Kostel Nar. Panny Márie, Otrhánky / Hrebík / 1:160 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Kostel Nar. Panny Márie, Otrhánky / Hrebík / 1:160 - HOTOVO

Příspěvek od Aki »

Krásnej, maličkatej kostelík z dílny Tomáše Hrebíka, všechno sedí, jak má. Vyrobil jsem si větší chodníček a spáchal leptaný křížky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Kostel Narodenia Panny Márie, Otrhánky / T.Hrebík / 1:12

Příspěvek od JanO »

Ale ty křížky jsou ještě dobarvené?
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel Narodenia Panny Márie, Otrhánky / T.Hrebík / 1:12

Příspěvek od Aki »

Jasně, proto taky nejsou úplně dokonalý. :) Leptaný je to z mosazi, ale v reálu jsou křížky tmavý, tak jsem je nabarvil. U tohohle modelu jsem ale bohužel použil ne úplně vhodnou barvu, byla moc hustá, což je na makro fotkách vidět. Ale při pohledu běžným okem je to i tak celkem dobrý, myslím. Je to kostelík prťavej, tak jsou i ty křížky ve skutečnosti maličký. Ten nade dveřma má na výšku asi 5 mm... :)
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Kostel Narodenia Panny Márie, Otrhánky / T.Hrebík / 1:12

Příspěvek od hank »

Aki píše:...v reálu jsou křížky tmavý...
No já nevím... Ve skutečnosti bývají kostelní střechy včetně křížků a dalších ozdob většinou měděné a dost brzo (po jednotkách let, záleží, jak agresivní je ovzduší v okolí) se pokryjí měděnkou, takže bývají nejdřív do hněda a posléze do zelena. Měděnka zároveň zastaví další korozi, takže v tomto odstínu mohou vydržet i desítky let. Zčernat by mohly v důsledku kyselých dešťů, ale ty už jsou skoro 30 let minulostí... Když je ale měděná střecha černá, tak už je zralá na výměnu, protože ten odstín ukazuje na to, že ochranná vrstva měděnky ( = směsi uhličitanu a hydroxidu měďnatého) vzala za své, přeměnila se na černý směsný sulfid a další korozi už nemá co bránit.

Podívej se třeba sem:
https://www.mestohejnice.cz/filemanager ... 510040.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;, strana 11.
Na obrázcích ze zásahu hasičů po loňské listopadové vichřici je střecha lucerny chrámu v Hejnicích ve stavu po 44 letech od poslední opravy. Je tam vidět odstín střechy i báně s korouhví. Řekl bych, že tyto odstíny měděnky jsou typické.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel Narodenia Panny Márie, Otrhánky / T.Hrebík / 1:12

Příspěvek od Aki »

Vždycky se snažím vypátrat co nejlepší fotky a u Otrhánek jsem našel tohle:

Obrázek Obrázek

Je to sice proti obloze, ale přišly mi hodně tmavý...
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Kostel Narodenia Panny Márie, Otrhánky / T.Hrebík / 1:12

Příspěvek od PeGo »

Niekedy je to ozaj ťažké, keď sa chce dopátrať reálneho stavu. Model je super, krížiky sú v skutočnosti malé a to makro pridáva niekdy aj na papieri niektoré nedokonalosti. Ja som pri niektorých kapličkách využíval Google street. ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel Narodenia Panny Márie, Otrhánky / T.Hrebík / 1:12

Příspěvek od Aki »

Tohle je třeba zase Nezbudská Lúčka, tady je ten kříž zase evidentně šedej... Zrovna ho barvím, doufám, že dopadne o chlup líp, než Otrhánky :)

Obrázek
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Kostel Narodenia Panny Márie, Otrhánky / T.Hrebík / 1:12

Příspěvek od hank »

Tak já nevím, třeba se teď křížky a cibule natírají...

Ona je to taky otázka spolehlivosti podání barev na digifotkách a na PC monitorech. Není nad průzkum skutečné situace na místě.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel Narodenia Panny Márie, Otrhánky / T.Hrebík / 1:12

Příspěvek od Aki »

No však už žena brblá, že plánuju výlety podle kostelíků. který potřebuju vyfotit :D :D :D Myslím, že není úplně podstatný chytit přesnej odstín, kdo chce, může si křížek udělat třeba zlatej, hlavně když udělá radost samotnýmu staviteli. :)
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“