Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:140

Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům č.p. 54, soubor H

Obrázek

Původně dva menší středověké objekty později sloučené do jednoho velmi členitého celku. Vyšší dvoupatrová část s předloženou přízemní přístavbou bývala jedním domem a nižší jednopatrová část se schodišťovou přístavbou domem druhým. Podle portálů obou částí lze sloučení obou domů určit do renesance. Tomuto slohu odpovídá i provedení fasád s bosovanými nárožími a pásovaným přízemím. V nižší části je v přízemí umístěn krám zelináře.

Opravdu zatím nejčlenitější stavba celého města, ale stavěla se příjemně. Očekávám trochu problém s dopasováním radničního bloku. Možná se někde něco bude muset řezat, ale to zatím nedokážu přesně říct. U tohohle domu pořád hlídat pravé úhly!
Zábradlí na fotkách je vyřízlé, později jsem doplnil něco jako balustrádu.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům č.p. 53, soubor H

Obrázek

Dvoupatrový barokní dům vznikl původně ze dvou středověkých domů. Svědčí o tom rozmístění oken i dvě střechy dochované v původních rozměrech. O kvalitě stavitele realizujícího toto sloučení svědčí i lehkost, se kterou překonal výškové rozdíly hlavních říms obou domů. U nižšího jednoosého domu provedl atikovou nástavbu, která vyrovnala výškové rozdíly a vytvořila dojem jednoho objektu. V přízemí původního užšího domu je umístěna dílna ševce. Tato část objektu provedena ve dvoře jako hrázděná konstrukce s cihlovou výplní. Uliční průčelí sloučených domů je barokní.

Opět jako u předchozí stavby je zde třeba dbát v prvé řadě na pravé úhly. Zásadní chybou, která se objevila, ovšem není to chyba ani moje, ani autorova, je katastrofální soutisk na celém souboru.
Obrázek
Tohle se stávalo před 30 lety, ale v dnešní době už by se toho tiskárny mohly vystříhat...

Ve fotkách připomínám svůj komplikovaný neestetický účinný způsob vyztužování. Všímavější si mohou všimnout opakování na písemku z matiky na podlepovacím kartonu :D


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům č.p. 55, soubor K

Obrázek

Drobný objekt se zděným přízemím a patrem se štíty krovu z hrázděného zdiva. Je přistavěn k městské bráně a vzhledem k jeho nevýznamnosti lze soudit, že byl obydlím branného. Hradba městského opevnění ve dvoře je spojena s městskou branou.

Pravděpodobně nejjednodušší stavba celého města. Skoro tak jedoduchá, jako miniboxový domek.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům č.p. 58, soubor K

Obrázek

Jedopatrový dům vznikl - zřejmě přestavbou starší stavby - jako nádvorní objekt. Jeho hlavní průčelí je zděné, okna a vchodové dveře jsou klasicistní, zadní průčelí je v přízemí zděné, první patro a štít je z hrázděného zdiva. Nevýznamná architektura přiléhá z jedné strany k domu čp. 59 a 60, z druhé strany k hradební zdi spojující baštu č. 2 a dům čp. 56.

Znovu krabičková stavba, víceméně vyplňující prostor. Žádné komplikace při stavbě.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům č.p. 57, soubor K

Obrázek

Barokní jednopatrový dům se sedlovou střechou a přízemní přístavbou architektonicky spojenou s hlavním objektem. Štít do ulice je zděný, štít do dvora sloupkový s deštěním s krycími lištami. Zdvojený vikýř střechy a okno v průčelí svědčí o využití půdního prostoru pro obytné účely. Prampouch rozpírá zdi přízemní přístavby a domu čp. 56.

U horního okna ve štítu jsem musel zaretušovat dost neestetickou přerušovanou čáru, protože římsa je užší, než by měla být. Na fotkách to trochu vidět je, ale v reálu stejně bude dům otočený do ulice a rozhodně si toho půjde všimnout míň než výrazné linky. Jinak zase není na stavbě skoro nic, o čem by stálo za to psát.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Hradba, soubor K

Obrázek

Městská hradební zeď se zuby a nekrytým ochozem spojuje dům čp.56 s baštou č.2.

Pokud si dobře pamatuju, jsou "tašky" na cimbuří o trochu užší, takže je lepší vyrobit je nanovo. Jinak - hlavně podlepovat.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům čp. 56, soubor K

Obrázek

Na staveništi pravděpodobně dvou středověkých domů, které byly zničeny buď za války nebo požárem, vybudoval nový stavebník jeden rozsáhlý objekt. Dům postavený do zalomeného půdorysného tvaru je jednopatrový, uliční část dvoupatrová s bočním křídlem, jehož střešní prostory byly využity jako obytné. Dva renesanční portály, ostění oken a sgrafitová fasáda určují dobu stavby do období renesance. V přízemí do ulice je umístěn krám pekaře.

U tohoto domu jsem zažil několik dost nepříjemných okamžiků, protože jsem ani při maximální snaze nemohl dopasovat vikýř se dveřmi na hradbu, aby sednul do střechy. Nakonec jsem usoudlil, že tahle chyba
Obrázek
asi nebude moje a vikýř jsem nalepil k jedné straně asi o 2 mm širšího výřezu a do mezery dolepil záplatu. Nakonec vcelku uspokojivý výsledek. Jenže potom mi přestala pasovat střecha na "zdi". Po asi hodině natahování papíru a spoustě nevybíravých výrazů jsem to nakonec "nějak" přilepil a kupodivu není střecha ani moc křivá. Tentokrát jsem byl ale zatím nejblíž k neúspěchu.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům čp. 59, soubor L

Obrázek

Klasicistní dům pravidelného trojosého založení a se středovým vchodem z ulice vznikl na místě původní zástavby na počátku 19. století. Klidná fasáda a sedlová střecha s valbičkou a dvěma vikýři odpovídají době vzniku.

Krabičková, jednoduchá stavba, akorát místa pro přilepení oken jsou až moc velká, takže bohužel jsou vidět přerušované čáry...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům čp. 59, soubor L

Obrázek

Klasicistní dům pravidelného trojosého založení a se středovým vchodem z ulice vznikl na místě původní zástavby na počátku 19. století. Klidná fasáda a sedlová střecha s valbičkou a dvěma vikýři odpovídají době vzniku.

Krabičková, jednoduchá stavba, akorát místa pro přilepení oken jsou až moc velká, takže bohužel jsou vidět přerušované čáry...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Bašta č. 2, soubor L

Obrázek

Jednopatrová drobná stavba vznikla pravděpodobně již se středověku, o čemž vypovídá půlkruhový vstupní portál v přízemí a ostění oken v přízemí i v 1.patře. Dva pilíře na terase nad 1. patrem nesou stříšku, která částečně kryje obránce u hradební zdi. Objekt sloužil pravděpodobně jako strážnice a zbrojnice. Obranou chodbou, která prochází domem čp.61 a navazující hradbou, je propojen objekt s baštou č. 3.

Tentokrát jsem se pro změnu problémů (způsobených mým nepřesným okem :D ) nevyvaroval, takže po slepení půdorysu vznikl klasický problém stočení do vrtule - hlavně u sloupů na terase. Dokonce jsem musel řezat už slepené a stejně jako u domu 56 jsem si už začínal zoufat, protože se mi zdi začínaly kroutit ještě víc. Naštěstí přišel "DEUS EX MACHINA" v podobě kartonu a oboustranné pásky, který narovnal všechny mé vlny a kupodivu zachránil výsledek. Díky Ti, Oboustranná pásko! :lol:


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Bašta č. 3, soubor M

Obrázek

Mohutná obranná stavba svými architektonickými prvky odpovídá renesančnímu založení. Přízemní část plně vyzděná z pravidelného kamenného kvádrového zdiva nese v 1. patře středově založenou věžní dvoupatrovou nástavbu opatřenou střílnami. Mezi ní a bočními zdmi (opět opatřenými střílnami) vzniká ochoz pro obránce, krytý na obou stranách pultovými střechami. Valbová střecha střední části dotváří dominantní postavení této stavby v hradebním systému města.

Po delší pauze se vracím k MPR, kterou bych do konce prázdnin chtěl dorazit.
Bašta 3 se konstrukčně hodně liší od většiny ostatních domů MPR. Musím přiznat, že jsem měl docela obavy z dodržení tvaru zdí - nechtěl jsem, aby se mi pokroutily jako u bašty 2. Snažil jsem se o maximální přesnost, ale i rychlost lepení a výsledek mě (nakonec) celkem příjemně překvapil. Je třeba lepit na rovné podložce a pořád sledovat geometrii jako u letadla.

2 detaily trošku nevyšly Mistrovi - nosné trámy postranních střech jsou asi o 1 mm kratší, než by bylo třeba (naštěstí zrovna tohle místo nebude z žádného úhlu vidět) a taky "kameny" v ostění oken nikde nenavazují na členění nakreslené na hlavním díle.

Jeden z mnoha detailů, který se nepovedl mně, je kousek hradební zídky, kde mi jednak opět nesedělo členění, druhak to v detailu vypadalo nehezky...
Obrázek
Vyřešil jsem to oboustrannou záplatou.
Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům čp. 62, soubor M

Obrázek

Rozsáhlý objekt přiléhá jednou stranou k baště č. 3, druhou stranou navazuje na uliční průčelí domu čp. 60. Půdorysné založení tvaru písmene L vytváří vnitřní dvůr, který je průchodem v delším křídle domu spojen s ulicí. Dům vznikl přístavbami starších objektů, po nichž s vyjímkou části, kde probíhala hradební zeď, nezbyly žádné stopy. Uliční křídlo je jednopatrové, dvorní dvoupatrové, úprava fasád odpovídá počátku 19. století.

V podstatě 2 samostatné domy. Chybu jsem nenašel žádnou. Začínám akorát mít obavy, že v téhle části města domy nebudou úplně přesně sedět u sebe. Nasucho mi vznikají na spojích asi 1-2 mm široké mezery.


Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Hradební zeď, soubor M

Obrázek

Spojovací zeď mezi bačtami č. 2 a 3.

Dodržet geometrii, jinak není co pokazit. Možná krytina ve střílnách je kreslena trochu širší.


Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům čp. 63, soubor N

Obrázek

Úzký a vysoký středověký dům je zadní stranou přistavěn k městským hradbám. Přízemí a první patro jsou zděné, druhé patro a podkroví jsou z hrázděného zdiva. Dochované architektonické prvky odpovídají době založení, tj. asi 14. století.

U tohoto domu jsem se krapet zarazil s osazením střechy s velkými vikýři na zdivo. Měl jsem dojem, že střecha je o trošinku širší, takže jsem musel lepit s mírným násilím (n to už nejsem u lepení vůbec zvyklý :D ). Při zkoušce sesazení nasucho s ostatními domy se zdá, že při přilepení k souboru M vznikne asi 2 mm široká mezera - dům 63 je pravděpodobně nakreslený o něco užší, než by mohl být, protože jsem přesvědčený, že jsem lepil s maximální přesností. Nedá se, bude se retušovat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům čp. 65, soubor N

Obrázek

Malý přízemní domek o dvou osách s podkrovím využitým k obytným účelům. Ze staré zástavby byla do přestavby začleněna pouze zadní zeď domu, která byla současně částí městského opevnění. Úprava uličního průčelí odpovídá 19.století.

Krabičková stavba, komín jako vždycky vyosený.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“