Jak narovnat drát

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Jak narovnat drát

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

V souvislosti s diskusí použití co nejrovnějšího drátu, při lepené modelu F1 na spřáteleném DF Cashpickově, jsem se rozhodl jednu lehkou technologii nafilmovat.

Jsou to dvě krátká videa z mého pracovního stolu, kdy použitím jehlového hranatého pilníku, válcováním docílím dost rovného efektu. Tento postup byl kdysi popisován na bývalém DF-ku. Tak doufám, že i Vám ostatním pomůže k doplnění praktických zkušeností při modelařině.

Zde je první zahajující fáze rovnání:
http://www.youtube.com/watch?v=hZ7Ba_Kw ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

No a zde je následné dokončení do napřímené podoby.
http://www.youtube.com/watch?v=4mS7_pN- ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od V.E.N.A. »

Určitě vyzkouším! Ale - není ten drátek potom poškrábaný??
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Aby nedocházelo k poškrábání povrchu drátku, je potřebné volit alternativní řešení. Mezi drát a pilnik je možno vsunout třeba šmirgl s velikou jemností zrna. Myslím, že by se místo pilníku mohl použít špalík (hranolek) s hodně tvrdého dřeva.

Osobně mi narušení povrchu drátku nikterak nevadí, protože zde aspoň líp chytá barva.
Acespace
Příspěvky: 116
Registrován: sob 21.1.2012 8:30
Bydliště: Valečov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od Acespace »

Ale jde ti to Zdendo :lol:
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od Asiolo »

Já mám dobrou skušenost s tímto - pokut je drát delší upnu jeden konec do svěráku a druhý chytnu do kleští- pak několikrát prutce trhnu, natáhnu a drát je dokonale rovný.
Druhý spusob, "stolní" spůsob , je ten že mám masivní mosazný hranolek ( nemusí být nutně z mosazi) asi 3x2,5 cm x 10cm. Ten položím na křivý drát a podobně jako s tím pilníkem drátek poválím po podložce s tím že mírně tlačím. Výsledek je opět velmi rovný drát a čas narovnání je o mnoho kratší než jsem vyděl na tom videu.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Hold kdo nemá masivní bronzový hranolek, tak se musí popasovat s rovnáním drátu, tímto nebo podobným způsobem.
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od Asiolo »

ale chlapi ! tak ono stačí i bukové nebo dubové dřívko - hranolek. Mít ho dlouhej tak jak máme ten kousek drátu, položit na dýlku přejet sem tam a sem tam a je to rovný !!!
Teda neskoušel jsem to u železného drátu nad 0,5 mm ....
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od Standa F. »

Ano, jde to "šmrdlat" i hranolkem - šetří se povrch drátu (i když zdrsnění může být ku prospěchu, jak píše TEO, kvůli barvení) a šetří se též podložka - s pilníkem dostává "fest záhul", což mi přijde škoda.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Videa jsem udělal jako takový mustr návod. Jak si to kdo vylepší a najde si svůj způsob, tak to už je jen a jen na daném jedinci. Není nutno, aby to konal každý tímto způsobem. Podložka je již vyřazena z provozu, tak bude k tomuto účelu docela i vhodná. Děkuji za pozornost.

A propó: Myslím, že praktická ukázka Vám řekne daleko víc, než tisíc slov.
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od Asiolo »

Jasný...
Já bych rád udělal filmek o tom co jsem psal ale nemám čím , jak a nevím jak se to dává na ten jutub....
kurňa ale tím hranolkem je to tak snadné ... TEO nezlob se na mě , já to nemylsim osobně ani špatně ... tohle je třeba věck kdy bych ti přátelsky doporučil abys hnet vzal hranolek z nějakého tvrdého materiálu a vyskoušel to . Pak ti ( si myslim) šmrdlání pilníkem bude připadat jak vrtání díry nebozezem oproti vrtání vrtačkou...
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od bernie »

Poručíku Fajkusi, uděl prosím před nastoupenou jednotkou, rozvinutou zástavou a samo sebou nastartovanou "ventrou" pochvalu Zdendovi za tento návod.
Snad se chytnou brzy další návodčíci.

Jen houšť a větší kapky.

I když nedávno jsem sledoval asi čtvrhodinové videjko z ruské strany k vyřezání bočnice kola a bombírování. Pravda bez zvuku, možná k tomu byl nějaký leninský příběh, tak nedokážu ocenit délku příspěvku vs informativní hodnotu :|
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Dobrá...dost bylo již řečí. Když se mi podaří nějaký hranolek někde sehnat, určitě vyzkouším a rád. Ano Bernie...mám v merku i to bombírování. Video jsem udělal foťákem, který touto možností disponuje. Na Yuotube jsem se musel zaregistrovat, potom už bylo jednoduché video z foťáku uložené do PC a nahrát na jmenované uložiště. Kdyby i na tomto DF-ku byla možnost dávat videa s lepším náhledem, Tak jako na PMHT DF nebo cashpickovi, bylo by to také fajn.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od fox »

To máš ale tenký drátek. :D Ale jde to i u silnějších, jak tak rovnám i 1,5mm silné a jde to. :)

Pěkný návod Teo :)
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od Mimapnd »

ono sa da narovnavat aj ked sa jeden koniec da do zveraku alebo ho pevne uchytis do kombinaciek a druhy koniec upnes do vrtacky, potom napnes a zapnes vrtacku na vysoke otacky ale len na malu chvilu (zalezi od hrubky kablika). pekne sa vystre, len je potom problem, ze pri ohybani treba ozaj opatrne bo sa to dost lame.
Jiří Vintr
Příspěvky: 82
Registrován: ned 5.2.2012 21:07

Re: Jak narovnat drát

Příspěvek od Jiří Vintr »

Mě to taky vždycky štvalo, ale začal jsem ve svářečských potřebách a modelářských potřebách kupovat dráty krásně rovné a taky to funguje :-)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“