Stavovské divadlo / Albatros 1991,R.Vyškovský/1:150/HOTOVO

Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Ako vidieť z posledných 2 obrázkov, na polstĺpy sa potom prilepili hlavice s doskami a oba polstĺpy sa vlepili do steny zadného priečelia budovy. Nasledovalo ešte prilepenie 2 postranných soklov do prízemia priečelia:

Obrázek Obrázek

No, a nasledovať bude vytvorenie pôdorysu zadného priečelia budovy, t.j. spoja sa 4 steny - idem sa pokúsiť na tom zapracovať.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Takže, všetky 4 steny sú spojené, čím vznikol pôdorys zadného priečelia budovy. Už teraz vidieť, že hotový model bude macek, pretože len toto priečelie má 15,5x15,5 cm! Po zlepení som steny zvnútra vystužil kartónom. Ešte uvažujem o zafixovaní rohov, aby pôdorys držal geometriu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Do pôdorysu som vlepil kartónové výstuže, aby stavba držala tvar a "neplávala". Potom nasledovalo spracovanie 2 zelených "oplechovaní", ktoré sa prilepili na fasády po oboch stranách budovy a 10 podstavcov pod stĺpy (5 na pravú a 5 na ľavú stranu) + 2 nárožných podstavcov. Spracovanie podstavcov bolo zase krkolomnejšie, lebo ide o malé diely, ale dalo sa to zvládnuť. A tu je výsledok mojej dnešnej práce (zatiaľ som prilepil podstavce ľavej strany budovy):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovať bude prilepenie podstavcov na pravú stranu.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Prilepením podstavcov pod stĺpy na pravú stranu + doplnením zábradlí v prednej časti je v podstate zadná časť budovy divadla hotová:

Obrázek Obrázek

Nasleduje spracovanie prednej časti budovy, konkrétne jej vstupnej časti s podchodom:

Obrázek

Spracoval som 3x "hrúbku" ("sílu") steny, ktorá sa po vytvarovaní nalepila k podchodu:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Po skompletovaní podchodu sa celý jeho pôdorys vlepí do vytvarovaného dielu vstupnej časti budovy (ten som lepil hneď na začiatku stavby, keď sa do stien vlepovali všetky okná, rímsy apod.). Vytvarovaná vstupná časť budovy vyzerá takto:

Obrázek Obrázek

Spracovaný podchod s vlepenou hrúbkou ("sílou") steny a stropom (ešte bez podlahy):

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Po vlepení podlahy a horných oblúkových ríms sa celý podchod prilepil k vytvarovanej stene prednej časti budovy. Celý útvar sa nakoniec zozadu zafixuje pôdorysne ďalšou stenou - potom steny celého objektu vystužím kartónom:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Predná časť budovy uzavretá do pôdorysu, vnútorné steny vystužené kartónom:

Obrázek Obrázek Obrázek

Stavba pokračovala v spracovaní vstupnej časti prednej budovy - najprv sa nalepila horná časť (s nalepenými patkami pod stĺpy), kde prídu stĺpy a potom hrúbka steny (čili síla zdi :-)). Potom sa vstup prilepil k prednej časti budovy a v hornej časti doplnil zábradlím:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Diely, z ktorých sa vytvoria 4 (v tomto prípade už kompletné, nie pologuľaté) stĺpy. Celý útvar sa potom prilepí na hornú časť vstupnej časti budovy divadla + stĺpy k patkám na sokel vstupu:

Obrázek

Nasledovalo spracovanie hornej časti stĺporadia, na ktorú sa prilepia hlavice 4 stĺpov. Potom sa celá časť prilepila na hornú časť vstupu:

Obrázek Obrázek

Do vchodu sa vlepili 4 spracované konzoly:

Obrázek

No a došlo na obávanú časť - stĺpy. Keďže sa mi tie polguľové nepodarilo dobre vytvarovať, skúsil som papier pred tvarovaním z rubu nasliniť a hľa, super nápad, vlhké trubičky šli vytvarovať bez väčších problémov :)
Po zaschnutí som prilepil spracované hlavice a všetky 4 stĺpy som vlepil do vchodu:

Obrázek Obrázek Obrázek

Teraz to len nechať do zajtra zaschnúť pod knihami a nasledovať bude prilepenie 2 ríms na rohy spodnej časti vchodu, prilepím pravú, strednú a ľavú časť terénu a vstupná časť budovy bude hotová
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Najprv sa prilepila ľavá časť terénu, potom stredná časť (vchod) a nakoniec pravá časť:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tým je predná časť budovy hotová a pokračovať sa bude strednou časťou budovy - konkrétne pavlačemi v 2.poschodí.

Spracovanie pavlačí (2 kusy - každá bude z jednej strany budovy) spočívalo v zlepení podlahy a spodnej časti do jedného celku. Ku každej pavlači sa prilepilo vytvarované zábradlie, ktoré tiež pozostávalo z dvoch, navzájom zlepených častí. Potom nasledovalo prilepenie horných častí zábradlia (na obr. 4x krátke, žlté a 2 dlhé, hnedé). Stavba vyzerala nejako takto:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hotové pavlače - s nalepenými zábradliami a ich hornými časťami:

Obrázek Obrázek

Zospodu pavlačí sa následne prilepia nosiče (každý zlepený zase z 2 dielov). Vzduch vyrežem:

Obrázek

Nasledovať bude prilepenie hotových pavlačí na obe bočné steny budovy divadla.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Nosiče s vyrezaným "vzduchom" + nosiče prilepené na pavlače, ktoré sú tým pádom skompletizované a môžu sa prilepiť k bočným stenám budovy (odspodu sa po prilepení ku stenám ešte prilepí 8 konzol (4 ku každej pavlači)):

Obrázek Obrázek Obrázek

Pripravené obe bočné steny - pred prilepením pavlačí:

Obrázek Obrázek

a po prilepení pavlačí + detail na konzoly (spodná strana pavlačí):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovalo prilepenie oboch bočných stien - najprv k prednej (vstupnej) časti (model je otočený hore nohami!). Aj bez prilepenej zadnej časti je to už pekný "macek" :) - na dĺžku to v tejto chvíli má 39 cm!:

Obrázek

Po prilepení zadnej časti, a tým uzavretí budovy do pôdorysu, podlepím vnútra oboch bočných stien kartónom.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Takže, pôdorys budovy divadla je hotový. Na dĺžku má 54 cm! Ako som spomínal, do vnútra som vlepil 2 výstuhy + po oboch stranách bočných stien kartón na spevnenie:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ešte detail na výstuhy a vlepený kartón:

Obrázek

a teraz nechám budovu pod záťažou cca 24 hodín:

Obrázek

Stavba pokračuje spracovaním ďalších 2 pavlačí, tentoraz z 1.podlažia, ktoré sú ale podstatne dlhšie = 27 cm!

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Prvá pavlač je hotová a po jej dokončení som sa rozhodol, že pri spracovaní druhej budem postupovať trochu inak - odstrihnem chlopne z oboch častí prednej časti pavlače (viď 1 a 2 obrázok), prilepím ich odspodu na vrchnú časť a tú potom prilepím na pavlač natupo. Bude to mať viac výhod = nemusím ryhovať, odpadne strach, aby sa mi pri zlepovaní oboch častí pavlače chlopne navzájom nezlepili, ušetrím čas a v konečnom dôsledku bude výsledok presnejší. Podobne som spracoval aj visutú konštrukciu na Tower Bridge a osvedčilo sa mi to.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Zlepil som druhú pavlač 1.poschodia + medzitým som prilepil na budovu divadla prvú pavlač - trochu som mal strach, ako (pri svojej dĺžke) dosadne, ale našťastie všetko sadlo perfektne:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovalo prilepenie 4 rohových častí terénu (dlažby). Stavba zostáva naďalej pod záťažou kníh a medzitým spracujem 4 schodištia, z ktorých vždy dva budú viesť na pavlač na 1.poschodí. Takto vyzerá prvé schodisko pred zlepením:

Obrázek

Takto spracované (je trochu do "vrtule", ale prilepením k budove sa to zrovnalo):

Obrázek Obrázek

Priložené "na sucho" k budove divadla:

Obrázek

A prilepené k budove a terénu:

Obrázek

Spracoval som ďalšie 3 schodiská a nasledovalo ich prilepenie na budovu divadla. Ich spracovanie bolo zdĺhavejšie, ale išlo to celkom dobre. Sorry za tú druhú fotku, ale budova divadla je tak veľká, že sa mi ani nevošla celá do objektívu :-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovať bude prilepenie terénnych spojok + doplnenie poslednej časti terénu v zadnej časti budovy. Medzi niektorými jednotlivými terénmi mi vznikli špáry, ale to sa bude dať v pohode zakryť vlepeným kúskom papiera z originálneho modelu, aby sedela hrúbka papiera.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Terén okolo divadla je kompletný (jedná se de facto o dlažbu). Ku schodištiam som spracoval a prilepil vstupné brány (tvorené pravouhlým stĺpom) a mrežami.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ešte spracujem 9 schodových stupňov, ktoré sa nalepia na dlažbu + mreže pod schodištia, a s výnimkou strechy a doplnkov bude budova hotová. Tu sú niektoré so spracovaných schodov: Obrázek

Schody a mreže sú hotové:

Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovať bude strecha nástavby, tzv. "provaziště":

Obrázek Obrázek Obrázek

Takto vyzerá strecha "provaziště" po prilepení "síly zdi":

Obrázek Obrázek

Nasledovať budú 2 časti, každá so 6 výklenkami, ktoré sa prilepia ku streche "provaziště", toto je príprava (vyrezané a retušované) jednej z nich:

Obrázek

Hotová jedna časť "podstřeší provaziště":

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Dokončená druhá strana strešnej nadstavby "provaziště" + prilepený prvý štít (zvnútra sa ho chystám vystužiť kartónom):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Takže, strecha "provaziště" je de facto hotová, vystužená kartónom - som prekvapený, že má veľkosť stredného domčeka :-), a to je len vrchol strechy!!! Som zvedavý, ako bude strecha pôsobiť po skompletovaní:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

na strechu sa ešte prilepia tieto dve balustrády:

Obrázek Obrázek

Strecha "provaziště" aj s prilepenými balustrádami:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Príprava zadnej časti strechy:

Obrázek Obrázek Obrázek

a hotová zadná časť strechy pripojená k provazišti:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

celá zadná časť strechy má 24x16 cm!! (ešte ju zvnútra vystužím kartónom)

Príprava na prednú časť strechy:

Obrázek

Vytvorenie štítu prednej časti strechy so strieškou:

Obrázek Obrázek Obrázek

Spojením dvoch častí vznikla predná časť strechy, k nej sa pripojí štít zo strieškou (viď vyššie):

Obrázek Obrázek Obrázek

Ako sa ďalej kompletovala strecha divadla:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A na záver - kompletná strecha "nasucho" (celková dĺžka = 53 cm!):

Obrázek

Teraz už len "maličkosť" - prilepiť strechu na budovu divadla...
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Majo71 »

Tu je pár fotiek hotovej strechy pred jej osadením (na poslednej je záber na "kartónové vnútornosti" strechy :-):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a došlo na obávané osadzovanie obludnej strechy - nakoniec to nebolo až tak hrozné, pretože strecha sa osadzuje plochou na plochu, pričom do vonkajška vyčnievajú chlopne, na ktoré sa budú osadzovať jednotlivé rímsy, ale chcelo to postupnú a vytrvalú prácu. Postup som dodržal podľa pokynov pána Vyškovského, t.j. najprv som prilepil obe koncové časti (predná a zadná zelená strecha), potom nasledovali stredové zelené strechy a potom postupne od stredu smerom k okrajom zbytok červenej strechy - pri fixácii mi moc pomohli štipce (kolíčky), určené na uzatváranie potravinových sáčkov, ktoré ale už nejakú dobu používam na fixáciu striech a je to super pomocník! No a tu sú nejaké fotky z procesu osadzovania:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Takto nejako vyzerajú chlopne, na ktoré sa budú prilepovať rímsy:

Obrázek

Takže, všetky rímsy sú osadené a tu je pár fotiek, ako vyzerali rímsy pred osadením:

Oblúková rímsa pred vytvarovaním:

Obrázek

a po vytvarovaní a prilepení na strechu prednej časti budovy:

Obrázek

Ukážka jednej zo štítových ríms:

Obrázek A ostatné rímsy: Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“