofeckin »

Co říci závěrem? S modelem jsem v rámci možností spokojený, ač by zasloužil ve 2D vychytat pár chybek. Trochu jsem upravil vnitřní konstrukci a změnil měřítko oproti originálu tak, aby byl z dálky lépe vidět :geek:. Dragon splnil účel - u něčeho rychlého si vyčistit hlavu.

Obrázek

Teď zkusím slepit něco z jiného soudku, ale až na konci léta slezu z hor, tak možná vznikne letka zásobovacích lodí ISS.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“